איך הפך יאיר לראשות הממשלה - ללפיד הביישן? | הזווית

איך הפך יאיר לראשות הממשלה - ללפיד הביישן?
לפני כל מערכת בחירות לפיד הכריז שהוא מסיים אותה כראש ממשלה, אבל בסוף קיץ 2020 קרה לו משהו • אולי הוא דוגל בשיטה שכדאי להצניע ולא להבליט - ואז בשקט בשקט דווקא כן ימצא את עצמו בבלפור?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, 2019 + 2021
צילום: צילום: הדס פרוש, יונתן זינדל - פלאש 90

בשבועות האחרונים כולם מדברים על השינוי של יאיר לפיד. זה לא אותו לפיד שהכרנו. איך לפיד עצמו אוהב להגיד על נתניהו? קרה לו משהו. אז מה קרה לו, ללפיד? האיש שהקריירה הפוליטית שלו התחילה בהצהרה היהירה ההיא על כיבוש בלפור בקלילות, נשמע עכשיו כמו מישהו שהסיפור בכלל לא מעניין אותו.

לפני כל מערכת בחירות יאיר לפיד הכריז שהוא מסיים אותה כראש ממשלה. בבחירות 2013 – אחרי הריאיון ההוא לעובדה, הוא הגיע ל-19 מנדטים. הישג יפה, אך לא מספיק לראשות ממשלה. בבחירות 2015 לפיד הצהיר "בנימין נתניהו לא יהיה ראש ממשלה – זה נגמר". טוב, זה לא נגמר. לא שלטון נתניהו וגם לא הנוהג של לפיד להכריז על עצמו כראש ממשלה אחרי הבחירות שיבואו - למשל בבחירות 2019 כשהכריז שינצח את נתניהו וייקח ממנו את ההנהגה. וככה, עם הטון הזה,  הוא המשיך עד ממש לא מזמן, עד סוף הקיץ של 2020. ואז – משהו קרה לו.

זה לא רק חוסר הלהט לדבר על עצמו כראש ממשלה, זה בכלל הקמפיין. הרבה פחות אש וגופרית, הרבה יותר חיוכים ונחמדות, עד לרמת הביזאר.  אז מה זה הדבר הזה שקרה לו? מה אירע שם בין הקיץ הלוחמני לבין האביב הנחבא אל הכלים? אולי הטיסה הזאת  של לפיד לוושינגטון. אני לא יודע מה אמר ללפיד הסוקר שלו – מרק מלמן, אבל יכול להיות שהוא ייעץ לו להביט על סקרי ההתאמה לראשות הממשלה, שם נתניהו משאיר אבק למתחריו, כולל ללפיד.

אז את הנקודה הזו - הרצון להיות ראש ממשלה - כדאי להצניע, לא להבליט, ואז אולי בשקט בשקט דווקא כן תמצא את עצמך בבלפור. לפיד עצמו התייחס לפרשנויות כאלה וכתב במאמר בעיתון "הארץ" – "אולי לא צריך לעשות ספקולציות ופשוט להקשיב למה שאני אומר?" הבעיה כמובן היא שלא ברור לאיזה יאיר לפיד להקשיב, לזה שמכריז על עצמו כראש ממשלה או לזה שאומר שבעצם זה לא כל כך חשוב?

האם נתניהו רואה בלפיד יריב יותר משלפיד רואה עצמו מועמד לראשות הממשלה?

נראה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, רואה בלפיד יריב יותר משלפיד רואה עצמו מועמד לראשות הממשלה. נתניהו תקף ביום חמישי האחרון את לפיד והזמין אותו לעימות סביב הסוגייה הכלכלית ונושאים נוספים, ובחר לומר את הדברים בזמן הצהרה משותפת עם ראשי ממשלות הונגריה וצ'כיה במשרד רה"מ - דבר אסור מבחינת היועמ"ש בזמן תעמולת בחירות.

 

בזירה החרדית של הפוליטיקה, בכירים במפלגות החרדיות סיפרו כי יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, ביקש מהם שלא לפסול ישיבה עם לפיד בקואליציה - כך פורסם בתחילת השבוע שעבר בחדשות הערב. לטענתם, סער חושש מהאפשרות שתרבות החרמות והפסילות תמנע אפשרות להרכיב ממשלה חלופית אחרי הבחירות. יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, למשל אמר שהוא אינו פוסל את לפיד, אך טען כי הוא לא רואה תסריט שבו מפלגתו יושבת בממשלה תחתיו.

הפופולריים