הסיכון, הנקמה וההטעיה: גנץ סוגר חשבונות

הסיכון, הנקמה וההטעיה: גנץ סוגר חשבונות
יו"ר כחול לבן הבין שצריך לקחת סיכונים כדי להגיע לראש הפירמידה, גם אם זה ישנה את אופי המפלגה שלו • הדובדבן שבקצפת בעסקה עם סער מבחינתו הוא לשלוח את האוזר והנדל הביתה, כנקמה על הנטישה שלהם • כך הבשיל המו"מ שעליו פורסם בכאן חדשות כבר באפריל, וכוסה במסך עשן כדי לאפשר את האיחוד | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ וגדעון סער
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בעידן שלנו בני גנץ כבר לא נחשב לטירון פוליטי. בפתחה של מערכת הבחירות החמישית, הרמטכ"ל לשעבר ויו״ר כחול לבן הוא שחקן שווה ערך לשחקנים ותיקים בהרבה ממנו. המהלך הפוליטי הנוכחי שלו מראה שגנץ איבד את הסבלנות ומוכן גם להמר על עתידו כדי להתקדם הלאה.


הסיכון, הנקמה וההטעיה

היעד: ראשות הממשלה

מהיום הראשון שלו בפוליטיקה כיוון גנץ לראש הפירמידה. יאיר לפיד, שאף פעם לא היה חברו הטוב, הפך מהר לשותף פוליטי. כשהיה צריך לזרוק אותו כדי להתקרב לראשות הממשלה בהסכם להקמת ממשלת אחדות עם נתניהו – הוא לא מצמץ.

בסיבוב הקודם עם לפיד, גנץ סיים קרוב לאחוז החסימה (בסקרים) גם היום (ראשון) גנץ לוקח הימור ונכנס למהלך מסוכן. גדעון סער וזאב אלקין שצפויים לככב ב-7 המקומות הראשונים ברשימתו הם ״שועלים״ פוליטיים. השניים יכולים להיות נכס אבל בדיוק באותה מידה עלולים להרוס את כל מה שגנץ בנה בדם יזע ודמעות: מפלגה צייתנית וממושמעת בה הח״כים נחשבים ״חיילים״ ולא זזים מהוראות היו״ר.


זה צפוי להשתנות בקרוב כשארבעה ח״כים ברשימה יהיו חברי "תקווה חדשה" שיביאו איתם די. אן. איי. של שאיפות פוליטיות ויומרות. אבל גנץ מוכן לשלם. הכל כדי להיות ראש הממשלה הבא. גם אם המחיר יקר, גם אם צריך לקחת סיכונים, הכול כדי לקצר את ימיו של יריבו יאיר לפיד בראשות הממשלה.

מה חשוב לכם כשאתם הולכים לקלפי?

הנקמה שהוגשה קרה

גנץ אוהב לסגור חשבונות, ברשימת האנשים השנואים ביותר עליו בכנסת יש שניים: השר יועז הנדל וח״כ צבי האוזר. גנץ סבור שהצמד ממפלגת "דרך ארץ" התנהגו אליו בחוסר דרך ארץ משווע. גנץ לא שוכח איך כשדימם בממשלת החילופים לצד נתניהו, החליט בבוקר בהיר אחד הצמד הנדל והאוזר לנטוש אותו ולקפוץ לעגלה של סער.

הוא כמובן לא מאשים את סער על התנהלותם אבל חיכה לתת להם בעיטה פוליטית כואבת. מבחינת גנץ לראות את השניים בבית זה רק הדובדבן שבקצפת בעסקה עם סער. כך שהאירוע האחרון היה רק זרז בסגירת המשא ומתן לאיחוד המפלגות.

ההטעיה של סער

המגעים של תקווה חדשה וכחול לבן החלו כבר לפני חודשים. סער פנה, גנץ בדק לעומק בסקרים והשניים החליטו לקחת את הזמן. הפרסום הראשון בחדשות הערב באמצע חודש אפריל תפס את סער לא מוכן. הוא מיהר להכחיש בתוקף "אין שחר לדברים, נרוץ עצמאית". אבל שלל ההכחשות היו רק מסך עשן. סער ניהל משא ומתן אינטנסיבי עם גנץ, היו לאנשיו גם גישושים זהירים מאוד עם הליכוד בשבועות האחרונים. הכל כדי להישאר על הגלגל.

היה פה ראש ממשלה שאמר פעם ״בשביל ארץ ישראל מותר לשקר״. כנראה שבשביל לעבור את אחוז החסימה מותר לכל הפחות - לא לדייק.

הפופולריים