פמיניזם - הקריפטונייט של הקמפיינים? כבר לא ממש

פמיניזם - הקריפטונייט של קמפיינים? כבר לא ממש
איך הפכו בבחירות האלה הנשים לטיקט לוהט, כזה שמפלגות מחזרות אחריו? | האזינו לפרק של עוד יום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה נגד אלימות כלפי נשים, פמיניזם
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

איך אפשר לעשות קמפיין פמיניסטי והאם זה משתלם בקלפי? האם המילה הזאת היא הקריפטונייט של קמפיינים פוליטיים, או דווקא יכולה לחזק אותם? ואיך זה קרה שבבחירות האלה, נשים הפכו פתאום לטיקט לוהט, כזה שמפלגות מחזרות אחריו? כמה לוהט, אתן שואלות? במהלך שיטוטי בטוויטר השבוע נתקלתי בתמונה שהעלה ראש הממשלה נתניהו. היה כתוב שם "חוזרות לחיים" עם תמונה של נתניהו מחייך ופתק של מחל. אני חוזרת - חוזרות. לא חוזרים. לא חזרנו. חוזרות. זה הזכיר לי כמה גבות שהרמתי השנה כששמעתי פוליטיקאים משתמשים בפנייה משולבת לגברים ונשים.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

פתאום השפה השוויונית הזאת היא הדבר הכי לוהט שיש. אבל איך זה קרה בעצם? אני שואלת באמת, כי מבחינתי, כמעט בכל פעם שאני אומרת על המסך שלום לכם ולכן או משהו בסגנון, אני מקבלת איזה מייל מצופה שמבקש להסביר לי איך לדבר בעברית. אז מה קרה כאן? והאם הפנייה הזאת במיוחד לנשים, מסמנת שינוי עמוק יותר? רציתי לדבר עם מי שהיו שם.

לפעמים המילה הזאת, פמיניזם, יכולה להיות מילה טעונה. כזאת שלא תמיד כדאי להבליט בקמפיינים פוליטיים. אז מה עושה פמיניסטית שרוצה לרוץ למשרה ציבורית? להבליט את זה או לא?

זה שנשים הן לא נישה, לא מגזר, אומר גם שאין אחידות. לא תמיד יהיו הסכמות, אפילו בנושאים שקשורים לנשים. אבל אם יש משהו שהח"כיות לשעבר מתגאות בו במיוחד, הוא איך שנשים משתפות פעולה בכנסת. תנסו רגע לחשוב, מתי בפעם האחרונה ראיתם חברי כנסת גברים משני הקצוות הפוליטיים מקדמים בלהט איזו הצעת חוק? נדיר. אצל חברות הכנסת, זו כמעט שגרה.

בין אם זו אסטרטגיית קמפיין בלבד, או אידיאולוגיה של ממש, נראה שבבחירות האלה הפוליטיקאים הבינו שצריך לפנות גם אלינו. לפעמים, דווקא אלינו. האם זה מסמל שינוי אמיתי, מהותי? האם זה אומר שעכשיו יעסקו יותר בוועדות הכנסת באלימות כלפי נשים, בחינוך לגיל הרך, בשוויון בשוק העבודה? אולי. אפשר רק לקוות. אבל כמו ששולי מועלם רפאלי אמרה - שפה משנה מציאות. אז את השפה נראה שכבר יש, עכשיו הגיע תור המציאות.

הפופולריים