מה התכונה שהכי מאפיינת את נתניהו? רמז: זו לא "אמינות"

התכונה שהכי מזוהה עם נתניהו? רמז: לא "אמינות"
כאשר הישראלים שואלים את עצמם אילו תכונות היו רוצים לראות במנהיג, בראש התשובות – "אמינות" ו"יושר". אחר כך "חוכמה" ו"ניסיון". איזו מהן יש למנהיג שלנו, הבלתי מעורער כבר יותר מעשור? אפשר לפתוח בזה שהוא מקבל ציונים נמוכים למדי על אמינות ויושר. לנתניהו יש תכונות בולטות אחרות - בראשן ערמומיות. השורה התחתונה, בין התכונות שיש לנתניהו לבין אלה שהישראלים רוצים שיהיו למנהיג ההתאמה לא גבוהה במיוחד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ביבי ראש הממשלה רה"מ מסכה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כאשר הישראלים שואלים את עצמם אילו תכונות היו רוצים לראות במנהיג או במנהיגה שלהם, יש להם תשובות ובראשן – ״אמינות״ ו״יושר״. אחר כך באות ״חוכמה״ ו״ניסיון״. אחר כך ״אכפתיות״. ויש עוד. בסך הכל 11 תכונות שהוצגו ברשימה ודורגו על ידי הנשאלים בסקר המדד וכאן חדשות, שבוצע על ידי קנטאר. הפחות מוערכת מהן היא ״עקשנות״. היו כמה ראשי ממשלה עקשנים. לא בטוח שזה פגע ביכולתם להנהיג, אבל נניח לזה כרגע.

נותרו פחות משלושה שבועות: אם עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד וכאן חדשות? זה הזמן

בקיצור, אלה התכונות שמנהיג צריך. עכשיו נשאל - איזו מהן יש למנהיג שלנו, הבלתי מעורער כבר יותר מעשור? אפשר לפתוח בזה שהוא מקבל ציונים נמוכים למדי על אמינות ויושר. רק מעט בוחרים סבורים שאלה תכונות המאפיינות אותו. כלומר, התכונות המבוקשות מכולן אינן התכונות של המנהיג שלנו.

לנתניהו יש תכונות בולטות אחרות. בראשן, ערמומיות. שליש מהבוחרים סבורים שזו תכונתו הבולטת ביותר. וכאמור, זו לא תכונה שהם רוצים שתהיה למנהיג שלהם. מה שמסביר את נטייתם של הרבה מאוד בוחרים שלא לרצות המשך כהונה של נתניהו.

המדד: פוליטיקה, חברה, תרבות וזהות בישראל

מה שעוד יש לנתניהו בשפע, ועל זה יש הסכמה בסך הכל, זה ניסיון. יותר מ-60% מהבוחרים ציינו ״ניסיון״ כאחד משלושת המאפיינים העיקריים של נתניהו. רבים מאוד, יותר ממחצית הבוחרים, ציינו גם כריזמה כמאפיין בולט. כחמישית אמרו שזה המאפיין הבולט ביותר שלו, עוד כחמישית אמרו שזה השני הכי בולט. עוד כ-15% אמרו שזה השלישי הכי בולט. ניסיון וכריזמה. נדמה לי שאפשר להסכים שיש לנתניהו מזה ומזה.

הדירוג של נתניהו: כחול משמעו ציון גבוה, אדום משמעו ציון נמוך

השורה התחתונה היא שההתאמה בין התכונות שיש לנתניהו לבין אלה שהישראלים רוצים שיהיו למנהיג לא גבוהה במיוחד. רוצים יושר ואמינות – מקבלים ניסיון וכריזמה. אם כי, צריך לומר, ניסיון אמנם לא נמצא בשלישיה המובילה, אבל שליש מהבוחרים מציינים אותו כמאפיין חשוב של מנהיגות. ומה שעוד יש לנתניהו שמתאים לציפייה הציבורית הוא חוכמה. הציבור רוצה חוכמה (עדיפות שלישית על פי הדירוג שקבענו). נתניהו מספק אותה בשפע - מאפיין רביעי בדירוג האישי שלו, על פי אותו דירוג.

הנה, נשלים לכם את התמונה. בטבלה תראו 11 תכונות, ואת הציון שכל אחת מקבלת הן בצד הציפייה (זה מה שאנחנו רוצים) והם בצד הקבלה (זה מה שנתניהו מספק). לנוחותכם, הוספנו טור שמציין את הפער בציון בין מה שרצוי למה שמצוי ביחס לכל אחת מהתכונות. לדוגמה, לנתניהו יש יותר כריזמה ממה שהציבור חושב שצריך. אבל יש לו הרבה פחות אכפתיות ממה שהציבור חושב שצריך.

וכמובן, כל דבר צריך סייג. או כמה סייגים. האחד – אנחנו עוסקים בממוצעים. כמובן שהתכונות שחשובות למצביעים של נתניהו מתאימות יותר לתכונות של נתניהו. ועוד: הציון שקבענו שרירותי. הוא בנוי כך – עשר נקודות למאפיין הכי חשוב, חמש לשני הכי חשוב, נקודה אחת לשלישי הכי חשוב, ולשאר אפס. מכפילים אחוזים בנקודות ומגיעים לתוצאות שמוצגות כאן. אבל צריך לקחת בחשבון שאפשר לעשות גם חישובים אחרים. לדוגמה, לא להכפיל אלא לקחת את סך האחוזים שיש לכל תכונה שנכנסה לדירוג.

הפופולריים