המקרה המורכב של המתגייר זמיר

המקרה המורכב של המתגייר זמיר
זמיר נולד וחי בישראל ויש לו אם לא יהודייה. מי אביו, לא לגמרי ברור. האם לדעתכם, צריך להכיר כיהודי במישור האזרחי גם במי שנולדו לאב יהודי ואם לא יהודייה או שיש לדרוש מהם להתגייר?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יהודים אורתודוקסים ושמרנים מפגינים מחוץ לרבנות הראשית בירושלים נגד פסילת גיור רבנים אמריקנים, 06.07.16
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בואו נדבר על זמיר. תשאלו: מי זה זמיר? הוא דמות פיקטיבית, בדיונית, אחת מ-12 דמויות בדיוניות שהצבנו בפתח השאלון "מיהו יהודי". בחרנו בו לגמרי באקראי כדי להדגים כמה מהדילמות שאנחנו מבקשים להתמודד איתן. בימים הבאים נציג דילמות נוספות באמצעות דמויות נוספות. אבל מבחינתנו הכי חשוב שתבואו להשתתף, כי בלעדיכם, לא תהיה לנו תשובה על השאלה הבסיסית שלנו. מה אנחנו. יודעים על זמיר? יודעים מעט. המטרה היא להציג דמויות עם פרטים מעטים, אבל כאלה שאולי רלוונטיים להחלטה שלכם האם זמיר כן או לא יהודי.

בואו לעזור לנו להבין מיהו יהודי בעיני היהודים, בפרויקט המשותף של המדד וכאן חדשות

זה מה שאנחנו ואתם יודעים עליו. הוא נולד בנתניה. יש לו אמא שאיננה יהודייה. הוא התגייר אצל רב רפורמי בישראל. זה הכול. זה מה שיש. עם זה צריך לעבוד.

זמיר הוא דמות בדיונית, אבל כמותו מסתובבים בינינו. יש בישראל לא מעט בני אדם שנולדו לאם לא יהודייה. בין השאר, משום שבעשורים האחרונים עלה משנה לשנה שיעורם של העולים הלא יהודים מכלל עולי חבר העמים. או אם תרצו, ירד שיעורם של היהודים. ב־2014 כמעט שלושה מכל ארבעה היו יהודים (72%), ב־2019 שניים מכל שלושה (64%).

ועוד: יש בישראל כמה וכמה בני אדם שהתגיירו אצל רב רפורמי. על פי מחקרו של דן פפרמן, מהמכון למדיניות העם היהודי, בכל שנה מתגיירים 400 ישראלים על ידי רבנים של התנועות הקונסרבטיבית והרפורמית. לפני חודשים לא רבים הכיר בית המשפט בגיור רפורמי בישראל לצורך חוק השבות. הייתה סערה לרגע. באה – והלכה. בית המשפט הציע לכנסת לדייק את החוק. הכנסת, כהרגלה, התעלמה.

יש לכם אמון בבנט כראש ממשלה? במרב מיכאלי כשרת התחבורה? בואו והשיבו לסקר המדד

זמיר מציג למתלבטים לפחות שלוש דילמות. חלקכם יפתרו אותן בקלות, לחלקכם יהיה קושי להתמודד איתן. דילמה ראשונה נוגעת לשאלת הורות. לזמיר יש אם לא יהודייה. מי אביו, לא לגמרי ברור. אם תניחו שהוא יהודי, ושרק האם לא יהודייה, מיד תעמדו מול השאלה האם חשוב לכם שדווקא האם תהיה יהודייה ולא האב.

זמיר הוא ישראלי. הוא נולד בישראל, הוא חי בישראל. מה שמעלה את השאלה: האם יש כללי יהודיות אחרים לישראלים לעומת לא ישראלים. כלומר, האם העובדה שזמיר כבר כאן, במדינת היהודים, מצדיקה שיקולים שלא היו חלים עליו לו היה נולד לאם שאיננה יהודייה בארגנטינה, או בקנדה, או בצרפת. 

זמיר התגייר. הוא התגייר אצל רב רפורמי. נדמה לי שזו תהיה העובדה המכרעת בעיניהם של רבים מאוד מהמשיבים על השאלון (כנה מאות כבר השיבו). הם יצטרכו להחליט האם הם מקבלים גיור רפורמי לצורך השאלה מיהו יהודי בעיניהם. לא בעיני המדינה, לא בעיני הרבנות, לא לצורכי חוק השבות – בעיניהם. האם הם – אתן, אתם, אנחנו – רואים בזמיר יהודי.

זמיר מציג למתלבטים לפחות שלוש דילמות הנוגעות לשאלת ההורות, מקום הולדתו ואופן גיורו

בסקר של הארגון חדו"ש (שיש לו אידיאולוגיה ברורה, אך הסקרים שלו נעשים בצורה מקצועית), נשאלה השנה שאלה מעניינת. היא נוסחה כך: "עולים רבים עלו לישראל על פי חוק השבות. חלקם עלו כבני משפחה של יהודים אך לפי ההגדרה בחוק כיום אינם מוכרים כיהודים אפילו לצרכים אזרחיים כגון רישום במרשם האוכלוסין. האם לדעתך ישראל צריכה להכיר כיהודים במישור האזרחי [להבדיל ממבחני הרבנות] גם במי שנולדו לאב יהודי ואם לא יהודייה או שיש לדרוש מהם להתגייר?"

שלוש תשובות הוצעו לשאלה הזאת: הראשונה – להכיר בהם גם בלי גיור דתי "אם הם מזדהים כיהודים״. השנייה – להכיר בהם אם יתגיירו בגיור כלשהו, כולל רפורמי. השלישית – להכיר בהם רק אם יתגיירו באישור הרבנות הראשית. לצורך הדיון שלנו, מעניינות בעיקר שתי האפשרויות האחרונות. כשליש מהציבור (34%) אמרו שידרשו גיור באישור הרבנות. שיעור דומה למדי (30%) אמרו שיכירו בכל גיור. הוסיפו לאלה את מי שבכלל לא מחפשים גיור, ונדמה שברור כיצד רואה רוב הציבור את מצבו של זמיר.

 

 

האמנם? לא התאפקתי, והצצתי בנתונים שנאספו עד כה. אלה אינם נתונים משוקללים, ואנחנו רק בתחילת הדרך. ובכל זאת, יש בידינו כבר כמה מאות תשובות, שמאפשרות לזהות מגמות. מקרב החילונים והמסורתיים, הרוב המכריע רואים בזמיר יהודי. מקרב הדתיים והחרדים, רוב מכריע רואים בו לא יהודי.

כשננתח בהמשך את השאלות האחרות נוכל לדעת האם המבחן הקובע הוא אכן סוג הגיור (רפורמי או לא) או שיש גם גורמים אחרים שמשפיעים על העמדה של כל משתתף. בשורה התחתונה, כמעט 70% מהמשיבים עד כה (והדגש הוא על עד כה, משום שעוד לא מדובר על מדגם מייצג, כרגע רק על שיעור מתוך המשיבים) רואים בזמיר יהודי. האם אתם מסכימים עם המסקנה הזאת? האם אתן חולקות עליה? האם אתם עדיין מתלבטים? בואו לחשוב על זמיר, ועל בטי, דנה, יעל, דניאל, ולדי. בואו וחשבו על השאלה "מיהם היהודים", שבמקרה של רבים מכם היא למעשה השאלה "מי אתם".

אם אתם יהודים – ורוב מי שגרים בישראל, שהיא כמובן גם מדינת העם היהודי, הם יהודים – השאלה ״מיהו יהודי״ היא גם השאלה ״מי אתם״. אז בואו וספרו לנו מי אתם. מבטיחים שיהיה מעניין.

הפופולריים