האם איימן עודה עבר את הגבול? | מרחאבית

האם איימן עודה עבר את הגבול?
יו"ר הרשימה המשותפת אמר שתושבים במזרח ירושלים התלוננו על כך שערבים המשרתים ב"כוחות הכיבוש", כלשונו, פוגעים בהם - וקרא להם להפסיק את שירותם. האם יש אמת בדבריו או שמדובר בהסתה?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מהומות בהר הבית 15.04
צילום: צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

לפני כשבוע עורר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה סערה, כשקרא לערבים אזרחי ישראל המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט לדרוזים, להשליך את הנשק ולהפסיק את השירות לצד "כוחות הכיבוש", כלשונו. עודה אמר כי קיבל פניות מתושבים במזרח ירושלים שהתלוננו כי ערבים המשרתים בכוחות הביטחון, פוגעים בהם. ערן זינגר שוחח על דבריו של חבר הכנסת עודה בהסכת "מרחאבית" עם חסין פארס, לשעבר מפקד משמר הגבול, ועם ד"ר ערן צדקיהו מהפורום לחשיבה אזורית, ובדק - האם דבריו נכונים או שהוא עבר את הגבול?

האזינו להסכת מרחאבית

"הרוב מבין שמדובר בספין בחירות, הוא משסע וזה לא יביא לו מנדטים. אף אחד לא שינה את דעתו", אומר פארס על דבריו של איימן עודה ואף מוסיף: "לדעתי זאת הסתה, אבל את זה היועץ המשפטי לממשלה ייקבע". עוד אומר פארס כי הדרך בה בחר עודה "לא ראויה לאדם שפוי שחי פה. זאת מדינה אחת לכולם, מדינה יהודית ודמוקרטית - אין לי בעיה עם זה. אנחנו חיים עם זה מצוין".

פארס, מפקד מג"ב לשעבר, אומר כי הדרך להתמודד עם גל הטרור היא "לתת לאנשים השפויים שרוצים לעבוד, יותר מ-95%, לפרנס בכבוד, ובמקביל להתמיד בפגיעה בטרור באשר הוא ולעשות שינוי בחקיקה". הוא מדגיש כי את הטרור מבצע קומץ מערביי ישראל והשטחים, ושהיתר "רוצים לחיות ולהשתלב בכבוד". להם, הוא אומר, "צריך לתת להם את כל הכלים". בינתיים, בגלל גל הפיגועים, "צריך לעשות סגר כדי למתן את העניין", מוסיף פארס ואומר כי לדעתו הכול התחיל בהסתה - "אם זה במסגד, בשטחים או איימן עודה".

ד"ר ערן צדקיהו עוקב מקרוב מזה שנים אחר היחסים המורכבים והשבריריים שבין כוחות הביטחון והערבים במזרח ירושלים. הוא אומר כי יש אמת בדבריו של יו"ר הרשימה המשותפת, ושבאמת קיימת עוינות כלפי שוטרים ערבים "כי זה נתפס כ'הנה אחינו הערבים שחברו ליהודים כדי לדכא אותנו'". ד"ר צדקיהו מוסיף כי הערבים במזרח ירושלים אכן "חווים את השיטור כ'כוח כיבוש'".

 

הפופולריים