מה שקורה באל אקצא, לא נשאר באל אקצא

מה שקורה באל אקצא, לא נשאר באל אקצא
גל טרור היחידים ב-2015 ומשבר המגנומטרים ב-2017 לימדו אותנו שאירועים שמתחילים בסביבת הר הבית מהר מאוד מתפתחים ומתפשטים לכל מזרח העיר. גם אם הסרת המחסומים תביא להרגעה של השטח המבעבע בירושלים, לא יידרש הרבה כדי להביא את הבירה לפיצוץ נוסף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מזרח ירושלים, התפרעות, מחסומים, מדרגות
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90

העשור האחרון ככתבת בבירה ירושלים לימד אותי שאירועים שמתחילים בסביבת הר הבית מהר מאוד מתפתחים ומתפשטים לכל מזרח העיר, משפיעים על קו התפר הבלתי נראה של העיר וגולשים גם לעוטף ירושלים. כמו בימים האחרונים הפרות סדר ועימותים שהחלו בסביבות שער שכם התפשטו לשכונות מזרח העיר: עיסוואיה, ראס אל עמוד, סילוואן א-טור ועוד.

כך היה גם בשנת 2017, לאחר הפיגוע בהר הבית שבו נהרגו שני שוטרים: האיל סתאוי וכמיל שאנן. אז הציבה המשטרה מגנומטרים בכניסות להר הבית, אירועי הפרות הסדר החלו בעיר העתיקה ומיד לאחר מכן התפשטו לשכונות מזרח ירושלים ואף לעוטף.

אלו היו ימים דומים לימים אלה, בכל ערב אחרי התפילה החלו עימותים בין כוחות המשטרה לבין מוסלמים שהתפללו אז בשערי הר הבית ובתוך הסמטאות הצרות בעיר העתיקה, במחאה על הצבת המגנומטרים. האוויר היה נפיץ, זה תמיד התחיל בבקבוק או באבן שנזרקה, והתפשט לעימותים שנמשכו גם בתוך השכונות - ירי זיקוקין, בקבוקי תבערה ותקיפת כלי רכב של יהודים. בתפילת הצהריים של יום שישי המתח כבר היה גבוה מאוד, ומהר מאוד החלו העימותים וריח רימוני הגז נישא למרחקים, וכך גם עשן שריפות הצמיגים שהגיעו מכיוון ראס אל עמוד. אזור שער האריות היה לשדה קרב ואנחנו הכתבים, משתדלים שלא להיקלע לאלימות ומנגד להמשיך ולסקר כמה שיותר מקרוב.

בשנת 2015 החלו אירועי טרור היחידים בירושלים: זה התחיל בתוך העיר העתיקה, בפיגוע בסוכות שבו נרצחו שני בני אדם, והתפשט לאירועי דקירה וירי ברחבי ירושלים. האירועים הללו נמשכו חודשים ארוכים. המחבל מוהנד חלבי שביצע את הפיגוע בעיר העתיקה שבו נרצחו הרב נחמיה לביא ואהרון בנט כתב בפייסבוק יום קודם כי העם לא ישלים עם ההשפלה באל אקצא. אז עוד לא ידענו שכך ייפתח גל טרור שיימשך חודשים ארוכים.

אלו היו ימים שקמתי בבוקר לצלצולי הודעות מד"א, או דיווחים על דקירה בעיר העתיקה. אף פעם לא ידעת מתי תהיה הדקירה הבאה ואיפה במדויק. היה שלב שבו היה פיגוע בכל יום רביעי, וזה היה סימן שאלה של איפה ומתי. השיא היה כשביום אחד היו ארבעה אירועים שונים בבירה. האירועים הסלימו עם פיגועי ירי או פיגועים משולבים שבהם גם נהרגה לוחמת מג"ב הדר כהן, והפיגוע באוטובוס בקו 78 בארמון הנציב, שם נרצחו שלושה אזרחים.

גל טרור היחידים הסתיים סופית רק בסוף השלישי הראשון של 2016, ואילו הפרות הסדר של קיץ 2017 הסתיימו לאחר שהמשטרה הסירה את המגנומטרים מהכניסות להר הבית.

במשך הימים האחרונים טענו מנהיגים בחברה הערבית ובמזרח ירושלים כי הסרת המחסומים שהציבה המשטרה ברחבת שער שכם היא שתוביל לרגיעה בשטח. אמש הם הוסרו בהוראת המפכ"ל וההמונים חגגו במקום. תקיפות יהודים וערבים נמשכו גם אמש, אבל לא נרשמו הפרות סדר בשכונות מזרח העיר. האם הסרת המחסומים אכן תוביל לסיום הסבב הזה בירושלים? גם אם כן, מה שברור הוא שירושלים היא חבית נפץ שלא צריך הרבה בשביל להביא לפיצוץ הבא. השאלה היא רק מתי הוא יקרה?

הפופולריים