מדברים פופוליזם: גדר ההפרדה מונעת פיגועים?

מדברים פופוליזם: גדר ההפרדה מונעת פיגועים?
רוב הגדר עשויה מתיל וכוחות הביטחון כבר לא מפגינים נוכחות כמו פעם. גם מספר השב"חים דווקא ירד. כנראה שמניעת טרור בארצנו היא עסק מורכב יותר מפרצות בגדר | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: פלאש 90
צילום: צילום: פלאש 90

עכשיו כששקע קצת האבק ואפשר לדבר יותר מהראש, רציתי לפרק את גדר ההפרדה והפיגועים. הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו? או - למה הצעדים האחרונים של הממשלה הם פופוליסטיים, לפחות בחלקם?

קודם כל, כמה מילים על גדר ההפרדה. אורכה כ-460 קילומטרים כיום. הקמתה החלה ב-2002, בשיא פיגועי ההתאבדות מעבר לקו הירוק באינתיפאדה השנייה. אכן בשנים שבהן הושלם רוב התוואי, 2006-2002, ירדה כמות הפיגועים בצורה דרמטית. ב-2002 בוצעו 53 פיגועי התאבדות, ב-2003 – 26 וב-2004 – 12 פיגועים בשנה. בשנים 2009-2005 המספר ירד מ-8 ל-0, כך על פי נתוני שב"כ.

אבל אפילו אני, שבקושי עברתי סטטיסטיקת תואר ראשון של מדעי הרוח, יכולה לספר לכם שקורלציה וסיבתיות זה לא אותו הדבר. היו עוד משתנים בשנים 2006-2002 שיכולים להיות קשורים לירידה בטרור. כמו מבצע חומת מגן, למשל, כשצה"ל השתלט על רמאללה, ג'נין, שכם ועוד. לפי נתוני צה"ל, נהרגו אז 200 פלסטינים ונעצרו 65 "מבוקשים בכירים" ועשרה מתאבדים פוטנציאלים.

"כל מכשול צריך להיות נשלט באש ותצפית"

כשאין כוחות – אפשר לפרוץ

אבל אני לארג'ית - נגיד שגם לגדר יש חלק בעצירת הטרור. צריך להבין שסדרי הכוחות של האינתיפאדה השנייה ביהודה ושומרון לא היו כמו היום, ובשנים הראשונות של בניית הגדר היא לוותה בכוחות ביטחוניים קבועים כדי למנוע פרצות. מתישהו – בחמש שנים האחרונות לפחות אם לא מוקדם יותר – זה נגמר. כשאין כוחות, אפשר לפרוץ. ברוב התוואי של הגדר היא אינה חומת בטון ענקית כמו באזור ירושלים, אלא גדר תיל וגדר חשמלית בגובה שני מטרים בערך, שאפשר במאמץ מסוים לחתוך ולעבור.

בפרסום של מפקדת זרוע היבשה ב-2012 נכתב: "כל מכשול צריך להיות נשלט באש ותצפית על ידי כוח לוחם, שאם לא כן, יעילותו תתבטא במאמץ ההנדסי הנדרש לחצייתו על ידי האויב ובשיבוש זמני ומוגבל של ההתקדמות". לא סתם המשפט הזה מצוטט על ידי אלו שסוברים שהגדר אינה הסיבה להפסקת הטרור, כמו האלוף במיל גרשון הכהן.

אבל תגידו – יש עלייה בפיגועים בעת האחרונה, אז אולי יש עלייה בפרצות. קשה לדעת אם כמות הפרצות גדלה בתקופה האחרונה, כיוון שאין נתונים על כך. אבל מה שבטוח - כמות השב"חים לצורכי עבודה לא גדלה באופן משמעותי.

לפי נתונים של חגי אטקס מ-INSS, שצפויים להתפרסם במחקר עתידי, מספר השב"חים משטחי הרשות הפלסטינית שנכנסו לישראל בשנים 2020-2018 דווקא ירד מ-40 אלף ל-20 אלף בחודש. ברבעון השני של 2020, שיא מגפת הקורונה, הירידה הגיעה לשיא, במקביל לירידה בכמות העובדים החוקיים שנכנסים. ירידה אחרת הייתה ב-2019 במקביל לעלייה במספר ההיתרים החוקיים. בשמונת החודשים האחרונים לא הייתה עלייה בכמות השב"חים, כך שקשה לחשוב שהגדר הפכה פתאום לפרוצה יותר. הנתונים, אגב, הם מהגוף היחיד להיכרותי שאוסף נתונים על שב"חים – הלמ"ס הפלסטיני.

רוב הגדר אינה חומת בטון. צילום: רויטרס

החיים הם דבר מורכב

מדינת ישראל, אם תהיתם, מודעת לזה. הכמויות המשוערות של הפלסינים שנכנסים לקו הירוק ידועות לכל גופי הביטחון, גם אם לא במספרים מדויקים, וההערכה היא באמת שרוב רובם נכנסים לצורכי עבודה. עד לפני שבועיים זה לא הדאיג אותם יותר מדי. לראייה – לא שוגרו כוחות לכל אורך הגדר מול הפרצות.

במו אוזניי שמעתי מישהו מספיק בכיר צה"ל לפני שנתיים בערך אומר שהם לא שולחים כוחות לשמור על הגדר כי זה אומר שהם לא יוכלו לעשות משימות אחרות, משמעותיות יותר מבחינתם: מעצרים, אימונים למלחמה בגזרות אחרות ועוד. לכן, להערכתי, אם לא יתרחשו פיגועים קשים בתקופה הקרובה – גם הצבת הכוחות המסיביים ליד הגדר תיעלם.

המסקנה: גדר ההפרדה היא לא מה שמנע באופן מוחלט עד היום את הפיגועים הקשים נוסח הפיגוע בבני ברק, ותיקון הפרצות בה הוא חשוב כדי למנוע הסתננות לא-חוקית ועבודה בלי תנאים סוציאליים. אבל כל עוד לא יוצבו שם כוחות באופן קבוע, היא לא תמנע בהכרח את הפיגועים הבאים. בשישי בלילה נעצרו ליד הכפר עראבה שלושה מחבלים פוטנציאלים. זה היה מעבר לגדר ההפרדה, למי שתהה, ונעשה במבצע של כוחות מיוחדים. מניעת טרור, כרגיל בארצנו, היא עסק מורכב יותר.

הפופולריים