כאוס מאורגן

כאוס מאורגן
חשבנו שריטואל ההסלמות הוא עניין שגרתי • כמה רקטות, כמה תקיפות, הודעה על מגעים לרגיעה, ובסוף דיווחים על הפסקת אש • אבל הפעם משהו מרגיש שונה, ומי ששינה את המשוואה פה - היה החמאס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נ"ט לרכב ישראלי
צילום:

הר הבית עולה בלהבות. למשך דקות ארוכות, זו הייתה התמונה מעל מסך הטלוויזיה שלכם. כלומר, מדובר היה בעץ שנשרף במתחם הר הבית, אבל הפריים אמר הכול – תרחיש הבלהות של כל גופי הביטחון כאן בישראל עומד להתממש. ירושלים היא הנפץ לכל מה שקורה כאן. והנה, התמונה שהשתקפה כאילו סיכמה את אירועי הימים האחרונים: הר הבית בוער, ואיתו האזור כולו.

אש בהר הבית. הפריים אמר הכול 

חלפו כמה דקות שנראו כמו נצח, וגם הדליקה הזו כובתה, אבל האש עדיין נמצאת כאן. היא הוציאה מבתיהם לא רק צעירים ערביים ירושלמים, אלא גם כאלו מהצפון, מרמלה ומלוד. האש הבעירה שוב את השדות בעוטף עזה, ואתמול הגיעה גם לבתיהם של תושבי אזור ירושלים. ואין מי שיכבה אותה.

חשבנו שריטואל ההסלמות פה זה עניין די שגרתי. כמה רקטות, כמה תקיפות, הודעה מפי גורם דיפלומטי על מגעים לרגיעה, ובסוף אל-ג'זירה מדווחת שהגיעו להפסקת אש. אבל הפעם משהו מרגיש שונה. וכדאי להודות – מי ששינה את המשוואה פה היה החמאס. זה לא רק הירי לירושלים, החריג בכל קנה מידה, שגם משאיר את הבירה כמוקד ההסלמה הזו. אלא גם ירי טיל הנ"ט לעבר כלי רכב אזרחי שהיה בקרבת הגבול, וירי הרקטה אתמול בבוקר לעוטף – והפעם באור יום – שעבר ללא תגובה צה"לית. זו הייתה עוד הוכחה, אם למישהו היה ספק בכלל, כמה בישראל לא רצו בהסלמה הנוכחית.

אם לא מצעד הדגלים, תהיה קריאת מגילת איכה בכותל או כל אירוע אחר שיערב אלפים במקום המועד לפורענות. "כאוס מאורגן", הגדיר אחד מאנשי הביטחון את מה שמתרחש בצד הישראלי

בניסיון להוריד את גובה הלהבות, נתניהו הורה לאסור על עליית יהודים להר הבית, שכנע את המשטרה לסגת מעמדתה ולשנות את מתווה מצעד הדגלים (שנקלע גם הוא לקול האזעקות) ואף התעמת על כך עם השר לביטחון פנים הלוחמני שלו. עוד קודם הצליח להביא לדחיית הדיון בבית המשפט העליון בנושא הפינוי משייח ג'ראח, ולדחות, לפחות בכמה ימים אם לא שבועות, את הדיון בסוגיה.

ושוב עולה השאלה – ואז מה? כל אלה הם צעדים טקטיים. הרי הדיון בבית המשפט העליון יקרה. גם השאלה בנוגע לפינוי המשפחות תבוא שוב לידי הכרעה. ואם לא מצעד הדגלים, אז תהיה את קריאת מגילת איכה בכותל בתשעה באב, או כל אירוע אחר שיערב אלפים רבים במקום המועד לפורענות. "כאוס מאורגן", הגדיר אחד מאנשי הביטחון את מה שמתרחש פה בצד הישראלי. או במילים אחרות: ה"דרג המדיני", שם קוד לראש הממשלה ולשר הביטחון ולכמה שרים שאוהבים לקרוא לעצמם גם הקבינט המדיני-ביטחוני, לא באמת מנהל את המדיניות הביטחונית פה. היא מתנהלת מעצמה, בלי יד מכוונת ישראלית ששולטת בגובה הלהבות.

חמאס בימים האחרונים החליט אחרת - ועד עכשיו, ישראל ניסתה להבליג. אירועי הלילה מסמנים שקצת נמאס לה, אבל גם כשהסבב הזה ייגמר, ריטואל ההסלמות יחזור מהר מאוד להיות שוב, שגרה – רקטות, תקיפות, מגעים לרגיעה, הפסקת אש. אי אפשר כאן אחרת.

הפופולריים