"יהודי הוא מי שאתם חושבים שהוא יהודי", מסכימים?

"יהודי – מי שאתם חושבים שהוא יהודי", מסכימים?
פעם היה ליהודים אורח חיים משותף שהגדיר אותם, וזה השתנה, ואין הסכמה אפילו על הזהות. אז מי יחליט? זו בדיוק השאלה – כל אחד מאיתנו יכול לחוות דעה, להשתמש בחברות שלנו בעם היהודי, ולהצטרף לבירור שאלת הזהות העמוקה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קולאז' מיהו יהודי
צילום: צילום: יונתן זינדל, אוליבייה פיטוסי פלאש 90

מיהו יהודי? לכאורה, זו שאלה שכבר מזמן צריכה להיות עליה תשובה, שהרי העם היהודי לא נולד אתמול. הוא מתקיים כבר כמה אלפי שנים בלי לשאול את עצמו מיהו. אז למה עכשיו? למה פתאום לא ברור ״מיהו יהודי״ או ״מיהי יהודיה״? שאלה מורכבת, ננסה להשיב עליה בקיצור.

בואו לעזור לנו להבין מיהו יהודי בעיני היהודים, בפרוייקט המשותף של המדד וכאן חדשות

פעם, ליהודים היתה אמונה משותפת והיה אורח חיים משותף שהגדירו אותם. היום, כבר אין. או שיש הרבה פחות. לא כל יהודי מאמין, וגם אם כן, לא כל יהודי גוזר מאמונתו מסקנות מעשיות זהות. מה לאכול? פעם היה ברור מה אוכלים היהודים (ומה אינם אוכלים). היום הם אוכלים פסטה, במבה וסיני. לפעמים כשר. לפעמים לא. לפעמים בפסח. פעם היה ברור מה עושים יהודים בבוקר, ומה בערב, ומה בשבת. היום כבר לא.

בקיצור – לא ברור מהו המכנה המשותף שמאפשר להגדיר את היהודים כקבוצה מובחנת. לא ברור מהי הגדר המבדילה את קבוצת היהודים מהקבוצות של מי שאינם יהודים. מכיוון שלא ברור, במדינת ישראל התנהלו לא מעט מחלוקות על שאלות כאלה. חלקן מחלוקות מרות וקשות. זוכרים את החייל שנקבר מחוץ לגדר כי לא היה יהודי בעיני הרבנות אבל היה יהודי בהחלט בעיני רוב הציבור? היה יותר מאחד. וזו דוגמה אחת, כואבת במיוחד, לקושי שלנו, היהודים בישראל ומחוצה לה, להסכים על השאלה מיהם היהודים.

אז מי יחליט? זו כבר שאלה נוספת. אין הסכמה מיהם היהודים, ואין הסכמה מי מחליט מיהם היהודים. רוצים שהרבנות תחליט? הכנסת? אינטלקטואלים באוניברסיטה? בית המשפט? ומה אם ההחלטה שלהם לא תמצא חן בעיניכם? נגיד שמישהי מחשיבה את עצמה ליהודיה אבל המוסדות האלה יחליטו שהיא לא יהודיה, האם זה מחייב אותה? האם זה מחייב גם אתכם להחשיב אותה כלא יהודיה? כל השאלות האלה מאוד מורכבות, ואנחנו רוצים להוסיף עליהן נדבך נוסף. להציע שאתן ואתם תחליטו. או לפחות תחוו דעה. מי יהודיה בעיניכם? מי יהודי בעיניכם?

כל השאלות מאוד מורכבות, ואנחנו רוצים להוסיף עליהן נדבך נוסף. אתן ואתם תחליטו או לפחות תחוו דעה. מי יהודי בעיניכם? 

יכול להיות שחלקכם תאמרו: מבחינתנו, מה שאומר הרב הראשי קובע. או שתאמרו – מה שמחליטה הכנסת קובע. או כל אחד מחליט לעצמו. או שתאמרו – יהודים בישראל ויהודים באמריקה צריכים חוקים אחרים למיהו יהודי. זה בסדר. זה מה שאנחנו רוצים לדעת. העם היהודי הוא כמו חברה גדולה עם בעלי מניות. היהודים, אתם ואנחנו – בעלי המניות. כל מניה לא שווה הרבה, אבל שווה משהו. כלומר, אם יש לכם מניה בעם היהודי, יש לכם זכות הצבעה בעם. יכול להיות שתהיו עם הרוב, או עם המיעוט. אולי תגלו שאפשר למצוא פשרה או שאי אפשר. כך או כך, אתם מחזיקים במניה, למה שלא תשתמשו בה כדי להשתתף ולהביע עמדה?

הטענה המשתמעת מההצעה הזאת קצת יותר שאפתנית ומורכבת. למעשה, מה שאנחנו מניחים זה את הדבר הבא: ״יהודי הוא מי שאתם חושבים שהוא יהודי״.

כמובן, לא ״אתם״ כל אחד לחוד, אלא ״אתם״ כקבוצה רב דורית ורב קולית. היהודים מחליטים מי איתם בקבוצה ומי בקבוצות אחרות. היהודים קובעים את מי הם מחשיבים לבני השבט שלהם, העם שלהם, התרבות שלהם, ואת מי הם לא מחשיבים ככאלה. המיזם שאנחנו משיקים היום, שיתוף פעולה של אתר המדד וכאן חדשות, נועד לאפשר לכולנו להשתתף בשיחה הזאת, להשתמש במניה שלנו, להביע עמדה, ולהשוות לעמדות של אחרים, להתווכח בנימוס, לחדד את ההבנה שלנו, להבין את הסיפור שלנו. אנחנו לא מחפשים מריבה, אנחנו מחפשים שיחה. בירור משותף של שאלת זהות עמוקה. שאלת זהות חשובה.

אם אתם יהודים – ורוב מי שגרים בישראל, שהיא כמובן גם מדינת העם היהודי, הם יהודים – השאלה ״מיהו יהודי״ היא גם השאלה ״מי אתם״. אז בואו וספרו לנו מי אתם. מבטיחים שיהיה מעניין.

הפופולריים