מודה אבל לא עוזב | עוד יום

מודה אבל לא עוזב | עוד יום
אריה דרעי חתם על הסדר טיעון, עוזב את הכנסת ועכשיו יש גם גזר דין. בינתיים, הוא כבר השיק סרטון שעורר סערה, השיג לעצמו לשכה, וכבר התחיל בקמפיין הבא. יאיר אטינגר ועקיבא נוביק מסכמים את מלוכתו השנייה של המנהיג הבלתי מעורער של ש"ס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום ההסכת אריה דרעי
צילום: צרוב

הבוקר יוקרא בירושלים גזר דינו השני של אריה דרעי. השני, כי בסוף שנות ה-90 כבר הוקרא גזר דין באותו שם, רק שהפעם הוא מודה בעבירות קלות ומבחינתו ההרחקה מהכנסת, וה-180 אלף שקלים שהוא ישלם כקנס הם פסיק - ובינתיים, הוא כבר מתחיל בקמפיין להפלת הממשלה. 

האיזנו לפרק בהסכת

פרופסור ניסים ליאון, סוציולוג ואנתרופולוג שחוקר כבר עשרות את תנועת ש"ס, אומר כי בעתיד יזכרו את דרעי בשתי דרכים - כאחד ממייסדיה של ש"ס, וגם יזכרו אותו כ"פוליטקאי על, שאנחנו לא זוכרים הרבה שכמותו במערכת הפוליטית הישראלית. הוא היה כמעט בכל צומת היסטורית בשנים האחרונות".

ש"ס לא מצליחה לחזור ל-17 מנדטים שהיו לה בשנות ה-90 מסיבה פשוטה -  השתקמותו של מעמד ביניים מזרחי, מסביר פרופסור ליאון. "זה מה שלא היה בשנות ה-90, אלה היו שנים של שיא החסימה של מזרחים. כשש"ס הגיעה ל-17 מנדטים ב-99, היא הכניסה להלם את מעמד הביניים הגבוה בישראל. מאותו רגע, בגלל זה או בזכות זה, מוסרים החסמים ומתחיל להתפתח מעמד ביניים מזרחי צעיר", אומר פרופסור ליאון - וזה הבלוק האלקטורלי שחוסם את המפלגה מלחזור לשיאה האלקטורלי.

וביחס לציבור המזרחי, אולי צריך להסתכל על הסרטון שפרסם דרעי השבוע על מצוקתם של השכבות החלשות בכלל דרך הזעזועים בליכוד. אם מסתכלים על אזור החיץ בין המפלגות יכול להיות שאחרי תקופת נתניהו הנהגת הליכוד תהיה הרבה פחות אטרקטיבית מבחינת הציבור המזרחי - שאולי כן יחפש את התוכן החברתי, ויימצא שוב את ביתו בש"ס. אז בעצם, אולי הוא בכלל מתכנן כבר את הקמפיין הבא.

וחשוב לזכור - דרעי הוא תחבולן טוב. כבר עכשיו הוא עושה כל מה שהוא יכול להישאר כמה שיותר קרוב לתפקיד חבר הכנסת, בלי התואר או התעודה. כפי שפרסם מיכאל שמש בחדשות הערב בכאן 11, הוא כבר מנסה להשיג לשכה בכנסת, וחבר הכנסת יוסף טייב מש"ס כנראה יפנה לו אחת.

אז מי מונע מדרעי לתחבל תחבולות פוליטיות בכנסת?

הפופולריים