"המצב האסטרטגי של ישראל השתפר": 15 שנה ללבנון השנייה

15 שנה ללבנון השנייה: איפה אנחנו עומדים?
המלחמה של 2006 נתפסת בעיניי הציבור ככישלון, אולי כי לא סיפקה תמונת ניצחון מול חיזבאללה. עם זאת, היו לה הרבה הישגים - בהם יצירת הרתעה בגבול. כיום לבנון נמצאת במשבר עמוק, והפער בינה לבין ישראל הוא הגדול ביותר מאי פעם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צה"ל מתאמן בגבול הצפון 14.07.21
צילום: צילום: דובר צה"ל

צפו בדיון ב"השבוע"

15 שנה למלחמת לבנון השנייה, למה היא נתפסת בעיניי הציבור ככישלון? תת אלוף במילואים רונן מנליס, שהיה קצין צעיר בזמן המלחמה ולימים דובר צה"ל, מציין כי למלחמה הזאת היו דווקא הרבה הישגים. "המלחמה של 2006 הייתה עם התמרון, הפעלת האש וההישגים המבצעיים הגדולים ביותר ב-15 השנים האחרונות", אמר אמש (שישי) מנליס בתוכנית "השבוע" בכאן 11. "יש 15 שנים של שקט כמעט מוחלט בגבול לבנון", המשיך.

כתב כאן חדשות רועי שרון ביקש להפריד בין הדרג הבכיר לחיילים בשטח. "יש פה עוול שנגרם לדרג הלוחם, שנלחם כמעט פיקס. כל הכאוס היה ברמת הפיקוד", אמר. 

דובר צה"ל לשעבר מנליס טוען כי צריך לבחון את המלחמה הזאת בפרספקטיבה של זמן, אפילו שלא הושגה תמונת ניצחון ממנה. "חיזבאללה וחמאס הם אויבים שאיתם קשה להשיג תמונת ניצחון, אבל כשמסתכלים לאורך הזמן רואים את ההישגים".

מסר דומה הידהד אהוד אולמרט, שהיה ראש הממשלה בזמן המלחמה. בתוכנית "שרון ואורי" בכאן 11 אמר כי לבנון השנייה יצרה התרעה של 15 שנה: "נסראללה יושב בבונקר. אנשי החיזבאללה לא מעזים לירות עלינו כי הם יודעים שמה שיקרה להם יהיה נורא כמו שקרה להם במלחמת לבנון השנייה".

בחזרה להיום: מה יקרה אם יפרוץ עימות נוסף עם לבנון?

תת אלוף מנליס מסביר כי מצבה האסטרטגי של ישראל השתפר ביחס לאוייבים שלה, ובניגוד לכך לבנון נמצאת במצב הכי קשה מאז הלחימה. "אני חושב שהמלחמה הייתה קריאת השכמה לצה"ל - האימונים, המלאים והתוכניות התחדדו", הוסיף.

הפופולריים