עניין של שיווק: איש התקשורת לשעבר עושה הכול כדי שנתרגל להגיד - "לפיד - ראש הממשלה"

לפיד עושה הכול כדי שנתרגל להגיד שהוא רה"מ
כל מה שנראה מאיש התקשורת לשעבר לפיד עד הבחירות לא יהיה מקרי. הוא היה רוצה שהזמני ייהפך לקבוע ושכולנו נתרגל למציאות החדשה הזו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצהרה ראש הממשלה יאיר לפיד, 02.07.22
צילום: הצהרה ראש הממשלה יאיר לפיד, 02.07.22

לפיד רוצה שנתרגל לפריים. האיש המחושב והמהונדס הזה – שניסח לעצמו משפט ("שלום לכם") שאי אפשר לקרוא בלי הטונציה שלו, שמיתג את הז'קט והחולצה השחורה, את העיגול הכתום ברשתות החברתיות ועוד ועוד סימני זיהוי ותודעה – רוצה שנעכל את התמונה ואת המשפט הבא: יאיר לפיד, ראש הממשלה.

עשר שנים וחצי עברו מאז החל לפיד את המסע שלו בפוליטיקה הישראלית – עד שנכנס הבוקר בשערי האקווריום, הפעם כדי להתיישב בלשכת ראש הממשלה. הלו"ז של השבוע הראשון נבחר בקפידה: ביום שישי נפגש עם ראש השב"כ בקריה בתל אביב, ואז קיים דיון נרחב בנושא השבויים והנעדרים. במוצאי שבת – נאום לציבור, עם מסר מלוטש שמוקרא מפרומפטר, כמו כל אירוע שבו מדבר לפיד לעיני המצלמות, אפילו אם מדבר בתדרוך עיתונאים, ובלי כלי התקשורת, כמובן. בראשון – ישיבת ממשלה ראשונה ומפגש של כל ראשי הקואליציה, וביום שלישי – נסיעה מדינית לצרפת לפגישה עם חברו הטוב עמנואל מקרון, במטוס ראש הממשלה החכור וכל הג'אז הזה.

בסביבת לפיד אמרו כי הביקור תואם מראש על ידי לשכת בנט כדי להתמקד בסוגיה הקריטית האיראנית, מה שנכון, אבל מי כמו החבר מקרון היה מבין אם לפיד היה מבקש, בוואטסאפ כמובן, לדחות במעט את הביקור ולו רק כדי להתרגל למתרחש בתפקיד ראש הממשלה. לפיד אגב, מתכוון להמשיך ולהשתמש ב"דיפלומטיית הוואטסאפ" שהתווה קודמו בתפקיד בנט. זה אומר תקשורת ישירה ובלתי עצמאית עם מנהיגים – מבוריס ג'ונסון חברו הוותיק ועד לג'וזף בורל, אבל זה גם אומר פחות ופחות תיעוד של שיחות ופורמליסטיקה של מגעים מדיניים. בנט, למשל, נהג לשוחח עם זלנסקי כמה פעמים פשוט בשיחות וואטסאפ. אלו שיחות שלא ניתן לחבר אליהן עוד מאזינים (בין אם מוזמנים ובין אם לאו) – כך שתיעודן תלוי במידה רבה ברצונם של המשוחחים.

אבל אלו לא ההתפתחויות היחידות שנמצאות על הפרק. הנאום אתמול של לפיד היה כאילו חף מפוליטיקה, ממלכתי (אין דבר כזה חף מפוליטיקה בשעת פריים טיים בזמן בחירות, הכול פוליטי). אך היו בו בכל זאת שתי מיני-כותרות. האמירה של לפיד שאנחנו "מושיטים יד לשלום, כולל לפלסטינים", כמותה לא נשמעה בשנים האחרונות במשרד ראש הממשלה בירושלים; וגם הרמיזה למגעים עם מדינות ערביות נוספות AKA סעודיה, לפיה "תהיה ברכה גדולה בהסכמים שעוד יבואו". כשאנחנו עשרה ימים לפני ביקורו של הנשיא ביידן בישראל ובסעודיה מייד לאחר מכן, לפיד ישמח לקטוף את הפירות שתוכננו עוד בהסכמי אברהם ולא מומשו – טיסות ישירות מעל שטחה האווירי של סעודיה, ואולי גם, כפי שמצפים בישראל, גם עיגון של שיתוף הפעולה הביטחוני בין מדינות המפרץ בנושא ההגנה האווירית בפורום משותף.

השאלה המרכזית היא מה כל זה יעשה ללפיד הפוליטיקאי עד 1 בנובמבר. שום דבר שנראה לא יהיה מקרי – ממה שתלוי בלפיד, כמובן. לא הנאומים, לא ההכרזות, לא הנסיעות לאו"ם וגם לא הפגישות המדיניות. הוא היה רוצה שהזמני ייהפך לקבוע, ושכולנו נתרגל למציאות החדשה הזו – שלו, כראש ממשלה.

הפופולריים