שש הערות על הניצחון הראשון של גוש השינוי

שש הערות על הניצחון הראשון של גוש השינוי
המהלכים של מנסור עבאס לימדו שישה שיעורים חשובים בפוליטיקה: את החשוב ביותר למדו ערביי ישראל, את השני למדו חברי הכנסת של הליכוד, את השלישי למדו והפנימו ראשי המפלגות החרדיות, את הרביעי למדו האידאולוגים של הליכוד, שסמוטריץ׳ עשה להם בית ספר, את החמישי למדו מנהיגי מפלגות השמאל ואת השיעור האחרון למדו אזרחי ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

1. את השיעור החשוב ביותר בפוליטיקה למדו אתמול ערביי ישראל. הם למדו מה אפשר לעשות בכוח פוליטי כאשר משתמשים בו היטב. הם למדו שיש להם דרך להשפיע. הם צפו באירוע כזה בהתרחשותו, ואז שמעו את מי שהוביל אותו, מנסור עבאס, מתאר את מהלכיו בקור רוח של רוצח שכיר. אם אתה רוצה לירות – תירה. אל תדבר. הוא ניהל משא ומתן, החליט, הפתיע, הצביע, הלך. ולא, הוא לא מחויב לגוש השינוי. על כל הצבעה, יצטרכו לדבר איתו שוב. על כל תמיכה, יהיה תג מחיר. בפוליטיקה כמו בפוליטיקה. אם צריך להמר, עבאס הרוויח אתמול עוד שניים-שלושה מנדטים, אולי יותר, ברחוב הערבי. אם צריך להמר, ירצו או לא ירצו, מה שעבאס עושה יחייב את הפוליטיקה של המגזר לשידוד מערכות כללי.

תזכורת: אנחנו מחכים שתבואו להשיב על שלושה שאלונים:

כאן תוכלו לתת את התחזית שלכם לקואליציה שתקום, אם תקום.

כאן תוכלו לדרג את ראשי הממשלה לדורותיהם מגרוע במיוחד ועד מעולה.

כאן תוכלו לומר לנו מה דעתכם על ביצועיו של הנשיא האמריקאי ג׳ו ביידן והאם הוא טוב לישראל.

2. את השיעור השני הכי חשוב בפוליטיקה למדו אתמול חברי הכנסת של הליכוד. הם למדו שנתניהו, כמו שמיקי זוהר כבר אומר בקול רם, איבד את יכולתו לתמרן כרצונו את המערכת הפוליטית. הם למדו שהדבקות בנתניהו עלולה לעלות להם בכיסאות, במשרות, באופוזיציה. הם למדו שיכול להיות שיש מנהיג חדש לגוש הימין. נפתלי בנט. מנהיג שיכול לחבר חיבורים, שעוד לא המאיס את עצמו על מחצית מהציבור, שעוד מסוגל לנהל דיאלוג עם יאיר לפיד, עם בני גנץ. נתניהו איבד את זה. לא בגלל היעדר כישורים או הישגים. בגלל שהוא כבר עקץ יותר מדי עמיתים יותר מדי פעמים ולא נשארו שוטים שיאמינו לו. השאלה הכי מעניינת אם אכן תקום ממשלת בנט-לפיד – וזה עוד רחוק מלהיות סופי – היא מה יקרה בליכוד ביום שאחרי. האם נתניהו מתומרן החוצה, או מתמרן החוצה, או שמא הוא מצליח לשרוד לעוד כמה חודשים, שבהם תיפול הממשלה החדשה. ועוד שאלה: כמה מהר יבינו גם בוחרי הליכוד שזה נגמר, אם זה נגמר. כמה מהר יתברר לנתניהו שכבר אין קהל אלפים שמוכן לצאת לרחובות כדי לתמוך בו, כי כשזה נגמר, זה נגמר מהר.

3. את השיעור השלישי הכי חשוב בפוליטיקה למדו אתמול, והפנימו, ראשי המפלגות החרדיות. מה שעבאס עשה אתמול, גם הם יכלו לעשות. מה שעבאס יעשה מחר, הם יצטרכו להחליט אם לעשות. זה לא יקרה ביום, אבל גם לא אמור לקחת שבועות ארוכים. לש״ס ויהדות התורה יש אינטרסים חשובים לשמור עליהם. ואם מישהו התבלבל, אלה אינטרסים שיותר חשובים להם אפילו מהנאמנות לנתניהו. הם מבינים היטב שממשלת בנט-לפיד יכולה לקום עם או בלי שיתופם. הם מבינים היטב שאם תקום בלעדיהם, האינטרסים שלהם יפגעו. לא כולם, לא מיד, לא בברוטליות. גם סער וגם בנט לא רוצים להרחיק מעליהם את החרדים. ומצד שני, יצטרכו לתת משהו לשותפיהם, וירצו גם משהו לעצמם. בקיצור: לדרעי וגפני תנקר בימים הקרובים שאלה אחת בראש: האם לבנט ולפיד יש סיכוי להחזיק קואליציה של יותר מכמה חודשים. אם התשובה היא לא, אין סיבה למהר. אם התשובה היא כן, אולי מוטב לחבור אליה. לחזור להיות לשון מאזניים.

4. את השיעור הרביעי הכי חשוב למדו אתמול האידאולוגים של הליכוד, שבצלאל סמוטריץ׳ עשה להם בית ספר. כל אנשי עמוד השדרה, אנשי הימין המלא מלא, אנשי קיר הברזל. כל אלה, שיודעים לדבר הרבה, נאלמו דום כאשר נתניהו, בתמרון פוליטי מרתק אבל נטול שמץ של אידאולוגיה, מצא לעצמו חבר חדש, מנסור עבאס, והחליט שזהו, מעכשיו מותר, מעכשיו לגיטימי להתחבר עם תנועה שיש בעברה חיבוק או שניים למחבלים. מאחורי הקלעים היו כמה אנשי ליכוד שתהו על המהלך הזה, שהתקשו לבצע את הפליק פלאק באקרובטיות הנדרשת. אבל מהר מאוד השתתקו, ונתנו לסמוטריץ׳ להוכיח למי שבאמת רוצה ממשלה בלי ערבים צריך להצביע לו ולא להם. לפני שבועיים הראינו כאן בגרפים כיצד סמוטריץ׳ חייב כמה מנדטים לליכוד. בבחירות הבאות כנראה שיסתדר לבד. לא כל אחד אוהב אידאולוגיה בלי פשרות, אבל מי שזה הכיוון שלו, יודע עכשיו מה הפתק הנכון לשים בקלפי.

5. את השיעור החמישי הכי חשוב למדו אתמול מנהיגי מפלגות השמאל. העבודה ומרצ. הם למדו שלגוש השינוי יש אפשרות שנראית לפתע מעשית להזיז את ראש הממשלה מבלפור. זה מחדד מאוד את הדילמה שיעמדו בה בקרוב. דילמה דומה לזו שלא גרמה לסמוטריץ׳ למצמץ. האם יבחרו באידאולוגיה ובהקשחת עמדות, או שמא יבחרו בגמישות עד כאב עצמות. האם חשוב להם יותר לדבוק בעמדותיהם המסורתיות, ולא לתת לשני תומכי סיפוח, מחבקי חרדים, מנגחי בית משפט, להוביל ממשלה בקולותיהם – או שמא הסיפוח, הדת והמדינה, בית המשפט, החרדים, יידחקו כולם הצידה לטובת מטרה אחת ויחידה: פינוי נתניהו. קל זה לא יהיה להם. קל זה לא יהיה גם למרכיבי הקואליציה. כולם יצטרכו לזהות עד כמה אפשר למתוח את החבל, בלי שייקרע, בלי שהורוביץ ייאלץ לומר עד כאן, בלי שמיכאלי תיאלץ להודיע שאין אפשרות. זה יהיה מבחן חשוב גם לבנט וסער שירצו לממש את הקלף שלהם הכי טוב שאפשר, בלי לגלות שמרוב שכרון כוח איבדו אותו.

6. את השיעור האחרון למדו אתמול אזרחי ישראל. זה לא נגמר. עוד לא נגמר. זו פוליטיקה, שבה מה שנראה אתמול מופרך נראה מחר טבעי. הם למדו שיכול להיות שנתניהו באמת יצטרך ללכת, מחשבה משונה מאוד. הם למדו שיכול להיות שהרעיון המשונה של ראש ממשלה עם שבעה מנדטים באמת בדרך למימוש. הם למדו שראש מפלגה אסלמיסטית הוא באמת ממליך המלכים החדש של ישראל היהודית והדמוקרטית. זה היה שיעור מעניין בשנת לימודים חדשה.

הפופולריים