רע"ם לבשו את החליפה של האיומים | הזווית

רע"ם לבשו את החליפה של האיומים | הזווית
הממשלה נענתה למספר דרישות של רע"ם אחרי שזעמו על המגעים עם הרשימה המשותפת - ואיימו להצביע באופן גורף נגד הקואליציה. אם הממשלה קלה לסחיטה, מי המפלגה הבאה בתור ליהנות מחבילת הטבות?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנסור עבאס וח"כ ממפלגתו, ביום הבחירות 23.04.21
צילום: צילום: פלאש 90

לא בכל יום קמה רשימה ומודיעה שהיא מתכוונת להצביע באופן גורף נגד הקואליציה. אתמול בבוקר זה קרה, עם האיום שהנחית יו"ר סיעת רע"ם וליד טאהא כי חברי הסיעה לא ישתתפו בוועדות ולא יצביעו על חוקים חדשים במליאה עד להודעה חדשה. האירוע הזה הצליח לזעזע את ממשלת בנט-לפיד, והוביל לקרב חילופי האשמות.

מצד אחד, הגוש של נפתלי בנט האשים במשבר את לפיד וליברמן על כך שניהלו מו"מ עם הרשימה המשותפת. מהצד השני, בגוש של לפיד האשימו: בנט וימינה לא ניהלו את המשבר הזה כמו שצריך, וצריכים לשאת באחריות למרד מפלגתו של מנסור עבאס.

ומה קורה כששניים רבים? השלישי זוכה. כך, בתום מגעים עם הרשימה המורדת, פורסמה בחדשות הערב בכאן 11 חבילת ההטבות שגיבשו לפיד ובנט עבור רע"ם. הטבת פיוס ראשונה כבר אושרה - העברת סמכויות מנהלת הבדואים למשרד הרווחה, ומימוש שתי דרישות נוספות כבר בדרך: הקמת צוות בלשכת רה"מ לטיפול פרטני בהריסת מבנים והרחבת נציגות רע"ם בוועדות הכנסת.

על מה בכלל זועמים ברע"ם?

חשוב להסביר: רע"ם נתונה תחת מתקפה כבדה ברחוב הערבי, בעקבות מה שנתפס כוויתור העצום בקואליציה שיש בה מפלגות ימין. מנגד, היא לא הצליחה לספק עד כה שום קבלות לציבור תומכיה.

בתוך כל זה, גילו חברי רע"ם שגורמים בקואליציה - אותה קואליציה שרע"ם מוכנה "להתאבד" עבורה במישור הפוליטי - מנהלים מגעים עם הרשימה משותפת, היריבה המרה ביותר, ממנה פרש עבאס תוך לקיחת סיכון פוליטי חסר תקדים. 

המרד של רע"ם: זה מה שגרם למפלגה לשרטט קו אדום

חבר הכנסת וליד טאהא לא רק יודע להציב אולטימטום - אלא יודע גם לסגור מעגל. אחרי מתנת הפיוס של בנט ולפיד, המסר לנקוט בצעדים נגד הקואליציה התחלף בנימה מסופקת יותר. "בתום יום גדוש מגעים, וכשותפים לקואליציה, הגענו להסכמות בנוגע ליישום מיידי של שורת החלטות מההסכם הקואלציוני של רע"ם, בנוסף להחלטות אחרות שקשורות לחברה הערבית", כתב טאהא וחתם בהבטחה: "בימים הקרובים נהיה עדים להחלטות משמעותיות בסוגיות רבות הקשורות לחברה הערבית".

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד אולי הצליחו להרגיע את רע"ם, אבל מי יודע עד מתי ההטבות המדוברות ימשיכו להשביע את רצונם. וכשהקואליציה מראה סימנים שהיא קלה לסחיטה בעיתות משבר, אפשר גם לשאול – מי המפלגה הבאה בתור שתקבל חבילה?

הפופולריים