מה לובשים לתום עידן? | הזווית

מה לובשים לתום עידן? | הזווית
אחרי 12 שנים רצופות בשלטון רה"מ בנימין נתניהו יסיים את כהונתו ויעמוד בראש האופוזיציה, מנגד נפתלי בנט צפוי להשלים מהפך כשיעבור מהשוליים הפוליטיים של הימין למרכז הממלכתי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ בנימין נתניהו, יאיר לפיד ונפתלי בנט, 2021
צילום: צילום: גטי אימג'ס; יונתן זינדל, פלאש 90

השבעת הממשלה ה-36: ממשלת בנט-לפיד צפויה להצהיר היום (ראשון) אמונים בישיבה מיוחדת של הכנסת ב-16:00 אחר הצהריים. בשנתיים הראשונות לכהונתה, נפתלי בנט יהיה ראש הממשלה ויאיר לפיד ישמש ראש הממשלה החליפי ושר החוץ. מאוגוסט 2023 לפיד יהיה ראש הממשלה ובנט ישמש שר הפנים. בממשלה החדשה יהיו 28 שרים ושישה סגני שרים. בני גנץ ימשיך לשמש שר הביטחון ואביגדור ליברמן יהיה שר האוצר. בפעם הראשונה בתולדות ישראל מפלגה ערבית תהיה חברה בקואליציה.

סוף עידן: נתניהו ובנט צפויים לסכם את מועד היציאה מבלפור

אחרי 12 שנים רצופות בשלטון, ו-15 שנים בכנסת ישראל בסך הכול - ראש הממשלה בנימין נתניהו יסיים את כהונתו ויעמוד בראש האופוזיציה. המועד שבו ייצאו הוא ובני משפחתו מהמעון בבלפור ייקבע בתיאום בין הלשכות שלו ושל בנט.

למרות שראש הממשלה היוצא נתניהו עוד לא שוחח עם מחליפו בנט לברכה או חפיפה, הוא אמר למקורביו: העברת השלטון תעשה בצורה מסודרת לפי כל הכללים. בנאומו מחר נתניהו יטען, כך לפי ההערכות, שאין לממשלת בנט-לפיד זכות קיום. איך יגיב בנט? נראה שינקוט בקו מפייס כדי לתקן חלק מהרושם שנוצר עליו מצד מצביעי הליכוד.

היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה הבהירה בימים האחרונים שמרגע ההשבעה כל הוצאות הכלכלה בבלפור ובמעון הפרטי בקיסריה יהיו על חשבונו הפרטי של נתניהו. יחד עם זאת, אבטחה, כלי רכב ונהג, הוצאות לשכה – עדיין ימומנו על ידי המדינה.

האתגר של בנט: לאחד את המפלגות בממשלה לעבודה משותפת

בפני בנט יעמדו שני אתגרים מרכזיים, הראשון – לנהל ממשלה שתעבוד, תקבל החלטות ותציג תוצאות. השני – למצב עצמו בעיני שותפיו לקואליציה למי שראוי לכהן כראש ממשלה. לשם כך יהיה עליו לשתף פעולה ולהתייעץ עם בכירים אחרים בקבלת ההחלטות.

האופוזיציה מימין בעיקר תעשה כל שביכולתה להביך את ממשלת בנט-לפיד. חברי הכנסת מימינה ספגו בתקופה האחרונה לא מעט השמצות ופיתחו "עור עבה", מה שיעזור להם במידה ויותקפו מצד האופוזיציה החדשה.

שאר חברי הכנסת ממפלגות מרצ, העבודה ויש עתיד, שהיו באופוזיציה עד לא מזמן, יצטרכו להתרגל להיפוך התפקידים, וההתקפות הצפויות. דוגמה אחת לכך ראינו אמש, כשיו"ר ועדת החוקה היוצא, ח"כ יעקב אשר, תקף את המינוי הצפוי של ח"כ גלעד קריב מהעבודה לעמוד בראשות הוועדה. "הפקדת צומת העצבים הרגיש של החקיקה והפיקוח על בתי המשפט ובתי הדין הרבניים בידיו של גלעד קריב היא פשיטת רגל ערכית. איש לא יוכל לעצור את הסכנה הצפויה בוועדת החוקה למעמד הרבנות ובתי הדין אל מול בתי המשפט. בנט, סער, שקד, אלקין ואורבך - החרפה הזאת תירשם על שמכם", הטיח ח"כ אשר.

האזינו לפרק "הגירוש מגן עדן"  -בהסכת "עוד יום":

ח"כ בצלאל סמוטריץ' בחר לתקוף את ח"כ צביקה האוזר. סמוטריץ' הציג ציוץ ישן של האוזר וכתב: "חתיכת מהפך עבר צביקה האוזר מהציוץ הזה לרגע שבו הוא מקים עם מי שחתומים על המסמך הזה ממשלה, נותן להם את ראשות וועדת הפנים, מרפד אותם בתקציבי עתק, וממנה את אחת מעורכות המסמך לסגנית יו"ר כנסת. "הקנאה והתאווה והכבוד מוציאים את האדם מן העולם".

המבחן הראשון לממשלה החדשה: צעדת הדגלים ביום שלישי

הממשלה החדשה תצטרך להתמודד גם היא עם אתגר בוער - מצעד הדגלים שמתוכנן ביום שלישי. המצעד צפוי להתחיל ברחוב הנביאים בירושלים ויעבור בשער שכם אך לא דרכו. ברחבת השער יתקיים ריקוד דגלים. השר החדש לביטחון הפנים, ח"כ עמר בר-לב, יצטרך לאשר את התוכנית המבצעית שהמשטרה תציג לו, ובמדיה ויחליט לדחות אותה, ההחלטה תעבור לקבינט המדיני-ביטחוני. במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס לא ירה רקטות בתגובה, אבל ינסה להוציא פיגועים.

בר לב כבר התבטא בנושא אמש, ואמר כי הוא סומך על המפכ"ל רב-ניצב שבתאי ועל צמרת המשטרה שהפיקו לקחים מן האירועים הקודמים. לדבריו, ביום שני תתקיים הערכת מצב לקראת המצעד, ואם יהיו לו הערות - הוא יעלה אותן בדיון.

ההסכמים הקואליציוניים: מפת התמצאות או מסמך שבקושי שווה את הנייר עליו נכתב?

ההסכמים הקואליציוניים בין מפלגת יש עתיד לשאר מפלגות הממשלה החדשה נחתמו ביום שישי, יומיים לפני השבעתה. בזמן שבליכוד טוענים שההסכמים מבשרים על ממשלת שמאל, החרדים טוענים שההסכמים מנבאים את חורבן היהדות.

אפשר לומר שהסכמים אלו הם מעין קדימון לממשלה החדשה, והקדימון הזה בהחלט דרוש. כשמדובר בקואליציית 61 ח"כים, שבראשה עומד ראש מפלגה בת שישה מנדטים וכוללת מפלגות מימינה ועד מרצ, קשה מאוד לנבא איזה איך תתפקד הממשלה.

דת ומדינה: יצירת תחרות בתחום הכשרות והאחדת סטנדרטים בתחום. שינוי הגוף הבוחר ברב הראשי לישראל כדי להביא לבחירת רב ראשי ציוני. פתיחת האפשרות לגיור באמצעות רבני ערים. יו"ר הוועדה לבחירת דיינים יהיה שר הדתות מטעם ימינה, ואיתו יכהן בוועדה שר מטעם תקווה חדשה. מלבד נושאים אלו, יישמר הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה, ולימינה יש וטו.

מדיניות וממשל: הגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות או שמונה שנים. קידום חקיקת חוק יסוד החקיקה. חקיקת "חוק גיוס" במתווה משרד הביטחון (בתקופת המעבר גיל הפטור יעמוד על 21). נוסף לכך, ייבחן מודל חדש בתחום השירות הלאומי-אזרחי לאוכלוסיות מסוימות.

הסוגיה הישראלית-פלסטינית: הבטחת האינטרס הלאומי בשטחי C - יוקצו למשרד הבטחון תקנים ומשאבים ייעודיים לאכיפת הפרות בניה והשתלטות בלתי חוקית על קרקעות בשטחי C.

מערכת המשפט: פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה (בהובלת שר המשפטים המיועד, גדעון סער).

האזינו לפרק "ברית האחים בדרך לבלפור" - בהסכת "עוד יום":

לוח הזמנים ליום השבעת הממשלה

14:00 - ראשי מפלגות הקואליציה המיועדת יתכנסו לישיבה בחדר סיעת ימינה בכנסת.

15:15 - ישיבת סיעת ימינה תיערך בחדר הסיעה בכנסת, במקביל יתכנסו שאר סיעות הקואליציה המיועדת.

16:00 - התכנסות מליאת הכנסת והשבעת הממשלה ה-36 של מדינת ישראל.

20:30 - הרמת כוסית במעמד יו"ר הכנסת הנבחר בטרקלין שאגאל בכנסת.

21:00 - ישיבת ממשלה חגיגית לרגל כינון ממשלת ישראל ה-36 באולם ירושלים בכנסת, בפתח הישיבה ימסרו דברים ראש הממשלה המיועד וראש הממשלה החליפי.

חלוקת התפקידים והתיקים בממשלה ה-36 של ישראל

חלוקת התפקידים בימינה:

ראש הממשלה - נפתלי בנט

שרת הפנים - איילת שקד

השר לשירותי דת - מתן כהנא

סגן שר במשרד רה"מ - אביר קארה

יו"ר ועדת הבריאות ויו"ר הקואליציה - עידית סילמן

יו"ר הסיעה ויו"ר ועדת הכנסת - ניר אורבך

יו"ר הקואליציה – עידית סילמן

תיק ההתיישבות - יישאר בשלב הראשוני בידיו של ראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט.

חלוקת התפקידים ביש עתיד:

שר החוץ וראש הממשלה החליפי - יאיר לפיד.

שרת הכלכלה - אורנה ברביבאי.

שר הרווחה והשירותים החברתיים - מאיר כהן.

שרת האנרגיה - קארין אלהרר.

השרה לשוויון חברתי - מירב כהן.

שר התיירות - יואל רזבוזוב.

שר המודיעין - אלעזר שטרן.

יו"ר הכנסת - מיקי לוי.

יו"ר הוועדה לביטחון פנים - מירב בן ארי.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון - רם בן ברק.

סגן השר לביטחון פנים - יואב סגלוביץ'

יו"ר סיעה, מ"מ יו"ר הקואליציה ולאחר הרוטציה יו"ר הקואליציה - בועז טופורובסקי.

סגן שר החוץ - עידן רול.

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים - ולדימיר בליאק.

חלוקת התפקידים בתקווה חדשה:

סגן רה"מ ושר המשפטים - גדעון סער (שר החוץ במחצית השנייה).

שרת החינוך והשכלה גבוהה ומשלימה -  יפעת שאשא ביטון.

שר הבינוי והשיכון + השר לענייני ירושלים ומורשת + השר המקשר בין הכנסת לממשלה - זאב אלקין.

שר תקשורת - יועז הנדל

יו"ר הסיעה בכנסת - שרן השכל.

סער, שאשא-ביטון ואלקין יכהנו כחברים בקבינט המדיני-בטחוני.

מאיר יצחק הלוי וצבי האוזר צפויים להצטרף עוד במהלך השבוע לסיעה בכנסת במקום אלקין והנדל שצפויים להתפטר במסגרת החוק הנורבגי.

חלוקת התפקידים במפלגת העבודה:

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים - יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי (כמו כן תכהן כיו"ר הקבינט לשוויון מגדרי שיוקם וכחברה בקבינט המדיני-ביטחוני).

שר לביטחון הפנים, וחבר הקבינט המדיני הבטחוני  - עמר בר לב.

שר התפוצות  - נחמן שי.

יו"ר ועדת המשנה לענייני חוץ בוועדת חוץ וביטחון, סגנית יו"ר הכנסת וכנציגת הכנסת באספה הפרלמנטרית של מועצת אירופה - אמילי מואטי.

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט - גלעד קריב.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה - אפרת רייטן.

יו"ר סיעת העבודה ויו"ר הוועדה לסמים, אלכוהול והתמכרויות - רם שפע.

יו"ר הוועדה לעובדים זרים - אבתיסאם מראענה

חלוקת התפקידים בכחול לבן:

שר הביטחון  -בני גנץ.

שרת העלייה והקליטה - פנינו תמנו-שטה.

שר התרבות והספורט - חילי טרופר.

שרת החדשנות והמדע בממשלה החדשה - אורית פרקש הכהן.

סגן שר במשרד הביטחון – אלון שוסטר.

יו"ר ועדת הכלכלה - מיכאל ביטון.

יו"ר הסיעה וסגן יו"ר הכנסת – איתן גינזבורג.

יו"ר הוועדה לפניות הציבור - יעל רון בן משה.

הפופולריים