הלחימה בישראל הסתיימה – אך עבור יהדות העולם האדמה עדיין רועדת

הלחימה הסתיימה. עבור יהדות העולם האדמה רועדת
בכל סבב לחימה מתקיימות ברחבי העולם הפגנות אנטי-ישראליות, אך במבצע האחרון נדמה כי הביקורת נגד ישראל הידרדרה באופן קיצוני הרבה יותר למגמה של עליית אנטישמיות. מאוסטרליה, דרך דרום אפריקה ועד ניו יורק – יהודים נתונים למתקפות, והמצב המורכב בארץ אף יוצר קיטוב בתוך הקהילות עצמן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנות נגד ישראל, אנטישמיות, שומר החומות, עזה
צילום: צילום: רויטרס

סבב הלחימה האחרון מול חמאס כבר הסתיים, ואת השבוע החולף הישראלים העבירו בחזרה לשגרה. אבל מחוץ לישראל עדיין מרגישים את גלי ההדף של המבצע בעזה, אשר באים לידי ביטוי בעלייה דרמטית של תקיפות אלימות נגד יהודים, בעיקר באירופה ובארצות הברית.

לאחר כל מבצע ברצועה מתקיימות הפגנות נגד ישראל ברחבי העולם, אך נראה שהפעם המחאה נגד הלחימה הישראלית מגיעה לממדים חריגים, במיוחד באופן שבו הביקורת נגד ישראל הופכת למתקפות אנטישמיות נגד יהודים בכלל. הפסקת האש אולי הרגיעה את הרוחות בארץ, אבל עבור היהודים ברחבי העולם - מאוסטרליה, דרך דרום אפריקה ועד ניו יורק - האדמה רועדת.

בלונדון הפגינו השבוע כ-180 אלף בני אדם נגד ישראל, במה שייתכן כי הייתה ההפגנה הפרו פלסטינית הגדולה ביותר בהיסטוריה של בריטניה. "עלינו לזכור שההכרזה על הפסקת אש לא אומרת שזה נגמר", קראה גנה פנדי, אחת המשתתפות בהפגנה שהתקיימה באוסטרליה. בארצות הברית גם התקיימו עשרות מחאות מהסוג הזה. בנוסף, רק בשבוע האחרון דיווחו בארצות הברית על כ-200 אירועי אלימות על רקע אנטישמי, וככל שמתרחבות ההפגנות הפרו פלסטיניות עולה החשש לפגיעה משמעותית בחיי יהודים.

מפלורידה עד ברוקלין, יהודים ובעיקר חובשי כיפה הם יעד להתקפות מילוליות ופיזיות, שנראות מפחידות הרבה יותר מבעבר. בשבוע שעבר הותקף בטיימס סקוור ג'וזף בורגן, חובש כיפה שהיה בדרכו להפגנת תמיכה בישראל. "בעטו בי, היכו אותי עם דגלים", סיפר בורגן. "הייתי בדרך לעצרת, ולפני שהצלחתי בכלל להגיב הייתי מוקף בהמון שצעק אמירות אנטישמיות".

בקרב רבים מיהודי ארצות הברית יש חשש אמיתי, לדעתם רמה כזו של אלימות כלפי יהודים על רקע ביקורת אנטי-ישראלית טרם נראתה במדינה. לדברי ויליאם דרוף, מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית, מדובר בקטסטרופה, שעניינה הפעם הוא ממש לא רק ישראל. "אנחנו מתמודדים עם אנטישמיות מימין, משמאל, ואנטישמיות אסלאמיסטית שמתחברות יחד בצפון אמריקה בשנים האחרונות", אמר דרוף השבוע בריאיון לתוכנית "העולם היום" בכאן 11. "בשבועות האחרונים אנחנו רואים פעילות אנטי ישראלית שנחשפת כאנטישמית". לדבריו, העובדה שהמתקפות בארצות הברית מופנות בעיקר נגד מוסדות יהודיים, כמו בתי כנסת ובתי ספר, ולא נגד מוסדות של הממשל הישראלי, מעידה על כך שההתנגדות כאן היא לא לישראל - אלא ליהודים.


דרוף מוסיף כי יש קשר בין התחום הפוליטי והשיח התקשורתי לאלימות ברחובות: "כשהרוחות מתלהטות בישראל וכשרואים באל ג'זירה וב-CNN תמונה אחר תמונה של הפלסטינים בעזה שנפגעים מפעילות חיל האוויר הישראלי, זה בוודאי מוסיף לאווירה הכללית של ההתנגדות. אבל, כשמיליוני אנשים מתעלמים מהעובדה שאזרחים ישראלים נתונים למתקפת טילים שמכוונת לאזרחים, הם ממעיטים בערך של חייהם של יהודים". כתוצאה מכך, הוא מסביר, נוצרת התחושה שחיי יהודים בישראל וברחבי העולם לא שווים.

"כשאנשים שומעים שמנהיגים פוליטיים ממעיטים בחשיבות חייהם של ישראלים המותקפים על ידי טילים של חמאס, זה מחלחל לשיח, והחיים של כל היהודים מאבדים מערכם"

עוד הוא טוען כי את התחושה הזו מחזקות ההתבטאויות של חברי קונגרס, סלבריטאים ואנשי תקשורת בארצות הברית, שמתייחסים לסבל בעזה ובוחרים להתעלם מהמציאות הבלתי נסבלת בישראל, בה מיליוני אזרחים ישראלים נמצאים תחת איום ונאלצים לחיות במרחבים מוגנים. "כשאנשים שומעים שמנהיגים פוליטיים מתעלמים, מנמיכים וממעיטים בחשיבות חייהם של יהודים ישראלים המותקפים על בסיס שעתי על ידי טילים של חמאס, זה מחלחל לתחושה הכללית ולשיח, והחיים של כל היהודים מאבדים מערכם", דברי דרוף.

ואכן, אחת הזירות המרכזיות בהן נאבקת ישראל באופן תמידי, ועל אחת כמה וכמה במהלך מבצע צבאי, היא הזירה התקשורתית. לא מעט ביקורת נמתחה על הפעילות ההסברתית של צה"ל ושל ישראל בעת המבצע בעזה, שלדעת רבים פגעה בתדמיתה של המדינה בעולם, וכתוצאה מכך גם במעמדם של יהודים במדינות השונות.

נקודת המפנה: התקפת מגדל התקשורת בעזה

האירוע בזמן הלחימה שכנראה היווה נקודת מפנה ביחס של התקשורת העולמית לישראל היה ההפגזה של בניין אל-ג'לא בעזה, שלטענת ישראל היה המטה המודיעיני של חמאס, אך היה גם מקום מושבם של משרדי אל ג'זירה וסוכנות הידיעות אי-פי. אותה הפגזה עשתה לישראל נזק תדמיתי ברחבי העולם. אחריה המסר היה שישראל מנסה להשתיק את התקשורת ולמנוע את החשיפה של הנעשה בעזה.

את ההשפעה של המצב הביטחוני והמדיני הרגיש בארץ ניתן לראות במתקפות נגד ישראל שאינן רק מצד גורמים פרו-פלסטינים ולא יהודים בארצות הברית, אלא גם מתוך הקהילה היהודית עצמה במדינה. כך למשל, בשבוע שעבר כ-90 "פרחי רבנות" בתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות בארצות הברית פרסמו מכתב פומבי המגנה את ישראל בחריפות יוצאת דופן.

המכתב מדבר בבוטות על ישראל כמדינת אפרטהייד אלימה, ומציג את הסכסוך הישראלי-פלסטיני כסכסוך גזעני. אותם רבנים, שעתידים להיות ראשי קהילות, קוראים לשקול מחדש האם להמשיך לתרום כספים לישראל, שמבצעת לטענתם מעשים כה אלימים. כותבי המכתב מהווים כ-15% מפרחי הרבנות בארצות הברית, מיעוט קטן אך לא מבוטל. כלומר, השיח הפרוגרסיבי החדש בארצות הברית כבר לא עוסק במדיניות ובפעולות של ישראל, אלא מטיל ספק בלגיטימיות של מדינת ישראל כשלעצמה.

בין אנטישמיות לקיטוב פנימי: האזינו לשיחה בכאן רשת ב

מחקר שפורסם בתחילת מבצע "שומר החומות" מתאר את המגמות והשינויים החלים ביהדות ארצות הברית על רקע האירועים המתרחשים בתוך ישראל. אחת ממסקנות המחקר היא שהיהדות האמריקנית הופכת לקוטבית יותר ויותר. בהפגנות בארצות הברית ניתן לראות יהודים שמגיעים להפגנות תמיכה בישראל מול יהודים המפגינים נגד ישראל. אם בעבר הקרקע המשותפת של רוב היהודים הייתה מדינת ישראל - כעת התמיכה בה כבר איננה קונצנזוס.

מנגד, בקרב חלק מיהודי ארצות הברית דווקא מתייחסים למצב הנוכחי כהזדמנות לחזק את הגאווה היהודית. "אני מאמין שהתגובה הטובה ביותר לאנטישמיות היא פרו-שמיות", אומר הרב דוד טכטל, ראש חב"ד באוניברסיטת אילינוי-אורבנה שמפליין. "להיות יהודי בקמפוס זו אמירה, ואם אתה יכול להיות יהודי בקמפוס אתה יכול להיות יהודי בכל מקום. במשך שנים יכולת להיות או סטודנט יהודי או סטודנט מצליח. היום אני יכול להיות סטודנט מצליח באקדמיה ולהיות יהודי גאה".

הרבה מהקושי של סטודנטים יהודים באקדמיה בארצות הברית נובע מהפעילות האנטי ישראלית בקמפוסים, והם נמצאים לא פעם בחזית המאבק נגד ישראל. לאחרונה הקמפוס באילינוי ידע לא מעט תקריות אנטישמיות כמו השחתת דגלי ישראל, ריסוס צלבי קרס וכתובות נגד יהודים, זריקת אבנים ועוד תקריות שאף הובילו להגשת תלונה פדרלית לממשלה. יוזמה של הרב טכטל בתגובה לתקריות הללו, היא הקמת בית מגורים בקמפוס עבור הסטודנטים היהודים, וללא יהודים המעוניינים בכך. "אם מישהו תוקף דגל ישראל בקמפוס הוא לא תוקף את הדגל, הוא תוקף את היהודי", אומר טכטל. הוא מאמין כי אירועים כאלו הם הזדמנות להרים את הראש ולחזק את הנוכחות היהודית, ולא להמעיט ממנה. רק ימים יגידו אם המצב הנוכחי יחזק את יהדות ארצות הברית, ואת יהודי העולם בכלל, או שהמתקפות האנטישמיות רק יתגברו וכך גם הקיטוב בתוך הקהילות היהודיות.

הפופולריים