הגיע הזמן לחובת התחסנות בישראל?

הגיע הזמן לחובת התחסנות בישראל?
השיח על החלת חובה על חיסונים תופס תאוצה באירופה, גם בדמוקרטיות המתקדמות ביותר. איפה ישראל עומדת ביחס לזה? רופא הילדים ד"ר מאיר עזרא אליה והמשפטנית ד"ר שלי קמין פרידמן מבהירים שחובת חיסונים לא אומרת שאנשים יחוסנו בכפייה, אלא שסנקציות, עדיף קלות, יוטלו על המסרבים להתחסן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום, חיסונים
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

680 אלף ישראלים, פחות או יותר, שהתעוררו הבוקר בחרו עדיין שלא לקבל חיסון נגד קורונה. מה שבימים כתיקונם מעורר דיונים אקדמיים מתפלספים ובימים של התפרצות חצבת יכול להיות לא נעים, מקבל בימים של מגפה עולמית ממדים של שיח עקרוני אמוציונלי שמהדהד ברשתות החברתיות, גורם לעימותים בשדה הפוליטי אבל גם בשולחן של שישי בערב. הכול מאוד מאוד טעון. מכל הצדדים.

האזינו לעוד יום

מצד אחד: חופש הפרט. מי יכול להכריח אותי להתחסן ולהכניס לגוף שלי חומר שאני לא רוצה בו? בפרט כשמדובר בתקופה של חוסר ודאות ובחיסון שהעולם מכיר זמן קצר בלבד. מהצד השני: בריאות הציבור. מגפה עולמית שקטלה עד כה לפי ההערכות 5.266 מיליון בני אדם. וריאנט חדש ולא מוכר שעלול לטרוף את הקלפים ולהחמיר את מצבנו עוד יותר.

בפרק החדש של עוד יום נעסוק בדיון על חובת התחסנות לקורונה. דיון שתופס תאוצה באירופה, ובחלק מהמדינות זאת כבר מדיניות רשמית. באוסטריה זה מתחיל בפברואר, בגרמניה השיח נכנס להילוך גבוה וגם ביוון כבר מדברים על האפשרות. אז מה הסיכוי שכאן בישראל ינהיגו חובת חיסונים? יכריזו שילד שלא התחסן לא יוכל להגיע לבית הספר, שמי שבוחר שלא לקבל חיסון יצטרך לשלם קנס רציני או שעובדים שהחליטו שלא לקבל את החיסון יפוטרו לאלתר?

כרגע חובת התחסנות קיימת בעיקר במדינות שלא מצטיינות בהיותן דמוקרטיות מערביות - בין היתר באינדונזיה, טורקמניסטן ופיג'י. עורך חדשות החוץ של כאן רשת ב, ערן סיקורל, סיפר בהסכת כי גם באירופה מתחילים להרגיל את הציבור לנורמה חדשה של חובת חיסון, גם אם חקיקה כזאת עדיין לא תוקנה. 

לדעתו של רופא הילדים ד"ר מאיר עזרא אליה, חובת החיסונים היא סיסמה, איש קש. "אף אחד לא ירדוף עם מזרק אחרי מישהו ויחסן אותו בכפייה". מה כן קיים? חובה לבדיקה, חובה לתשלום על בדיקה, קנסות על לא מחוסנים. הממשלה למעשה כבר פועלת ככה עם עישון - המס על עישון הוא בעצם מעין קנס על מי שבוחר לעשן. 

ד"ר שלי קמין פרידמן, מומחית למשפט רפואי ומשפט בריאות הציבור, סיפרה שיכולה להיות חובת חיסון, שלצידה סנקציה קלה יחסית. בכל מקרה לא כפיית חיסון או חובת חיסון עם סנקציה פוגענית. "מה שנקרא צעדים שהם מכווני התנהגות, כמו התו הירוק". 

הפופולריים