איך פתרו את הסכנה של סיכת החיג'אב?

איך פתרו את הסכנה של סיכת החיג'אב?
כ-200 מקרים בהם נבלעו בשוגג סיכות חיג'אב על ידי נשים ונערות מוסלמיות, הביאו את אנשי בית החולים שערי צדק לחבור לאנשי בצלאל במטרה למצוא פתרון יעיל לתופעה הלא מדוברת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שתי נשים עם חיג'אב ומסכות בשער שכם בירושלים 17.09.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחברה הערבית ישנה תופעה שכיחה אך לא כל כך מדוברת - בליעה לא מכוונת של סיכת החיג'אב, המטפחת בה משתמשות נשים מוסלמיות לכיסוי ראשן. מדובר בתופעה נפוצה - נשים ונערות אוחזות את הסיכה בפיהן בזמן שהן מסדרות את החיג'אב, ובולעות אותה בשוגג. אחרי מאות מקרים, שחלקם יכולים להיות מסוכנים מאוד, חברו יחד מעצבים מהאקדמייה לעיצוב בצלאל בירושלים ורופאים מקופת החולים כללית והמרכז הרפואי שערי צדק, כדי למצוא פיתרון לבעיה. 

נורה ג'אבר, מנהלת השיווק בקופת החולים כללית ששימשה כיועצת לפרוייקט, סיפרה לאימן קאסם סולימאן בהסכת מרחאבית על התופעה: "הצעירות עוטפות את הראש ובינתיים היא מחזיקה סיכה או יותר בפה. פעמים רבות הן בולעות את הסיכה בטעות. זה גורם להרבה סיבוכים ולפעמים מגיע לניתוח מאוד מסובך". 

הפרויקט למציאת פיתרון לבעיה, החל במסגרת שיתוף פעולה בין בצלאל למרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. "הפרויקט בעצם החל מרופא ילדים בשערי צדק שמגיעות אליו עשרות נערות מדי שנה, עם סיכות בקיבה, במעיים ולפעמים בריאות", מספר אייל פריד, מנהל מעבדה 212 לחדשות בבצלאל. "במסגרת שיתוף הפעולה, גיבשנו צוות שכולל מעצבים ועצבות שבעצם יתמודד עם הבעיה הרפואית מזווית תרבותית, עיצובית וטכנולוגית". 

פריד מספר שכדי להבין כיצד למצוא פיתרון עיצובי לתופעה, הם ירדו לשטח, דיברו עם נשים ונערות מוסלמיות ואפילו עם אנשי דת. כיוון אחד, לדבריו הוא קמפיין להעלאת המודעות לתופעה השכיחה. לגבי הפתרונות העיצוביים, הוא מספר כי כעת עובדים על פיתוח של סיכות חדשות, שימנעו את הבליעה מלכתחילה, או שיהיה פחות מסוכן לבלוע אותן. 

הפופולריים