לא יסתפק באוקראינה? עוד מדינות על הכוונת של פוטין

לא רק אוקראינה: מי עוד על הכוונת של פוטין?
אם ההרפתקה באוקראינה תצליח, ייתכן מאוד שמוסקווה תחוש שהיא יכולה להמשיך הלאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלחמה באוקראינה
צילום: צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הזהיר שפוטין רוצה לפלוש למדינות נוספות. האם מדובר בתרחיש אפשרי? נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כבר אמר בעבר כי "קריסת ברית המועצות היא הקטסטרופה הגיאו-פוליטית הגדולה ביותר של המאה ה-20", ודיבר שוב ושוב על הרצון שלו להשיב את רוסיה לגדולתה. במרחב שנמצא על הכוונת של פוטין יש כמה מדינות שבהן חי מיעוט רוסי גדול, ובחלומו היה רוצה לראות אותן בידיו: אוקראינה, בלארוס, מולדובה ושלוש המדינות הבלטיות ליטא, לטביה ואסטוניה.

בלארוס מצויה הלכה למעשה בידיים של פוטין. המשטר שם כפוף לקרמלין, והעובדה שמלמדת על כך יותר מכל היא שיתוף הפעולה בין צבאות רוסיה ובלארוס בפלישה לאוקראינה. אם ההרפתקה באוקראינה תצליח, ייתכן מאוד שמוסקווה תחוש שהיא יכולה להמשיך הלאה.

היעד הבא של פוטין עשוי להיות מולדובה. במזרח המדינה הקטנה הזאת, יש אזור בדלני פרו-רוסי בשם טרנסניסטריה. בדומה למחוזות הבדלניים במזרח אוקראינה, רוסיה מסייעת לטרנסניסטריה כלכלית וצבאית. היום יושבים שם כ-1,500 חיילים רוסיים. ובאמצע העשור הקודם אמר פוטין שהאוכלוסייה המקומית היא זו שצריכה לקבוע את גורלה. פלישה של כוחות רוסיים למולדובה היא ממש לא תרחיש דמיוני.

בין ביידן לפוטין: הדילמה הישראלית | עוד יום

בתרחיש קיצוני במיוחד, יכול הקרמלין ללטוש עיניים גם לליטא, לטביה ואסטוניה. שם העסק מסובך יותר וטומן בחובו סיכון אדיר, לא רק לרוסיה ולאותן מדינות, אלא לעולם כולו. שלושתן חברות בברית הצבאית נאט"ו, ומהלך צבאי, אפילו קטן ביותר נגדן, הוא הלכה למעשה איום על כל חברות נאט"ו – כולל ארצות הברית, בריטניה וצרפת.

זה נכון גם לגבי מדינות אחרות שהיו בעבר במרחב ההשפעה הסובייטי כמו פולין, הונגריה, צ'כיה, סלובקיה ובולגריה. לפי הקולות שאנחנו שומעים במוסקווה – המטרה העיקרית היא לבטל את חברותן בנאט"ו, דבר שיאפשר לרוסיה להשתלט עליהן בקלות.

כך או כך, נראה שעכשיו הכדור בידיים של המערב. הצלחה של פוטין באוקראינה עשויה לפתוח בעבורו את הדלת למהלכים נוספים שעשויים לטלטל את הסדר העולמי באופן שספק אם חשבנו שנראה בדורנו.

הפופולריים