ד"ש מהמגנומטרים: יש מפכ"לים זיגזג | הזווית

ד"ש מהמגנומטרים: יש מפכ"לים זיגזג | הזווית
אמש, אחרי שבוע וחצי של מהומות אלימות בירושלים, מפכ"ל המשטרה הורה להסיר את הגדרות שתחמו את מתחמי הישיבה בשער שכם. אותן גדרות הפכו למוקד אש עם תחילת חודש רמדאן, וזכו לצידוקים ביטחוניים מצד גורמי אכיפה. אז מה גרם לקובי שבתאי לשנות את דעתו פתאום?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שער שכם לאחר תפילת הרמדאן, לאחר שהמפכ"ל הורה להסיר את הגדרות 25.04.21
צילום: צילום: נוכם רבקין פנטון, פלאש 90

אתמול בערב, אחרי שבוע וחצי של מהומות אלימות בירושלים, מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הורה להסיר את הגדרות שתחמו את מתחמי הישיבה בשער שכם. אותן גדרות הפכו למוקד אש עם תחילת חודש רמדאן, וזכו לצידוקים ביטחוניים מצד גורמי אכיפה. אז מה גרם למפכ"ל לשנות את דעתו פתאום? 

עם תחילת העימותים בבירה, צעירים במזרח ירושלים טענו שהפרות הסדר מתקיימות בגלל הגדרות בשער שכם - באזור שבו הם נוהגים לשבת. לטענת המשטרה, הגדרות הוצבו כדי לאפשר להמוני המתפללים שמגיעים להר הבית לעשות זאת בצורה מסודרת. 

ההנחיה להסיר את הגדרות מעלה סימן שאלה עוד יותר גדול, כשרק אתמול בבוקר מפקד מחוז ירושלים הזהיר - אם לא יהיו גדרות בשער שכם, הפרות הסדר יהיו קשות יותר. ניצב דורון תורג'מן הסביר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "לא מעטים מנסים לציין את הגדרות כזרז להפרות הסדר. אם יהודי ייקלע לאותו מעבר כשהכול דחוס וצריך להוציא אותו משם, אני אצטרך להשתמש באמצעים". 

האזינו לריאיון המלא עם מפקד מחוז ירושלים לכאן רשת ב 

גם המפכ"ל התייחס לסוגיה הנפיצה אתמול, ואמר שהמשטרה חוסמת את רחבת המדרגות בשער שכם כל חודש רמדאן בשנים האחרונות. עם זאת, מבדיקת כאן חדשות עלה שהאזור נותר פתוח במקרים רבים בחודש רמדאן בשנים האחרונות, מלבד מקרים בודדים שבהם המתחם נסגר.

לאחר ההחלטה להסיר את המחסומים, גורם במשטרה אמר כי הרעיון מאחורי המהלך הוא לתת הזדמנות להרגעת ההתפרעויות, אך לא בטוח שזה אכן השיג את המטרה. גם אתמול צעירים יידו אבנים לעבר שוטרים לאחר התפילה בהר הבית ובוצעו מעצרים. כוח מיוחד של שוטרים שהתחפשו לחרדים הותקף סמוך לשער יפו. שני תושבי מזרח ירושלים נעצרו בחשד לתקיפה. 

סיבוב הפרסה הזה הזכיר אירוע דומה מיולי 2017, אז הוחלט על הצבת מגנומטרים (גלאי מתכות) בכניסה להר הבית, ברקע מתיחות גדולה מאוד באזור. באמצע חודש יולי ראש הממשלה אף הבהיר שהמנגנומטורים כאן כדי להישאר, אך פחות מעשרה ימים לאחר מכן, ובעקבות לחצים והסלמה גוברת, הקבינט המדיני-ביטחוני החליט על הסרת הגלאים והמצלמות ממתחם הר הבית.

הפופולריים