ידע זה כוח: מה מגלים כשפותחים את דוח הפנסיה השנתי?

ידע זה כוח: מה מגלים כשפותחים את דוח הפנסיה?
במכתבים המשעממים של דוחות הפנסיה וקופות הגמל, שלאף אחד אין כוח לפתוח, מסתתר סיפור על כסף, ואם לא תפתחו אותם - יש סיכוי שתצאו פראיירים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חבל להיות פראיירים - פנסיה
צילום: בלי

קיבלתם או כנראה שתקבלו בקרוב את הדוח השנתי של קרן הפנסיה שלכם או של קופת הגמל או ביטוח המנהלים או קרן ההשתלמות, כל המכתבים המשעממים שלאף אחד אין כוח לפתוח - וחבל. בתוך המכתבים מסתתר סיפור על כסף, ומי מאיתנו לא רוצה לקרוא סיפור על הכסף, בפרט שאם לא תקראו - יש סיכוי שתפסידו כסף או יותר גרוע - תצאו פראיירים. 

למשל, צעירים רווקים משלמים סתם ככה ביטוח שארים. מה זה ביטוח שארים? זה ביטוח שבמקרה של מוות, קרן הפנסיה תשלם כסף בכל חודש לבן או בת הזוג ולילדים. אם אתם רווקים או רווקות, אתם חייבים לדווח על כך לקרן הפנסיה. יש לעשות את זה כל שנתיים מחדש, אחרת אוטומטית יהפכו אתכם לנשואים עם ילדים.

בואו נודה בזה: אף אחד לא רוצה ללמוד על פנסיה כי זה פשוט משעמם

קרן הפנסיה וקרן ההשתלמות נמצאות במסלול השקעות כללי ולא בטוח שזה הדבר הכי טוב לצעירים. מה זה מסלול השקעות? אנחנו חוסכים בכל חודש כסף לפנסיה שלנו, ומעבירים אותו לגוף הפנסיה שמשקיע אותו בעיקר בשוק ההון. למה? המטרה היא שהכסף שלנו יעשה כמה שיותר כסף מעצמו כדי שתהיה לנו פנסיה נורמלית יום אחד.

לרוב הכסף שלנו נמצא במסלול ברירת המחדל בחסכונות שלנו - מסלול כללי שרוב הציבור נמצא בו, אבל אנחנו יכולים להגדיל או להקטין את רמת הסיכון על הכסף שלנו - יותר סיכון שווה יותר מניות. אין פה המלצה למסלול ספציפי, אבל כדאי שתבדקו את האפשרויות שלכם ותפתחו את המכתבים - כי ידע זה כוח.

הפופולריים