התקרחנתם במסיבות פורים למרות העוצר? ניפגש בסגר הבא

התקרחנתם במסיבות למרות העוצר? ניפגש בסגר הבא
מקדם ההדבקה עלה ל-0.97, במשרד הבריאות חוששים מעלייה בתחלואה ושוקלים לעצור את החזרה למערכת החינוך ואת פתיחת המסחר • אבל מה יותר חשוב ממסיבת פורים?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסיבות רחוב בפורים בתל אביב 25.02.21
צילום: -

בימים האחרונים עולה לא פעם השאלה - האם לא היה כדאי לחכות עם פתיחת הסגר עד לאחר פורים? הרי אין בלוח השנה העברי מועד כל כך מקדם הדבקה. נכון, אמנם בפורים עוטים מסכות עוד הרבה לפני שידענו מה זה קורונה, אבל בכל זאת, נראה היה שהממשלה לקחה הימור כשהחליטה לצאת מסגר לפני פורים ואז לחזור לימים מצומצים של סגר. 


חג פורים שמח. אם אתם שואלים את עצמכם אם הסגר עבד? אז אפשר להגיד שהתשובה היא בינתיים... בערך. בסך הכול פיזרה המשטרה יותר מ-100 אירועים ומסיבות ונרשמו יותר מ-2,500 דוחות בגין הפרות שונות.

המסיבות וההפרות אירעו בכל הארץ: ברחובות פוזרה מסיבה בהשתתפות 40 אנשים בשטח פתוח, ונעצרו ארבעה מהמשתתפים בחשד לתקיפת שוטרים. בירושלים פיזרה המשטרה חמש מסיבות פורים. אחת מהן נערכה במלון ובה השתתפו כ-250 בני אדם, בעל המקום עוכב לחקירה. בבית שמש אותרה מסיבה בבית והתקהלות שבמהלכה הותקפו שוטרים, שניים עוכבו לחקירה. 

בנוסף לכך, באזור תל אביב אותרה חתונה בהשתתפות של כ-100 איש, ובמקום אחר בעיר הגיעו השוטרים למסיבה בהשתתפות של יותר מ-30 אנשים. בכוכב השחר אותרה מסיבת טבע בהשתתפות עשרות. שוטרים שפעלו במקום החרימו ציוד ורשמו 39 דוחות.

נראה שביחס לפורים מספר האירועים שפוזרו הוא לא גדול. אבל צריך לשים לב לכמה דברים. ראשית, מסיבת הרחוב בשוק הכרמל ביום רביעי הוכיחו לנו שגם אם פורים רשום בלוח השנה בי"ד באדר, אם יש בעיה אז אפשר לחגוג אותו בקלות גם כמה ימים אחרי וכמה ימים אחרי. חלקנו אולי מכירים את מסיבות פורים המהנות בקיבוצים - שברבים מהם נהוג לחגוג בקרב המשק רק שבוע לאחר שחוגגים בשאר המדינה. 

כל זאת בזמן שמקדם ההדבקה ממשיך לטפס ועומד היום על 0.97 ובדוח אמ"ן שפורסם הבוקר נכתב: "יש לשקול מחדש את צעדי פתיחת המשק הבאים". ביום רביעי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במשרד הבריאות מזהירים מדחיית המשך פתיחת המסחר והחינוך עקב החשש מהתפרצות מחודשת של המגפה. 

המסיבות מדאיגות את בכירי משרד הבריאות וגורמי האכיפה. אתמול מתח שר הבריאות יולי אדלשטיין ביקורת על מסיבת הרחוב בתל אביב שלשום ואמר: "החוגגים צריכים לדעת – הזינוק בתחלואה יהיה רשום על שמכם, סגירת עסקים תהיה בגללכם, אובדן חיי אדם יהיה על מצפונכם". סגן דובר המשטרה סנ"צ אסי אהרוני קרא לאירועים אלה "מסיבות התאבדות". 

האזינו לריאיון עם סנ"צ אסי אהרוני

ראש מטה "מגן ישראל" תומר לוטן הביע חשש בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב משאננות של הציבור. הוא אמר כי ישנה דאגה מהתחושה שהמגפה הסתיימה ואמר כי מי שהולך לחגוג צריך לזכור שהמחלה עדיין כאן וכי יש יותר צעירים חולים ומאושפזים. הוא חזר והדגיש כי הכלי היעיל נגד הקורונה הוא החיסון.

לסיום נותר הנעלם החרדי, במיוחד לקראת החג שיחול בירושלים ביום ראשון. משטרת ישראל אוכפת את תקנות הקורונה בצורה שונה במגזר החרדי. "הבנות", "הסכמות" וכל מיני מילים מחבקות שכאלה הן סימן ההיכר של אכיפת הקורונה בבני ברק, ירושלים ושאר קריות הקודש. אז גם הפעם דובר על הסכמות, ואם יפרו אותן? אי אפשר לדעת מה המשטרה תעשה. 

את התשובה הסופית נקבל כנראה רק בשבוע הבא - עם קבלת החדשות על מקדם ההדבקה. המקדם הוא הסנונית הראשונה של נתוני הקורונה. קודם הוא עולה, ואז מספר המאומתים, ואז מספר החולים במצב קשה ואז מספר המתים. והוא עולה ומתקרב לרמה של 1, רמה שמעליה הנגיף למעשה מפיץ את עצמו ואנחנו בהתפרצות. אז הורידו את אפליקציית כאן, תדליקו רשת ב ותחכו - מבטיחים לעדכן אם זה יקרה. 

הפופולריים