המפץ התוניסאי | עוד יום

המפץ התוניסאי | עוד יום
למה הדיח במפתיע נשיא תוניסיה את ראש הממשלה האיסלאמיסט? האם מדובר בפעולה אחראית שנועדה להגן על המשטר, או במעשה דיקטטורי שיחזיר את הדמוקרטיה הצעירה עשור לאחור? האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום ההסכת - תוניס
צילום: אי-פי

שבת. בזמן שהעולם כולו עם העיניים לעבר אולימפיאדת טוקיו, בתוניסיה מתרחש מפץ פוליטי. הנשיא קייס סעיד, מדיח במפתיע את ראש הממשלה הישאם אם-שישי, איש המפלגה האיסלאמיסטית א-נהאדה, משהה את פעילות הפרלמנט המקומי ומודיע על פתיחה בחקירה נגד שלוש מפלגות.

המפגינים שקראו להדחת ראש הממשלה בחודשים האחרונים, שנמאס להם כבר מהמצב הכלכלי, ממשבר הקורונה ומהשחיתות בצמרת השלטון - יוצאים שוב לרחובות, הפעם בקריאות של שמחה. אבל לאן כל זה הולך?

האזינו להסכת "עוד יום"

תוניסיה הייתה המדינה שבה התחיל האביב הערבי, שהפך אחר כך לחורף איסאלמי. מי שהייתה הראשונה להפיל דיקטטור אי שם ב-2011, עושה עכשיו קולות של חזרה לאחור. הנשיא הדיח את ראש הממשלה במה שזכה לכינוי "הפיכה", לקח אליו סמכויות ועכשיו - מה בעצם הולך לקרות? מלחמת אזרחים? מה זה אומר על המעמד של האחים המוסלמים בעולם הערבי, והאם יש כאן הזדמנות נדירה לפתח יחסים עם ישראל? ד"ר ירון פרידמן, מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם באוניברסיטת חיפה ומנהל ההסכת "השבוע במזרח התיכון" יסייע לנו להבין - לאן פניה של תוניסיה?

הפופולריים