לא רק מעשים טובים: החשדות לשוחד בחברה לשעבר של שרי אריסון

יום המעשים הטובים של שרי אריסון והחשדות לשוחד
מעדויות המתפרסמות ב"כלכליסט" וב"גלובס", עולה שבזמן שאריסון הייתה בעלת השליטה ב"שיכון ובינוי", היא הוזהרה בידי בכירים בה, כי החברה מחלקת שוחד לפקידים באפריקה כדי לזכות בפרויקטים ולקבל הקלות מס - בניגוד לחוק הישראלי. אריסון כופרת בכל החשדות והפרקליטות טרם החליטה האם להעמיד אותה לדין, אבל דבר אחד ברור - זה לא חלק ממה שאריסון הייתה ממליצה לעשות ביום המעשים הטובים שהיא יזמה בישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי
צילום:

לא מזמן היה יום המעשים הטובים. עשיתם מעשים טובים ביום המעשים הטובים? את יום המעשים הטובים בישראל יזמה שרי אריסון, פעם היא הייתה בעלת השליטה בבנק הפועלים ובחברת שיכון ובינוי תנו לי לספר לכם קצת על צד אחר של שרי אריסון.

בתחילת 2018 התפוצצה ברעש ענק חקירת משטרה בחברת שיכון ובינוי, אז בשליטת שרי אריסון. החשד היה שחברת שיכון ובינוי, שזו חברה קבלנית שעושה פרויקטים ענקיים של תשתיות, שיחדה המון בכירי ממשל בשבע מדינות שונות באפריקה. גם בשביל לזכות במכרזים לאותם פרויקטים וגם בשביל לסדר כל מיני דברים אחרים, למשל תשלומים למס הכנסה.

עכשיו יכול להיות שאתם אומרים לעצמכם: טוב, זה אפריקה, באפריקה צריך לשחד בשביל לעשות דברים. יכול להיות. אבל מ-2008 החוק הישראלי אוסר לעשות את זה. זו עבירה פלילית כאן בישראל לאנשים ישראלים לחלק שוחד במדינות אחרות.

בשיכון ובינוי ידעו את זה. בימים האחרונים בכלכליסט ובגלובס חושפים שורה של ראיות ועדויות לכאורה שמראות שגם בעלת השליטה אז, שרי אריסון, כנראה שידעה על מה מתרחש שם. לכאורה. למשל, יש עדויות על כך ששרי אריסון קיבלה אזהרות מבכירים בשיכון ובינוי שהחברה מחלקת שוחד במדינות באפריקה. יש תיעוד של ישיבה אחרת ששרי אריסון השתתפה בה בעצמה ושם מדובר על "עמלות" והמשטרה חושדת שזה שם קוד בעצם לתשלומי שוחד.

הפרקליטות עוד לא החליטה אם להגיש כתב אישום נגד שרי אריסון שכופרת בכל ההאשמות נגדה, אז אנחנו לא יודעים מה יקרה בסיפור הזה. אבל דבר אחד ברור כבר עכשיו. כשמוכרים לכם כל מיני אג'נדות של מעשים טובים וקיימות, אולי לפעמים כדאי להציץ מתחת למכסה המנוע ולבדוק אם מתחת לכל המעשים הטובים מסתתרים גם מעשים קצת פחות טובים.

הפופולריים