עזבו אתכם משר משפטים: זה המחיר האמיתי לזה שאין ממשלה

שר משפטים? זה המחיר האמיתי לזה שאין ממשלה
השר ליצמן פונה לשר האוצר כ"ץ כבר מיוני 2020 כדי לזרז תוכניות דיור גדולות, אבל בינתיים דבר לא קורה – חוץ מהמחירים שעולים • זה עדיין לא המצב כמו לפני המחאה החברתית, אבל אם הציבור יבין שאף אחד בממשלה לא ידאג לו, זה עומד לעלות לכולנו ביוקר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנייה, נדל"ן, בניין, דירות, דיור
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

מכירים את זה שאתם שולחים למישהו וואטסאפ, ואתם רואים שהוא קיבל אותו, אתם אפילו רואים שהוא קרא אותו - הוא פשוט לא חוזר אליכם. אז אתם מחכים קצת ומחכים קצת, ולא נעים, ובסוף אתם שולחים לו איזה ארבעה סימני שאלה? אז זה בדיוק מה שקרה לשר השיכון יעקב ליצמן.

ממש השבוע ליצמן שלח מכתב לשר האוצר ישראל כ"ץ והוא שם אפילו סימוכין לארבעה–חמישה מכתבים שונים ואמר לו: הלו, אחי, מה קורה? מחודש יוני הקודם אתה לא עונה לי, מה נסגר?

במכתב שלו הוא כתב ששר האוצר הבטיח לו תקציב של 750 מיליון שקלים בשביל לפתח כל מיני תשתיות דיור תומכות, ובפועל רק חצי מזה עבר, אפילו פחות. הוא כותב לו שיש כל מיני תוכניות של 60 אלף יחידות דיור שמחכות לכל מיני אישורים, אבל זה לא קורה. ועוד כל מיני אלפי יחידות דיור במרכז הארץ שצריך לקדם. זה הכול תקוע בגלל מחלוקות בתוך משרד האוצר. הלו, תתעורר. מה קורה?

ולמה אני מספר לכם את הסיפור הזה? כי בזמן שאפילו שר השיכון מרים ידיים ומתייאש, מחירי הדיור לא עוצרים. ולפי הערכות של כלכלני בנק לאומי, השנה המחירים יעלו במשהו כמו 8% עד 10% - שזה המון.

הלכתי אחורה להיסטוריה לראות מתי היו לנו כאלה עליות מחירים. היו לנו עליות כאלה ב-2015, כשכולם חיכו שמשה כחלון יעשה משהו. היו לנו עליות כאלה ב-2013, כשכולם חיכו לראות אם יאיר לפיד עושה משהו.

בכל פעם, אחרי שהציבור השתכנע שהשרים האלה הולכים לעשות משהו, הירידות התמתנו. ב-2009 ו-2010 עליות המחירים היו הרבה יותר משמעותיות. זה נגמר בסופו של דבר בחצי מיליון אנשים ברחובות שצועקים שהם רוצים צדק חברתי. אם אנחנו לא רוצים להגיע לשם שוב, הממשלה צריכה לעשות משהו.

בסופו של דבר זה לא כל כך חשוב אם גנץ יהיה שר המשפטים או אקוניס יהיה שר המשפטים, מה שחשוב הוא שהממשלה תפעל תכלס בחיים עצמם. וכשמצד אחד יש דיבור על בחירות חמישיות ומצד השני שר השיכון מתחנן שייתנו לו לעבוד בתחום הדיור, אתם מבינים שהעסק כבר מתחיל להתפורר.

הפופולריים