המרד של רע"ם: מה גרם למפלגה לשרטט קו אדום?

המרד של רע"ם: מה גרם למפלגה לשרטט קו אדום?
בהיעדר תשובות מספקות לציבור התומכים הערבי גילו חברי רע"ם שגורמים בקואליציה מנהלים מגעים עם היריבה המרה ביותר - הרשימה המשותפת • זה כבר היה יותר מדי בשבילם | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איימן עודה, מנסור עבאס, ארכיון
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכרזתו של חבר הכנסת וליד טאהא מרע"ם כי חברי הסיעה לא ישתתפו בוועדות ולא יצביעו על חוקים חדשים במליאה עד להודעה חדשה, משקפת את הזעם הגובר בתוך המפלגה על הדיווחים כי גורמים בקואליציה מנהלים מגעים עם חברי הרשימה המשותפת, במאמץ להעביר חוקים ולקדם את התקציב.

חשוב להסביר: רע"ם נתונה תחת מתקפה כבדה ברחוב הערבי, בעקבות מה שנתפס כוויתור העצום בקואליציה שיש בה מפלגות ימין, אך מנגד, היא לא הצליחה לספק עד כה שום קבלות לציבור תומכיה: הריסות הבתים בנגב נמשכות, הממשלה בראשות בנט, שרע"ם תומכת בה, הורתה לצה"ל לתקוף כבר 3 פעמים בעזה בעקבות טרור הבלונים, יו"ר המפלגה הצביע בעד חוק האזרחות, ועוד.

בהיעדר תשובות מספקות לציבור התומכים הערבי, מגלים חברי רע"ם שגורמים בקואליציה, אותה קואליציה שרע"ם מוכנה "להתאבד" עבורה במישור הפוליטי, מנהלים מגעים עם היריבה המרה ביותר של רע"ם - הרשימה המשותפת. אותה רשימה שרע"ם בראשות מנסור עבאס פרשה ממנה תוך לקיחת סיכון פוליטי חסר תקדים, והייתה מוכנה לשלם על כך מחיר פוליטי כבד.

במשותפת מודים שיש מגעים כאלה, ואף אומרים שהקואליציה תצטרך לעבוד קשה מאוד כדי לשכנע את חברי המשותפת לתמוך בתקציב. במילים אחרות: הקואליציה תצטרך לשלם מחיר עבור תמיכה בתקציב, והמשותפת עלולה להציג את ההישגים שתקבל עבור התמיכה, כהישגים בלעדיים שלה, ו"לגנוב" את הקרדיט מרע"ם.

מבחינת חבריה, מדובר בקו אדום, צעד שעלול להוביל לקבורה פוליטית מהירה של המפלגה. אם בבחירות הבאות רע"ם לא תציג רשימת הישגים, אפילו חלקית, כל המהלך הנועז שיזם מנסור עבאס עלול לעלות לו ולחבריו בעתידם הפוליטי.

הפופולריים