הפתעה בתוך הדוח: מה באמת המצב של המלונות בישראל?

הפתעה בדוח: מה באמת המצב של המלונות בישראל?
נשיא התאחדות המלונאות טען הבוקר בכאן רשת ב שהמלונות בישראל תלויים בתיירות נכנסת ולכן הם ב"קריסה טוטאלית". אלא שהדוחות הכספיים של שלוש רשתות המלונות הגדולות שפועלות במדינת ישראל, מעלות כי ברבעון השלישי של השנה, כולן דווקא הרוויחו מלא כסף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי, משחקי הכיס, 12.12.21
צילום: צילום: כאן חדשות

זוכרים את הסיפור של ישרוטל והדיווידנדים? איך ישרוטל ביד אחת לקחה מענקי סיוע מהמדינה ואז רצתה לחלק כסף בדיווידנדים לבעלי המניות שלה? אז יש סיכוי שאנחנו בדרך לשידור חוזר של הסיפור הזה.

הבוקר העלו ברדיו את אבי ניסנקורן, קודם הוא היה יו"ר ההסתדרות, אחרי זה שר המשפטים, עכשיו הוא נשיא התאחדות המלונאות. הנה מה שניסנקורן אמר: "אנחנו בקריסה. אלה מקומות שתלויים בתיירות נכנסת וברגע שאין תיירות נכנסת המקומות האלה בקריסה".

אז אני נכנסתי לדוחות הכספיים של שלוש רשתות המלונות הגדולות שפועלות במדינת ישראל: מלונות דן, פתאל וישרוטל. ומה אני אגיד לכם? ברבעון השלישי של השנה כולן הרוויחו מלא כסף.

עכשיו בשביל להיות הוגן, פתאל ומלונות דן, עדיין מופסדות מתחילת השנה. זה רק הרבעון האחרון שהיה להן טוב. אבל ישרוטל ברווח מטורף מתחילת השנה של יותר מ-180 מיליון שקלים. היא בעצמה אמרה שזה היה הרבעון הטוב ביותר בתולדותיה. איזו קריסה טוטאלית? על מה הוא מדבר?

זה לא שקודם היה איזה שצף תיירים מטורף למדינת ישראל. המלונות פשוט העלו את המחירים. ולכן אם כבר המדינה תחליט שצריך לתת כסף למלונות בשביל לעזור להם, אז דבר ראשון: אין סיבה לעזור לכולם באותה מידה. ישרוטל ממש לא צריכה סיוע. ודבר שני: אם כבר נותנים כסף, אז לפחות הפעם תתנו אותו בתנאים.

למשל, שאי אפשר יהיה אחרי זה לחלק כסף בדיווידנד לבעלי המניות. אחרת זה פשוט לשלוח את היד לכיס של משלם המיסים, להוציא משם כמה מיליונים ולהעביר לכיס של הבעלים של הרשתות האלה. אין שום סיבה בעולם לעשות את זה.

הפופולריים