חיסונים תמורת מתנות דיפלומטיות: פייר, מרגש, רק חבל שנתניהו לא שאל אף אחד בדרך

חבל שנתניהו לא שאל אם אפשר לחלק חיסונים לעולם
גורמים משפטיים בוחנים את תוכנית חולקת החיסונים, ואת תהליכי קבלת ההחלטות בנושא. על פי חוק, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכס שכזה, ולפי המידע שהגיע לכאן חדשות, לא התקבל אישור שכזה מגורם רלוונטי במשרד החוץ | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי רה"מ חיסון קורונה מטוס משלוח
צילום: צילום: ישראל מרק סלם, פול

נתניהו כבר סגר חיסונים תמורת מתנות דיפלומטיות, רק חבל שהוא לא שאל אף אחד בדרך. גורמים משפטיים בוחנים כעת את תוכנית חלוקת החיסונים למדינות העולם, ואת תהליכי קבלת ההחלטות בנושא, בין היתר בעקבות פניות של עורכי דין, עמותות וגופים למשרדים הרלוונטיים.

על פי חוק נכסי מדינה, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכס שכזה - חיסונים נחשבים לכאלה - ולפי המידע שהגיע לכאן חדשות, לא התקבל אישור שכזה מגורם רלוונטי במשרד החוץ. בסביבת שר הביטחון בני גנץ סבורים שרק לאחר קיום דיון מקצועי בנושא, והצגת הצדקה מדינית או ביטחונית, ניתן להעביר את אותם חיסונים - בדומה להליך שנעשה, למשל, בנוגע להעברת החיסונים לרשות הפלסטינית.

מבחן נתניהו: באילו מקרים ראש הממשלה חולק אחריות וקרדיט?

תהליך דומה, אומרים בסביבת גנץ, לא התקיים בהעברת החיסונים למדינות. גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי זועמים על כך, וסבורים שהתנהלות דומה של ראש הממשלה בנימין נתניהו הייתה גם בפרשת מטוסי ה-F-35 והסכמי השלום.

לא פחות מ-19 מדינות צפויות לקבל חיסונים מישראל, כך אמרו לכאן חדשות גורמים המעורים בנושא. רשימת המדינות ארוכה למדי, וכוללת בין היתר את קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.

נתניהו אמר כי "ישראל קיבלה תמורה עוד לפני שהחיסונים הועברו. כל מה שאנחנו נותנים לגורמים אחרים זה לא בא על חשבון אזרח ישראלי. מדובר במספרים סמליים שאנחנו נותנים אותם למדינות השונות. אני מקבל את ההחלטה ואני חושב שההחלטה מושכלת".

עד עתה לא ברור באיזה פורום התקבלה ההחלטה להעביר את החיסונים הללו ואיך נקבעה רשימת המדינות, שהועברה על ידי המטה לביטחון לאומי לאחר שראש הממשלה נתניהו החליט על המהלך. גבי אשכנזי ובני גנץ, שרי החוץ והביטחון והמשפטים, עורבו בסוגיה רק בשלב מאוחר מאוד - במקרה של אשכנזי רק כשהמטוס של ממשלת הונדורס היה בדרכו לישראל, ובמקרה של גנץ רק לאחר הפרסום אצלנו בכאן חדשות. במשרד הבריאות עד עתה לא השיבו לשאלות בנושא - האם היו מעורבים באישור המהלך, ומדוע למשל, לא מחסנים מחלימים במנות המדוברות.

הפופולריים