הדרך לסגר רצופה כוונות טובות | הזווית

הדרך לסגר רצופה כוונות טובות | הזווית
בנט הנחה להיערך לסגר בחגי תשרי, משרד הבריאות סוגר את השמיים ומערך החקירות האפידמיולוגיות לא עובד, אך בכירי משרד הבריאות בשלהם: "סגר זה מוצא אחרון". שיגידו את זה לתחלואה שעולה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בדרך לסגר שלישי, 7.12.20
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

אתמול נחשף בחדשות הערב בכאן 11 מסמך סודי של קבינט הקורונה, לפיו ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה להיערך לסגר רביעי בחגי תשרי. במסמך נכתב: "ראש הממשלה ציין את המאמצים העיקריים בהם אנו מתמקדים. במידה שכל אלה לא יעזרו, נידרש להגבלות חמורות יותר, לרבות סגר, שאותו נתזמן קרוב לוודאי לתקופת החגים כדי לצמצם נזקים (כולל מערכת החינוך)". 

חכה רגע עם הפרסום שלך, מיכאל, כי בבוקר שר הבריאות ניצן הורוביץ הבהיר בהצהרה לתקשורת שסגר יהיה הצעד האחרון: "סגר הוא צעד מאוד קשה עם השלכות קשות מאוד, הוא לא גזרת גורל. אני לא מקבל את הטענות שצריך לקבל את ההחלטה על סגר כבר עכשיו ולשתק את המדינה מראש. כל עוד יש סיכוי להימנע ממנו - נעשה כל מה שאפשר". איך זה מסתדר?

ומה עם הנתונים האחרונים? מספר החולים במצב קשה זינק משבת ביותר מ-100 בני אדם, ועומד כעת על 366, מתוכם 76 חולים במצב קריטי. גם מספר המתים קפץ ל-6,542. אז בנט בעצם מבין שזה בלתי נמנע?

גם ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, חושבת שראש הממשלה מגזים. אלרעי-פרייס אמרה בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות השבת בכאן 11: "אנחנו לא שמים כרגע תאריך לסגר, אלא מנסים בכל הכלים האפשריים להפחית את ההדבקה. סגר הוא לא אופציה הכרחית כרגע".

נשמע כאילו במשרד הבריאות לא ידעו כמה דברים. אחד מהם הוא שמערך החקירות האפידמיולוגיות מתקשה יותר ויותר לתפקד. כך למשל, בשבועיים וחצי האחרונים מספרן של החקירות הללו הלך וגדל, והצטבר ל-6,085 חקירות שהיו אמורות להתבצע - והמערך פשוט לא הספיק להגיע אליהן.

דבר נוסף שמשרד הבריאות אולי פספס הוא שבבתי המרקחת וברשתות הפארם מדווחים על מחסור בערכות הבדיקות הביתיות בבתי המרקחת. הסיבה: בישראל יש רק ספק אחד לבדיקות המהירות, "רניום מדיקל", ולא הגיעה כמות מספקת של סחורה. בשבוע הבא אמור להיכנס ספק נוסף שמשרד הבריאות אישר, "אבוט".

גם אם משרד הבריאות פספס את כל אלו, הוא לא מחמיץ את נתב"ג. אמש פורסמה רשימה חדשה של סיווג המדינות, וזו תיכנס לתוקפה ביום שני בשבוע הבא, 16 באוגוסט - כפוף לאישור התקנות. רשימת המדינות האדומות שהנסיעה אליהן אסורה, אלא באישור של ועדת החריגים, תכלול שש מדינות: בולגריה, ברזיל, גאורגיה, מקסיקו, ספרד וטורקיה. כמעט כל שאר המדינות, החוזרים מהן יידרשו בבידוד, גם אם התחסנו או החלימו מקורונה.

אז מה איתנו, האזרחים? נשארנו מבולבלים. אבל בסדר, אל תדאגו, בנט כתב ספר והורוביץ ימשיך למסור הצהרות.

הפופולריים