המאבק על הכותל: החרדים ניצחו בקרב - המערכה נראית כבר אבודה

החרדים ניצחו בקרב - המערכה נראית כבר אבודה
הנשיא התערב ומנע עימות בין הרפורמים לחרדים בכותל, אלא שההישג הקטן של הפוליטקאים החרדים חסר כל משמעות. הזרם של קריב בשלטון ומהלכים כמו רפורמת הכשרות והעברת מתווה הכותל - נמצאים במרחק נגיעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילים ומתפללים מתעמתים בכותל
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

תחילה הם הודיעו בלהט שיגיעו לרחבת הכותל כדי להתעמת עם ח"כ גלעד קריב ונשות הכותל. לאחר פניות מצד נשיא המדינה ולשכת ראש הממשלה הם ביטלו את המחאה וגם ח"כ קריב הודיע כי לא יגיע. תכל'ס, מדובר בהישג לחרדים ולדתיים: ח"כ קריב לא ניצל את חסינותו הפרלמנטרית ולא הכניס ספר תורה לרחבת הכותל. אכן "הישג", אבל נקודתי מאוד.

מה שהפוליטיקאים החרדים פספסו זה את חילופי השלטון שהיו כאן לא מזמן. קריב ונשות הכותל הם כבר לא עוד האנשים הללו שמתפללים בכותל בראשי חודש ועושים מחאות. הם כבר לא האלה שבאים רק כדי "לעשות פרובוקציות".

ובכן, היום הם השלטון. הם יקבעו אם יהיה מתווה כותל או לא. החרדים הפכו מבעלי השליטה למפגינים חסרי השפעה בהחלטות הרות גורל. רק השבוע ראינו את רפורמת הכשרות מאושרת בכנסת למורת רוחם של הרבנים הראשיים והמפלגות החרדיות. האינטרנס של קריב וחבריו הוא לזכות בכמה שיותר ימי שקט שבהם יעבדו בנחת ובמהירות על מתווה הכותל. להפתיע, ולהעביר אותו בממשלה.

החרדים הפכו מבעלי השליטה למפגינים חסרי השפעה בהחלטות הרות גורל. רק השבוע ראינו את רפורמת הכשרות מאושרת בכנסת למורת רוחם של הרבנים והמפלגות החרדיות

ההתערבות של הנשיא הרצוג חסכה מכולנו תמונות שלא היו מכבדות שום זרם ביהדות. מראות של חברי כנסת מתעמתים בכותל, פוגעים ומחללים את המקום הקדוש. לנשיא כוונות טובות וקשרים קרובים עם הזרמים השונים. קשה להיות אופטימי שיצליח לגשר על הפערים בין הצדדים בחיים האמיתיים.

הפערים גדולים מידי ואין באמת רצון לדיאלוג וקשה להאמין שיהיה כאן אי פעם דיאלוג שיביא לרגיעה בכותל. הנשיא הרצוג עומד בפני מבחן מנהיגות, אבל אנשים שכחו שמדובר באירוע גדול יותר: קידום מתווה הכותל. שם כדאי לאנשים הללו להיזכר שאין להם כמעט השפעה. הם ניצחו בקרב אך בקצב הזה, המערכה שלהם אבודה.

הפופולריים