ההצעה שתחזיר עשרות אלפי שקלים לילדים בישראל

ההצעה שתחזיר עשרות אלפי שקלים לילדים בישראל
לפני 4 שנים קיבלה המדינה החלטה נהדרת והחלה את התוכנית "חיסכון לכל ילד". אבל בתוכנית הייתה בעיה אחת - ברירת המחדל הייתה חיסכון ברמה נמוכה שבו יצטברו כ-30 אלף שקל. מי ששינה את הגדרות החיסכון יכול לחסוך 80 אלף שקל ומעלה. הצעת חוק חדשה תאפשר לעבור בין רמות הסיכון השונות ולבטל את הפער האדיר שנוצר בחיסכון שמקבלים הילדים בגיל 18. האם הממשלה תקבל אותה למרות שהיא מגיעה מחברי אופוזיציה?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המונולוג של שאול, 23.12.21
צילום: צילום: כאן חדשות

ביום ראשון הייתי רוצה שיקרה נס. לא קשור לקורונה. הייתי רוצה שהקואליציה והאופוזיציה ישתפו פעולה על עניין אחד מאוד מאוד ספציפי.

ביום ראשון תעלה לוועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק של שני חברי כנסת מהאופוזיציה, מש"ס, ינון אזולאי ומשה ארבל. הצעת החוק הזאת נורא חשובה ואם הממשלה תקבל אותה, למרות שהיא מהאופוזיציה, היא יכולה לעזור למאות אלפי ילדים להגיע לחיסכון משמעותי יותר בעתיד, אולי אפילו יותר ממאות אלפי ילדים.

תקציר הפרקים הקודמים: ב-2017 שר האוצר משה כחלון ושר הבריאות יעקב ליצמן יצרו תוכנית נהדרת בשם "חיסכון לכל ילד". במסגרת התוכנית הזאת כל ההורים, יחד עם המדינה, מוכרחים לחסוך לילדות ולילדים שלהם בין 50 ל-100 שקלים בחודש, אלא שיש בעיה.

כשהיו את הדיונים בכנסת על הצעת החוק, חברי הכנסת הנדסו את ברירת המחדל לא טוב. הורים שלא בחרו באופן אקטיבי איפה לשים את הכסף של הילדים, המדינה בוחרת עבורם. היא תבחר עבורם קופת גמל להשקעה, כלומר, לשים את הכסף בבורסה, אבל בסיכון נמוך. לכאורה, הנימוק היה: בואו נשמור על הילדים, שהכסף שלהם לא ילך לאיבוד. בפועל, המדינה בעצמה פותחת פער ענק בין העניים לעשירים.

שימו לב למספרים, ואני מקווה שאתם יושבים כי זה אמיתי לגמרי. בארבע השנים שחלפן מאז שהתוכנית הזאת התחילה, פער התשואות כבר עכשיו הוא מטורף. הקופה שעשתה את התשואה הכי מעפנה בסיכון נמוך, אנחנו מדברים על תשואה של 13.5% והקופה שעשתה את התשואה הכי טובה במסלול עם סיכון גבוה, עשתה 75%. זה הפער.

אם התשואות האלה ימשיכו ככה 18 שנה אז לילדים שנמצאים למטה יהיו בסוף 30 אלף שקלים ולילדים שנמצאים למעלה יהיו 80 אלף שקלים. זה פער של 50 אלף שקל בגלל המדינה. 

הצעת החוק של ינון אזולאי ומשה ארבל רוצה לתקן את ברירת המחדל הזאת ולהעביר את הכסף לסיכון גבוה, ואני בעד. אני ממש מקווה שביום ראשון הממשלה תקבל את הצעת החוק הזאת של חברי הכנסת מהאופוזיציה, ואם היא תפסול אותה שלפחות תגיש הצעת חוק משלה. את העוול הזה מוכרחים לתקן.

הפופולריים