ארצות הברית כבר בחרה צד, עכשיו תורנו

ארצות הברית כבר בחרה צד, עכשיו תורנו
ועידת האקלים של ביידן הציבה את האמריקנים בקו אחד עם הרוב המוחלט של הקהילה המדעית - כדור הארץ מתחמם, וכדי לעצור את זה נדרש שינוי כיוון ביחס לסביבה. הגיע הזמן שגם אנחנו נתחיל להתייחס לספקנים כדעת מיעוט ונשנה את האופן שבו אנחנו מתנהלים על פני הכדור שלנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפות באוסטרליה 8.11
צילום: צילום: אי-פי

משבר האקלים נשמע כמו משהו שכולנו צריכים להיות מודאגים בגללו, לא? אז למה בעצם האיש החזק ביותר בעולם צריך עכשיו לצאת מגדרו כדי להראות שאכפת לו מכדור הארץ? ולמה במקום הסכמה מקיר לקיר יש לנו טענות להשתקה מצד אחד ומצד שני הכחשת מדע?

בשבוע שעבר כינס נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ועידת אקלים וירטואלית שאליה הוזמנו מנהיגים מכל העולם. כל זה כדי להראות שלארצו שוב אכפת ממשבר האקלים. שוב, כי במשך ארבע שנות טראמפ זה היה די ההפך. לביידן משבר האקלים בוער כבר מהימים הראשונים שלו כנשיא. "אני אסיר תודה לכל המנהיגים שהתחייבו מחדש לעזור לנו לעמוד בפני האיום הקיומי של שינוי האקלים", אמר בוועידה.

אפשר להבין מה דחוף לביידן. ואם זה לא מספיק, שש השנים האחרונות היו השנים החמות ביותר מאז שהחלו המדידות. התוצאות האלה די מפתיעות עבור מי שציפה שאחרי שנת קורונה שהיינו תקועים בבית תהיה ירידה בטמפרטורות. בכל זאת, טסנו פחות, נסענו פחות, זיהמנו הרבה פחות - אבל זה לא קרה, ולמדענים זה ברור למה.

מזה 100 שנים כמות ה-CO2 באטמוספרה נמצאת בעלייה. הסיבה היא שימוש בדלקים פוסיליים. לתהליך הזה או לאפקט הזה קוראים "אפקט החממה". במשך 100 השנים האחרונות כמות הפחמן הדו-חמצני עלתה באטמוספרה ביותר מ-40%. המצב כל כך חמור ששנה אחת לא תעזור.

זה נושא שלדעתי מקבל תשומת לב פוליטית מעטה מדי. כל תשומת הלב שלנו מוקדשת לקורונה, אבל מאחורי הדלת מחכה לנו משבר הרבה יותר גדול

זה נושא שלדעתי מקבל תשומת לב פוליטית מעטה מדי. כל תשומת הלב שלנו מוקדשת לטווח הקצר של הקורונה, אבל מאחורי הדלת מחכה לנו משבר הרבה הרבה יותר גדול לאוכלוסיה שתהיה כאן באמצע המאה. היא תצטרך לחיות בתנאים אקלימיים קשים יותר.

נשמע מאוד מרתיע וחד-משמעי. אבל רגע, למה ביידן צריך לעשות סיבוב פרסה כל כך גדול מהמדיניות של טראמפ? ובגלל שמשבר האקלים לא נמצא בקונצנזוס, כלומר - הוא נמצא בקונצנזוס המדעי, אבל הוא לא נמצא בקונצנזוס הפוליטי והציבורי, בטוחים שמשבר האקלים והתופעות הקיצוניות הנלוות לו נגרמות בגלל זיהום שבני אדם אחראים לו. שלושת האחוזים הנוספים חושבים אחרת והם אלו שעליהם מתבססים תומכיו של טראמפ. אלו מהם שמעוניינים בבסיס מדעי, אנשים מנהלים ויכוחים אמוציונליים ולא רציונליים.

פרופ' ניר שביב הוא אחד מהמדענים ששייכים לקומץ אותו מיעוט מוקצה שחושבים שבני האדם אינם האחראים העיקריים למה שקורה על פני כדור הארץ. האשמה המרכזית בעיניו היא השמש. פרופ' שביב טוען ששמש פעילה גורמת להקטנת כמות החלקיקים הקוסמיים באטמוספרה של כדור הארץ. כך נוצרים פחות עננים ולכן קרינת השמש חודרת את האטמוספרה וכתוצאה מכך כדור הארץ מתחמם.

אפשר להראות למשל תקופות שבהם היה פי 10 יותר פחמן דו-חמצני באטמוספרה ופשוט זה לא תורגם לשינויים גדולים בטמפרטורה. ואפשר עם זה לשים חסם עליון על הרגישות, אבל הקהילה פשוט מעדיפה להתעלם מהעדויות האלה כחלק מהיותו בקומץ.

מה שקורה היום עם שינוי האקלים, זה הכי קונצנזוס שאפשר להשיג במדעי הטבע

פרופ' שביב מדבר על ההשתקה שהוא ועמיתיו חווים: "אני מרגיש שישנם מקומות שבהם אי אפשר לנהל שיח מדעי כלשהו כי כל הנושא של התחממות גלובלית הפך להיות משהו שהוא יותר דתי ממה שהוא מדעי". אבל מדעני האקלים טוענים שוב ושוב שמכחישי ההתחממות הגלובלית הם קומץ בלבד וכך צריך להתייחס אליהם. מה שקורה היום עם שינוי האקלים, זה הכי קונצנזוס שאפשר להשיג במדעי הטבע.

זאת מערכת מאוד מורכבת ושום דבר לא ניתן להוכחה מלאה. תמיד יהיו כמה מתנגדים. הבעיה היא שוב עם מקבלי ההחלטות - אסור לפעול ככה. בשנים האחרונות הקפדתי לתת במה לשני הצדדים בוויכוח הזה. ממש כמו בטור הזה. אבל כחזאית שפוגשת את הנתונים מדי יום - מבול התופעות הקיצוניות כמעט ולא משאיר מקום לספק: משבר האקלים כבר כאן  והוא קיצוני משחשבנו.

עונת השרפות השנה, מאוסטרליה ועד קליפורניה, הייתה החמורה ביותר מאז החלו המדידות. החורף האחרון בסיביר היה החם ביותר שאי פעם נמדד. הטמפרטורה הגיעה שם ל-38 מעלות. בסיביר! וגם אצלנו אירועי גשם קיצוניים שמוסברים כחלק ממשבר האקלים.

הגיע הזמן לשנות את האופן שבו אנחנו מתנהלים על פני הכדור שלנו. אין מדען אחד אומר שמעבר לאנרגיות מתחדשות יגרום נזק

 אז האם זה "צ'רי-פיקינג"? בחירת נתונים אקראיים שמתאימים לתיאוריה כמו שטוענים שביב ומדעני הקומץ? ארצות הברית כבר בחרה צד בוויכוח הזה - מהרמה של המדענים עד הרמה הציבורית. ג'ו ביידן, שדיבר על טיפול במשבר האקלים כאחד הדברים המרכזיים בכהונה שלו נבחר לנשיאות והוא כבר מתחיל לעבוד.

כל זה אומר מבחינתי דבר אחד - הגיע הזמן לשנות את האופן שבו אנחנו מתנהלים על פני הכדור שלנו. אין מדען אחד אומר שמעבר לאנרגיות מתחדשות יגרום נזק, להפך. עכשיו עם התמיכה המדעית והציבורית בעולם הגיע הזמן שזה יגיע גם אלינו.

הפופולריים