כריש במים סוערים: הסכסוך הימי בין ישראל ללבנון הגיע לנקודת רתיחה

הסכסוך הימי בין ישראל ללבנון בנקודת רתיחה
האם זאת טקטיקה של משא ומתן או שבאמת פנינו לקראת עימות? גילי כהן ורועי קייס על הקונפליקט שנמתח כבר יותר משני עשורים, על מו"מ יוצא דופן אך עקר ועל המשחק הכפול של חיזבאללה, שעלול להסלים את השטח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום- הסכת - אסדת כריש -
צילום: רוייטרס

לבנון מאשימה את ישראל בהפרת ריבונות. זה בדרך כלל נחשב כמו משהו שיותר קרוב להכרזת מלחמה. אבל הפעם, המקור לאפשרות ההסלמה המחודשת היא לא פעילות צבאית, אלא כלכלית - הצבתה של אסדת קידוח במאגר הגז כריש, פחות או יותר 80 ק"מ מצפון-מערב לחיפה.

האזינו לפרק בהסכת עוד יום

ומה שעושים בחדרים מסויימים בישראל בימים האחרונים, זה ניסיון לנתח את הקולות המסלימים שמגיעים מעבר לגבול ולהבין - האם זאת טקטיקה של משא ומתן או שבאמת פניה של לבנון הם לקראת עימות?

היום ננסה להבין מה הסיפור של הסכסוך הימי הזה? מה לבנון רוצה? מה ישראל רוצה? מה הסיפור האמריקני בכל העסק הזה? ואולי בעיקר - מה חיזבאללה חושב על כל זה?

אז על מה בעצם לבנון וישראל רבות? אסדת הגז הגיעה למאגר כריש בים התיכון. מבחינת הלבנונים הטענה היא שכל הסיפור הזה עדיין נמצא במשא ומתן. בימים האחרונים הלבנונים עקבו בדריכות אחר המסלול של אסדת הגז במיים הכלכליים של ישראל.

מיד לאחר הודעת משרד האנרגיה, הגיעו התגובות החריפות של נשיא לבנון מישל עאון, ראש הממשלה נג'יב מיקאתי שאמר שיהיו לכך השלכות שלא ניתן לחזות אותן. גם בכירי ארגון חזבאללה קראו לממשלה לקבל החלטה בנושא. בסופו של דבר אפשר להבין שבלבנון מאוד כועסים על המצב שנוצר. יש מי שאפילו כינו את הבכירים הלבנונים כמי שהזניחו את מאגר כריש כ"בוגדים במולדת".

מאז שנת 2000 ישראל ולבנון מתקוטטות בסוגיה הזאת. זה נשמע מקצת מוזר, אבל זה סכסוך סביב השאלה - איפה עובר הקו? או יותר נכון, מאיפה מודדים 90 מעלות בגבול ישראל-לבנון? זה מה שהכריע בשאלה איפה בדיוק עובר קו הגבול הימי? האם מדובר בחלק ששייך לישראל או ללבנון?

וזה לא רק עניין של מפות. במקרה הזה זה גם עניין של כסף, והרבה כסף. באזור המחלוקת על פי ההערכות, יש מאגרי גז טבעיים. אז מאז שנת 2000 מתנהל מו"מ בין המדינות בתיווך בינלאומי. גם האו"ם היו מעורבים, גם האמריקנים. שורה של שליחים באו וטסו ונפגשו עם שורה של בכירים בירושלים ובביירות, בניסיון להביא לקץ הסכסוך הזה - אבל לא ממש הביאו להצלחות.

לפני שנתיים היה נדמה שהנה מגיעה פריצת הדרך. שיחות כמעט ישירות. כלומר הם נכחו באותו חדר, או אם להיות מדויקים - באותו אוהל, בנקורה בגבול ישראל-לבנון. נציגים רשמיים של ישראל ושל לבנון בניסיון לפתור את המחלוקת הזאת. אפילו נפרסו כבר מפותף היו טיוטות שעברו בן הצדדים. אבל פתרון? ממש לא הגיע.

הפופולריים