מה גרם למלחמת הצללים לצאת לאור?

מה גרם למלחמת הצללים לצאת לאור?
הפעילות הביטחונית החשאית של ישראל הופכת יותר ויותר גלויה בזמן האחרון. רונן מנליס, מי שהיה דובר צה"ל ועוזר הרמטכ"ל מסביר על יחסי הכוחות בקודקוד המדיני–ביטחוני, וגם - איך כל זה קשור למשבר הפוליטי?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביב כוכבי, נדב ארגמן, יוסי כהן
צילום: צילום: מרים אלסטר והדס פרוש, פלאש 90

בשבועות האחרונים שמענו הרבה על איראן ובעיקר ציטטנו גורמי מודיעין שמספרים מה בדיוק קורה שם. לא כל פיצוץ במזרח התיכון מקורו בידה הארוכה של צה"ל או של המוסד, אבל כשזה כן קורה, על פי פרסומים זרים, מישהו גם טורח לקחת אחריות על היד הזו. אז עונת הפרסומים הזרים נמצאת בשיאה והניו יורק טיימס משמש לא אחת אכסניה מפוארת לכך. אז מלחמת הצללים יוצאת לאור - למה זה קורה והאם כל זה קשור למשבר הפוליטי אצלנו?

האזינו לעוד יום

על רקע המתיחות הגוברת עם איראן, שמערבת הכול - פוליטיקה, דיפלומטיה ובאמצע גם צה"ל והמוסד, מגיע תת אלוף במילואים רונן מנליס, דובר צה"ל ועוזר הרמטכ"ל לשעבר, שעשה את מרבית שירותו באגף המודיעין. מנליס הסביר על מלחמת הצללים, סיפר על הפעם ההיא שצה"ל איפר חיילים כאילו נפצעו כדי לעבוד על נסראללה, תיאר איך זה מרגיש להיות בתוך הקבינט המדיני-ביטחוני והבהיר למה המצב כיום שונה לגמרי.

מנליס דיבר כמובן גם על תפקידה של התקשורת: "אני חושב שהתקשורת היא רכיב מאוד משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות המבצעי ושאינו מבצעי, וככה זה גם צריך להיות. זה נמצא לפני המבצע, בהחלטה מה תמונת המצב, מה אתה רוצה שיידעו, במהלך המבצע ואחרי - בהחלטה אם מספרים או לא מספרים. ההבחנה הזאת של תקשורת ותודעה היא חלק מהכלים המבצעיים זו תובנה שהולכת ומתפתחת בתוך הפעילות המבצעית של הגופים השונים".  

הפופולריים