הבטחה משתקת: זו הסיבה שרע"ם לא תביא לשינוי בחוק האזרחות

הבטחה משתקת: למה רע"ם לא תשנה את חוק האזרחות
בעיניים יהודיות, ניסיון של עבאס להימנע או להתנגד לחוק, הוא הפרה בוטה של הבטחת הבחירות שלו – לעסוק בעניינים האזרחיים של האוכלוסייה הערבית, ולא הלאומיים. הפרה כזו תפעיל את שעון החול שלו בתוך הקואליציה. אבל יש גם חדשות טובות ליו"ר רע"ם: גם בנט מוכרח להגיע לפשרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט לוחץ ידיים עם מנסור עבאס בכנסת 21.06.21
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כמו שהצורך הוא אבי ההמצאה, כך הדחף לשרוד הוא אבי הפשרה. כבר מרגע לידתה, ממשלת נפתלי בנט שקועה עד הצוואר במלחמות הישרדות. זה, לתפיסתי, לא בהכרח דבר רע. יש שיגידו שזה מה שיקצר את ימיה. בהחלט אפשרי, אבל מצד שני אפשר שלפנינו - בגלל העיסוק, כנראה התמידי, במאבקי ההישרדות - הזדמנות לממשלה שתהיה חייבת כל הזמן למצוא פתרונות יצירתיים כדי לשמור על קיומה, בענייני דת ומדינה, ענייני יהודים וערבים, דתיים וחילוניים ומן הסתם שמאל וימין.

הוויכוח סביב חוק האזרחות ואיחוד משפחות פלסטיניות מספק לנו הצצה ראשונה למה שצפוי בהמשך. ממשלת בנט, על מרכיביה, יודעת היטב שגם אם האופוזיציה תיתן לה חבל הצלה בעניין חוק האזרחות, הרי ברור להם כי לעולם לא חוסן והיא חייבת לסמוך על מרכיביה השונים כדי לשרוד. הניסיון להגיע לפשרה עם סיעת רע"ם וח"כ מנסור עבאס בעניין חוק האזרחות-איחוד המשפחות, בהחלט מעיד עד כמה מאבקי הישרדות יכולים להיות מנוף לפתרונות יצירתיים.

קשה לדמיין שרע"ם, שלא הזכירה ולו פעם אחת את המילה "פלסטין" בקמפיין שלה, תפיל את הממשלה רק כדי שזוג פלסטינים יחיו כמשפחה מאוחדת

בהקשר זה, המלכוד שבתוכו נמצאת רע"ם של עבאס לא שונה מהמלכוד שבתוכו נמצאת ימינה של בנט. רע"ם, לצורך קידום העניינים האזרחים של האוכלוסייה הערבית בישראל, ויתרה במודע על המשוכה הלאומית-פלסטינית. חוק האזרחות הכניס אותה לפינה שלא הייתה  מלכתחילה על סדר היום שלה.

במובן מסוים, רע"ם הכריזה בכניסתה לממשלה על גט מהסוגייה הפלסטינית, ועל כן קשה לדמיין מצב שבו מפלגה שלא הזכירה ולו פעם אחת את המילה "פלסטין" בקמפיין הבחירות שלה, תפרוש או תפיל את הממשלה רק כדי לאפשר לזוג פלסטינים מאוהב (בלי ציניות) לחיות כמשפחה מאוחדת בתוך שטחי הקו הירוק, קרי ישראל. ההיפך, ח"כ עבאס מאמין כי עיסוק היתר של המפלגות הערביות בסוגייה הפלסטינית הוא שעמד בעבר כאבן נגף בפני כל שיתוף פעולה עם המפלגות היהודיות ציוניות.

הליגה הערבית | האזינו לעוד יום

עבאס בא לעשות עסקים עם היהודים ועכשיו עליו נטל הראיה שניתן לעשות עסקים איתם. על כן, הוא מודע לכך שהוא זקוק לזמן, הרבה זמן, בתוך הממשלה כדי לתת למהלך שלו להניב פירות - כמו הכרה בכפרים בפזורה הבדואית, טיפול בפשיעה והזרמת תקציבים לחברה הערבית. הסתכנות בבחירות משולה להתאבדות פוליטית מבחינתו. על כן, עבאס חייב למצוא פשרה, עם בנט ועם עצמו, שתעזור לו לשרוד פוליטית, תשמור על קיום הממשלה ושניתן יהיה לשווק אותה כהישג.

חשוב להדגיש כי במונחים של הפוליטיקה הפלסטינית בישראל, רע"ם בראשות ח"כ מנסור עבאס חצתה את הקווים. מעניין כי גם במונחים של הפוליטיקה היהודית-ימנית בישראל, ימינה בראשות ראש הממשלה נפתלי בנט חצתה את הקווים אף היא. בדומה לעבאס, גם ראש הממשלה מודע לכך שהוא זקוק לזמן, הרבה זמן, כדי לאפשר למהלך שלו להניב פרי, לשקם את הכלכלה, להבריא את מערכת הבריאות והחינוך ולא פחות חשוב - להוכיח לציבור בוחריו שהוא עדיין איש ימין נאמן לערכיו וכי נכנס לממשלה מטעמים פטריוטים גרידא. בדומה לעבאס, הליכה לבחירות עכשיו היא בהחלט התאבדות פוליטית של ימינה ובנט בראשה. לכן, בנט חייב למצוא פשרה, עם עבאס ועם עצמו, פשרה שתעזור לו לשרוד פוליטית, תשמור על קיום הממשלה ושניתן יהיה לשווק אותה כהישג.

בעיניים יהודיות, לחוק האזרחות יש היבטים לאומיים, וכל ניסיון מצד עבאס להתנגד לו, יתפרש כהפרה של הבטחת בחירות בוטה ובלתי נסלחת

הן ח"כ עבאס והן ראש הממשלה סומכים על הזיכרון הקצר של הבוחרים. תהיה הפשרה אשר תהיה, הם משוכנעים שהציבור ימחל להם אם בסוף הדרך הם יביאו להישגים שיטיבו עם האזרח. להבנתי, החוק לא יעבור שינוי כלשהו, לא מכיוון שח"כ עבאס לא יכול, כי אם בגלל שהוא לא רוצה בכך. הרי כל המהלך שלו התבסס על הכרזתו שהוא יעסוק בעניינים אזרחיים של האוכלוסייה הערבית בישראל. זה, ורק זה, מה שנתן לגיטימציה לכנסתו לממשלה. בעיניים יהודיות, לחוק האזרחות יש היבטים לאומיים וכל ניסיון מצדו של ח"כ עבאס להתנגד לחוק, להימנע בהצבעה או לכפות איחוד משפחות פלסטיניות, יתפרש בעיניי היהודים כהפרה של הבטחת בחירות בוטה ובלתי נסלחת.

כמי שמבין את הפסיכולוגיה ששולטת בציבור היהודי ח"כ עבאס יודע כי לא דומה הפרת הבטחת בחירות של בנט לבוחריו היהודים להפרת "הבטחת הבחירות" – במשתמע – שלו, מנסור עבאס, ליהודים, שלא יעסוק בעניינים לאומיים-פלסטיניים. אם יעשה זאת, הוא בוודאי יודע ששעון החול שלו בתוך הקואליציה יתחיל לפעול.

הפופולריים