רישיון לזהם: למה המדינה מאשרת להזרים ביוב לנחלים?

למה המדינה מאשרת להזרים ביוב לנחלים?
בשבועות האחרונים הג'יפה של הביוב של כולנו הגיעה לנחלים, ולא סתם - זה קורה בחסות החוק ובאחריות מדינת ישראל. ‫מה שקרה ‫זה שבחדרה, בנתניה וגם בתנובות ‫הביוב עלה על גדותיו, ‫והרשויות חיפשו איך להיפטר ממי הקולחין ‫(שזה שם מכובס למי זבל). ‫אז הפתרון שנמצא הכי נוח לכולם ‫זה לשפוך את המים האלה לנחל אביחיל ולנחל אלכסנדר - ומשם הכול זורם לים | הזמן הירוק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יפעת גליק
צילום: -

איזה כיף זה ההרגשה של מים ‫של נחל על הרגליים ‫קרים כאלה, צוננים ‫במיוחד עכשיו כשחם. ‫והיינו תקועים בבית שנה. ‫מה אם הייתי מספרת לכם ‫שבשבועות האחרונים ‫הג'יפה של הביוב של כולנו הגיעה לנחלים. ‫ולא סתם, ‫זה קורה בחסות החוק ובאחריות מדינת ישראל.

‫מה שקרה ‫זה שבחדרה, בנתניה וגם בתנובות, ‫הביוב עלה על גדותיו. ‫אז הרשויות חיפשו איך להיפטר ממי הקולחין, ‫שזה שם מכובס למי זבל. הפתרון שנמצא הכי נוח לכולם ‫זה לשפוך את המים האלה ‫לנחל אביחיל ולנחל אלכסנדר - ‫ומשם הכול זורם לים. ‫סיפור אמיתי.

התוצאה של הדבר הזה היא שמשרד הבריאות סגר מיידית את החופים שלנו. אנחנו, כמו רשויות אחרות לא יכלנו לחגוג את פתיחת העונה. הילדים שלנו שהיו אמורים ליהנות בחופשת פסח במים לא יכלו לעשות את זה.

‫בבדיקות מעבדה נמצאו חיידקים עם שמות מפחידים ‫כמו אנטרוקוק צואתי וכוליפורמים צואתיים. ‫אז הייתי חייבת לבדוק - מה, אפשר ככה סתם לזהם נחל? מי נותן לזה רישיון?

‫הסיפור שלנו מתחיל כשהייתי בת שש, ב-1988. ‫אז נחקק החוק למניעת  זיהום ים ממקורות יבשתיים. ‫לפי החוק, כדי להזרים ג'יפה לתוך הים ‫צריך לעבור ועדה מיוחדת של המשרד להגנת הסביבה ‫שמחלק היתר למזהמים. קלטתם את האירוניה, כן? ‫המשרד להגנת הסביבה, ‫זה שאמור להגן עלינו מפני זיהום, ‫הוא גם זה שמנפיק אישור חוקי לזהם את הים.

‫אבל זה בים. מה קורה כשרוצים לשפוך מי קולחין לתוך נחל? ‫גם שם צריך לעבור ועדה, ‫אבל היא לא קיימת מכוח חוק. ‫היא נקראת ועדה מייעצת, ‫ונמצאת בכלל תחת רשות המים. ‫כן, זאת שאחראית על טיפול במי ביוב. ‫אז נכון, יש בוועדה נציג מטעם המשרד להגנת הסביבה. ‫אבל סביבה זה לא השיקול המרכזי, ‫השיקול המרכזי הוא למצוא פתרון ‫לאן לשפוך את הזבל.

בכל שנה אנחנו מקבלים עודפי קולחין לתוך המים שלנו, לתוך הנחל שלנו. והתוצאה: לא רק נזק סביבתי גדול, אלא גם נזק כלכלי, נזק אנושי, נזק לכולנו. ‫כשרוצים להזרים ג'יפה לתוך נחל ‫המזהם לא צריך לשלם. ‫זה חינם.

‫עכשיו, תראו, הנחלים שייכים לכולנו. ‫דמיינו שנחל אלכסנדר היה רכושו של אדם פרטי ‫בשם טייקון טייקוני. נראה לכם שהיו מזהמים אותו? ‫בום! היה יוצא צו מניעה, צו זמני, צו קבוע. ‫טייקון טייקוני היה לוקח את המדינה לבית משפט, ‫מעכב הכול בשנתיים, קל! ‫וואי וואי מה היה פה, ‫חקירות ועניינים, ‫והשרה להגנת הסביבה בעצמה עומדת ‫מול האומה ואומרת: טרור, טרור סביבתי.

‫והינה, פה מטנפים לנו את הנחל. המדינה באה ‫שמה חותמת ומאשרת. אולי הגיע הזמן שנשים לזה סוף?

הפופולריים