לא לומדים בזום – ולא לומדים מטעויות

לא לומדים בזום – ולא לומדים מטעויות
הממשלה הנוכחית חוזרת על אותן טעויות שביצעו קודמיה בכל הנוגע לחינוך, והתלמידים וצוותי ההוראה שוב נותרים מבולבלים. משרד החינוך לא הציג שום תוכנית חינוכית מהותית לשנה הקרובה, וגם בהתמודדות מול הקורונה נעשה מעט מאוד. אבל עוד לא מאוחר מדי, יש זמן לתיקונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ילדים הולכים לבית הספר בירושלים ב-1 בספטמבר 2021
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בתזמון מדויק התפרסם אתמול דוח מבקר המדינה על טיפול הממשלה הקודמת במגפת הקורונה. ולמה מדויק? כי הממשלה הנוכחית הולכת ונופלת באותם המחדלים וכי דווקא היום, יום פתיחת הלימודים, חוזרת הממשלה נוכחית על טעויות שקדמו לה. ולכם כבר יש את הניסיון של הממשלה הקודמת. נו, מה? שרים יקרים, ראש הממשלה בנט, אי אפשר להגיד "לא ידענו". ידעתם. ראיתם וביקרתם בזמן אמת והייתה לכם, ועדיין יש לכם ,אפשרות ללמוד מטעויות העבר ולתקן אותן.

דוח המבקר על משבר הקורונה: היערכות לקויה, כישלון בנתב"ג ואכיפה לא יעילה

אז איפה כשלה הממשלה הקודמת, לפחות על-פי דוח מבקר המדינה? במערך הסברה של משרד הבריאות, שלא הצליח לייצר אמון בציבור; בהיעדר ההבנה במשרד האוצר של עומק ההשלכות הכלכליות של המשבר ובאיחור בתגובה, ובעיקר – בתהליכי קבלת החלטות משובשים לחלוטין. כולנו זוכרים איך פעם אחר פעם התכנס קבינט הקורונה ולא קיבל החלטות כשהיה צריך לקבל אותן, בדרך כלל משיקולים פוליטיים. בממשלה הנוכחית כבר אי אפשר להאשים את המפלגות החרדיות, כאן זו כבר תפיסת עולם ביחס להתמודדות עם המגפה, שרק הזמן יגיד אם הייתה נכונה.

שרת החינוך כל כך מתעקשת על למידה בבתי הספר, שמי שיאלץ ללמוד בזום ימצא את עצמו שוב באותו המצב: נובל מול המסך

אם יש מקום שבו ברור שהממשלה הקודמת כשלה זו מערכת החינוך. כל מי שיש לו ילדים בגילי גן ובית הספר ראה וחווה את הכאוס הבלתי נסבל וחוסר ההבנה העמוק לצרכים של הילדים. והבוקר הוא בדיוק הרגע הנכון לשאול (כמעט בייאוש) האם הממשלה הנוכחית הפיקה לקחים? ולענות (בכאב לב) שהתשובה הברורה היא: "לא".

לימודים בצל קורונה: כל מה שצריך לדעת לפני הצלצול הראשון

עיקר הנזק שנגרם לילדים היה מהישיבה בבית מול הזום, בלי תמיכה רגשית ולימודית ובלי ניסיון אמיתי לייצר חלופות ללימוד בכיתות עצמן. שרת החינוך כל כך מתעקשת על למידה בבתי הספר שמי שיאלץ ללמוד בזום ימצא את עצמו שוב באותו המצב: נובל מול המסך. האמירה "לא נלמד בזום" היא לא מדיניות. למעשה משרד החינוך לא הציג שום תוכנית חינוכית מהותית לשנה הקרובה, וגם בהתמודדות מול הקורונה נעשה מעט מאוד.

ועוד לא מאוחר, היום רק 1 בספטמבר, עד 1 באוקטובר – התאריך האמיתי שבו מתחילים ללמוד – יש לכם עוד הזדמנות לתקן. יש כאן יותר משני מיליון תלמידים שתלויים בהחלטות שלכם. אגב, רבע מיליון מתוכם, לא יגיעו היום לבית הספר בגלל קורונה והשלכותיה.

ושנת לימודים מוצלחת שתהיה לכולם.

הפופולריים