יורו 2020: למי יש יותר כבוד?

יורו 2020: למי יש יותר כבוד?
מלחמה על הבית: כיצד אלמנטים לאומיים באים לידי ביטוי במגרש הכדורגל, למה אי אפשר להפריד פוליטיקה מספורט - ואיך דגל הגאווה קשור לכל זה?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום - יורו
צילום: עוד יום - יורו

מלחמה על הבית: כיצד אלמנטים לאומיים באים לידי ביטוי במגרש הכדורגל? למה אי אפשר להפריד פוליטיקה מספורט, ואיך דגל הגאווה קשור לכל זה? יואב זהבי ואורי לביא מלווים את אליפות אירופה בכדורגל ומדברים על הכול - חוץ מכדורגל.

האזינו לפרק "יורו 2020: למי יש יותר כבוד?" - בהסכת "עוד יום"

המפגש בין לאומיות וספורט מחוץ למגרש הכדורגל

בעידן בו סגלי הנבחרות כוללים מהגרים ובני מהגרים, קשה לטשטש את הקשר ההדוק בין לאומיות לכדורגל. וכשכן מצליחים לטשטש אותו, האוהדים יהיו שם בשביל להזכיר את מי ומה מייצג הסמל על המדים. לכדורגל ולספורט בכלל יש פוטנציאל להשפיע על סכסוכים, על שאלות שקשורות בזהות ואפילו לייצר שינויים חברתיים.

אומרים שאסור לערב פוליטיקה וספורט

במקרה של כדורגל, בטח כדורגל נבחרות, אי אפשר להפריד בין השניים ואנחנו רואים את זה גם בטורניר הנוכחי. ואולי הרגעים שמבטאים יותר מהכול את הפטריוטיות הם רגעי שירת ההמנונים לפני שריקת הפתיחה.

בעידן הגלובלי יש שחקנים, בנים למהגרים, שלא שרים את ההמנון של המדינה שאותה הם מייצגים. הם סופגים על זה לא פעם ביקורת, ומנצלים את הבמה התקשורתית דווקא כדי להפגין הזדהות עם מדינות האם שלהם, ולפעמים הביטוי הלאומי במגרש יכול להביא לאלימות של ממש. כך למשל במשחק מ-2014 בים סרביה לאלבניה או רחוק יותר המשחק בין סלבדור והונדורס ב-1969.

מה עניין דגל הגאווה למגרש כדורגל

זה קרה ביום רביעי שעבר. נבחרת הונגריה התייצבה למשחק מתוח וגורלי מול גרמניה באצטדיון במינכן. שתי הנבחרות רצו להעפיל לשלב שמינית הגמר של יורו 2020 אבל אולי חשוב מכך - שתיהן רצו להוכיח שהערכים שהמדינה שלהן מקדמות, הם הערכים הנכונים. שבוע לפני המשחק, בעיצומו של חודש הגאווה, העביר הפרלמנט ההונגרי חוק נגד הקהילה הגאה.

הגרמנים זעמו, הם טענו שהחוק מנוגד לערכי האיחוד האירופי ובתגובה רצו להאיר את האצטדיון במינכן בצבעי דגל הגאווה. UEFA, התאחדות הכדורגל האירופית, אסרה עליהם. אבל אוהד אחד לא הסכים להיכנע. בזמן שהושמע ההמנון ההונגרי ושחקני הנבחרת עמדו מתוחים - הוא פרץ למרגש והניף את דגל הגאווה מול עיניהם של ההונגרים. התמונה הפכה אייקונית, והאוהד שפגע, כביכול, להונגרים בגאווה הלאומית ברגע הכי פטריוטי שיש - הפך לסמל. 


צילום: אי-פי

כדורגל. לאומיות. פוליטיקה. גאווה

אז מה היה לנו? ההופעות של מהגרים ובני מהגרים בנבחרות של מדינות לא הצליחו לטשטש את הקשר ההדוק בין לאומיות לכדורגל. לכדורגל ולספורט בכלל יש פוטנציאל להשפיע על סכסוכים, על שאלות שקשורות בזהות ואפילו לייצר שינויים חברתיים. למרות המנטרה השחוקה שאומרת אסור לערב פוליטיקה וכדורגל, מסתבר שבדיוק כמו בכל זירה אחרת שבה מעורבות מדינות או לאומים - גם הכדורגל הוא פוליטי. ואולי השאלה שצריכה להישאל היא - למה בכלל לנסות להפריד? אחרי הכול זה מאוד מעניין, ובלי עניין מה הטעם בכל.

הפופולריים