ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה: חמאס לא מורתע | הזווית

ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה: חמאס לא מורתע
בלוני התבערה החלו לטפטף כבר ב-31 במאי. עשרה ימים קודם הבטיח לנו שר הביטחון גנץ שהמציאות תשתנה אם זה יקרה. חודש ללא תגובה צבאית חלף וטרור הבלונים התעצם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפה, שריפות, שרפה, עוטף עזה, עזה, תבערה, טרור, בלונים, בלוני תבערה
צילום: צילום: פלאש 90

ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה - חודש אחרי מבצע שומר החומות וחמאס עדיין לא מורתע. כנראה. אחרת לא היה מעז להגיב בירי שאינו רקטי לעוטף עזה על התקיפות ברצועה הלילה וגם לא "לטפטף" בלוני תבערה כמעט באין מפריע. נכון שהתקיפות משמעותיות ביחס לתגובות לטרור הבלונים - ייתכן שאף המשמעותיות ביותר מאז שהוא החל. אבל אם חמאס היה מורתע - תושבי כפר עזה לא היו צריכים לשוב הלילה למקלטים. הוא גם לא היה מרשה לעצמו לנופף באיום הסלמה אם ישראל תבצע "מעשה טיפשי".

ישראל מחפשת תמונת ניצחון, יש כזו? | האזינו לעוד יום

לא שציפינו ליונה עם עלה של זית, אבל בלון התבערה הראשון מאז "הפסקת האש" שוגר כבר לפני יותר משבועיים וחצי, ב-31 במאי. תגובה צבאית הגיעה רק שלשום, אחרי שמאות דונמים כבר נשרפו. התחלפה באמצע ממשלה אתם אומרים? סבבה, אבל דווקא שר הביטחון נותר בכיסאו. שימו לב מה הוא אמר ל"השבוע" עם כניסת הפסקת האש לתוקף - עשרה ימים לפני הבלון הראשון:

מה יקרה אם יהיה בלון תבערה בעוד שבוע לעבר עוטף עזה? נשאל השר בני גנץ במין נבואה מציאותית שכזו. "מה שהיה לא יהיה", הבטיח גנץ, ואפילו הודיע שהוא "מתכוון שהמציאות תשתנה". ראש אגף המבצעים בצה"ל האלוף אהרון חליוה אמר בזמן המבצע שתקופת שקט מינימלית של חמש שנים לאחר שומר החומות תיחשב הצלחה. נראה ששקט ארוך טווח כבר לא יהיה כאן. 

מה קרה מאחורי הקלעים שהוביל להפסקת האש? | האזינו לעוד יום

המציאות אכן השתנתה וטפטוף הבלונים התעצם הלילה לירי. אי אפשר לומר שלא היה צפוי שבמקום ממנו שורפים שדות - יירו לעבר בני אדם. עוד לפני התקיפות הרמטכ"ל כוכבי הנחה להגביר היערכות לאפשרות של חידוש הלחימה. אם כי נראה שממשלת בנט-לפיד לא חזתה הסלמה שכזו, אחרת הייתה מקדימה את ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שתוכננה רק ליום ראשון.

מי שדיבר אחרת, אגב, באותו יום של הפסקת האש היה אלון דוידי, שפרש מימינה לפני שהושבעה הממשלה בראשות יו"ר מפלגתו. הוא שב לתפקידו כראש עיריית שדרות - בירת העוטף - ואמר אז: "במידה שרה"מ או כל חבר בממשלה יאפשר בלון שריפה או ירי של רקטה, ומדינת ישראל לא תגיב בעוצמה גדולה, זה אומר דבר אחד - יש מדינת ישראל ויש מדינת עוטף עזה".

הפופולריים