סירי, איך נראית שגרה?

סירי, איך נראית שגרה?
מורידים מסכות בשטחים פתוחים, מפסיקים את הקפסולות וחוזרים לעמוד בפקקים • החיים שהיו לנו לפני הקורונה חוזרים, וכן, זה מרגש, אבל היינו חייבים להיות קצת חמוצים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום: גרשון אלינסון אבשלום ששוני, תומר נויברג, גילי יערי, מרים אלסטר, פלאש90

לקראת סוף השבוע האחרון יצאו שתי הודעות מכוננות שמקרבות את ישראל לשגרה מלאה - כמעט כמו לפני 15 חודשים - לפני שנגיף קורונה נכנס לארץ. ברקע נתוני התחלואה הנמוכים, כש-95% מהמדינה ירוקה, ביום חמישי הודיע משרד הבריאות כי מהיום (ראשון) לא תחול יותר החובה לעטות מסכות במרחב הפתוח ובשישי פרסם משרד החינוך את מתווה החזרה ללימודים מלאים

הבשורה על הורדת המסכות באוויר הפתוח לא יכולה הייתה לבוא בזמן יותר טוב:  היום ומחר נחווה את השרב הכבד ביותר מזה חודשים ארוכים. עם טמפרטורות שידגדגו את ה-40 מעלות. לילדים בבית הספר לעומת זאת יהיה עדיין קשה - שכן מתווה החזרה לשגרה של משרד החינוך עדיין מחייב עטיית מסיכות.

ובכלל, נראה שעבור חלק מבתי הספר "החזרה לשגרה" היא פחות מבורכת ממה שאפשר לצפות. בבתי ספר רבים, בעיקר בערים ומועצות חזקות, ראו בחלוקה לקפסולות הזדמנות ליישם למידה בקבוצות קטנות - חזון שכבר שנים רבים חולמים עליו בבתי הספר. 

מנהל תיכון עירוני ד' בתל אביב נתי שטרן החליט לשמור את הקפסולות ובתמורה לצמצם את מספר שעות הלימוד. לכאן חדשות הוא אמר: "אם מתמטיקה לומדים שש שעות, אז אפשר ללמד שעתיים קפסולה א', ושעתיים קפסולה ב', ואז שעתיים ביחד לתרגול. וכך גם במקצעות אחרים".

אבל מבורכת ככל שתהיה החזרה לשגרה, יש ציבור אחד שמתגעגע לימים היפים של הסגרים - הנהגים. בין אם זו עלייה אובייקטיבית בכמות כלי הרכב בכבישים או רק תחושה, נהגי ישראל חשים את העומסים הכבדים בכבישים וסובלים עד אין קץ. בהקשר זה בוודאי ישמחו לקרוא חלק מהם את הודעת רכבת ישראל, על החזרת תחנות בת ים, חולון ויבנה לפעילות.

בנוסף, הודיעו ברכבת ישראל שקו נתניה/בנימינה-רחובות יוארך מחדש עד לתחנת אשקלון ותתווסף עצירה בתחנות יבנה מזרח ואשדוד. בנוסף יוארכו שעות הפעילות בקו תל אביב-באר שבע ושעות פעילותו יוארכו עד לשעה 23:00 בקירוב.

החזרה ללימודים מלאים - אז איך זה ייראה? 

על פי מתווה החזרה לבתי הספר, לא תהיה חלוקה לקבוצות (קפסולות) ולא תהיה הגבלה על מעבר בין הכיתות. מה כן? תימשך ההקפדה על הנחיות משרד הבריאות, בהן עטיית מסכות, הקפדה על היגיינה אישית ושמירה על מרחק ככל האפשר במהלך השיעורים וההפסקות. יהיה פטור ממסכות בשטח פתוח, בזמן אכילה ובשיעורי חינוך גופני.

ניתן יהיה לקיים גם טיולים על פי מתווה הטיולים החד-יומיים. בנוסף, משרד החינוך הודיע למנהלי בתי הספר כי עוזרי החינוך ועובדי ההוראה שמשרתם הורחבה, ימשיכו את עבודתם בבתי הספר היסודיים כדי לצמצם את הפערים שנוצרו.

לגבי המסכות, משרד הבריאות הודיע כי לא יהיה עוד צורך במסכות בשטחים הפתוחים, אך הבהיר כי במרחבים סגורים עדיין יש לעטות מסכות כדי למנוע הדבקה. במשרד הבריאות ממליצים לעטות מסכות בהתקהלויות, גם בשטח פתוח. 

למרות שההחלטה על הקלות כבר התקבלה, נראה שמנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי לא לגמרי שלם איתן. "הציבור עייף מהעיסוק במגפה ואני חושש מזה. צריך להתנהג נכון כדי לא לחזור אחורה", הבהיר פרופסור לוי בריאיון לשלום קיטל בתוכנית "יומן השבוע" בכאן רשת ב.

הפופולריים