הקרב על המיליארדים: מאחורי הקלעים של הניסיון להקים ממשלה

הקרב על המיליארדים: הכסף שמאחורי הקמת הממשלה
הניסיונות להרכיב ממשלה כוללים עניינים פרסונליים, וגם הרבה מאוד כסף - בשנת 2015 קיבלו המפלגות החרדיות 8 מיליארד שקלים במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. שיא ישראלי חדש. בממשלה של נתניהו וגנץ קרה נס: כולם הסכימו לא לדרוש כספים בגלל משבר הקורונה. מה עומד לקרות עכשיו? זה תלוי בנו.
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי 06.04
צילום:

איזה יופי, כנסת חדשה, חברי כנסת חדשים, יום חג לדמוקרטיה. ב*** שלי יום חג לדמוקרטיה. זה נראה כאילו יש עכשיו קרבות ענק בין ימין לשמאל, אידאולוגיות מתנגשות. אנחנו לא באזור חיוג אפילו, זה לא מה שמעניין אותם עכשיו. מה שמעניין אותם עכשיו הם העניינים הפרסונליים והם בלבד. גם אחרי שיפתרו את ה... "אוקיי, אתה תקבל את משרד ההמצאתי-עכשיו-שקר-כלשהו רק בשביל שתשב בקואליציה", המשחק האמיתי פה הוא על כסף. ראש הממשלה המיועד, מי שזה לא יהיה שיצליח לפצח את הפאזל הזה, יהיה מוכן לשלם הרבה מאוד כסף בשביל להכניס אותם לממשלה.

איך אני יודע? כי זה מה שקרה בכל העשור ומשהו האחרונים. לא מאמינים לי? ב-2015 בשביל להרכיב ממשלה ראש הממשלה בנימין נתניהו שילם למפלגות החרדיות שהוא חתם איתן על הסכמים קואליציוניים יותר משמונה מיליארד שקלים, שיא ישראלי חדש. בשביל להכניס אותן לקואליציה. זה מכספי המיסים שלנו, כן? זה לא כסף פרטי של ראש הממשלה.

העניין הוא, העניין הוא שאפשר לעשות את זה אחרת. ב-2020, כשהקימו את הממשלה הלא מתפקדת של נתניהו וגנץ, כל הסיעות החליטו שהפעם לא יהיו כספים קואליציוניים, שהפעם לא יהיה סחר סוסים, שהפעם יש משבר כלכלי ומהות ורק זה. זה לא עבד בסופו של דבר, אבל זה מוכיח שאפשר אחרת.

עכשיו אני לא בנקודה של "בואו נסמוך על הח"כים שהכול יהיה בסדר", ממש ממש לא. בואו אנחנו הציבור נהיה מודעים לזה שהמשחקים הקואליציוניים שמנסים לשחק עכשיו זה משחקים בכסף שלנו. אם אנחנו נדרוש מהם שקיפות, אם אנחנו נדרוש מהם את החשבון, לדעת כמה מהכסף שלנו הם שמו על מה – אי אפשר יהיה לעבוד עלינו, ואי אפשר יהיה לסדר אותנו.

חג דמוקרטיה שמח.

הפופולריים