כשסודיות וזיהום נפגשים: האיום האמיתי על הטבע בישראל

סודיות וזיהום: האיום האמיתי על הטבע בישראל
צו איסור הפרסום על אסון הזיהום בחופים הזכיר ליפעת גליק את הסיפור של קצא"א - החברה שאחראית למקרים רבים של זיהום בישראל, ונמצאת תחת מעטה כבד של חיסיון צנזורה. בחודשים האחרונים נחתם הסכם בין האמירויות לישראל במסגרתו יגיעו לחופי אילת מאות מכליות, ומשם יזרימו נפט במתקני קצא"א למסוף אשקלון. הדרך למנוע את פוטצניאל הנזק העצום בעקבות ההסכם וגם לקדם את חקירת הזיהום בחופים, היא אחת - יותר שקיפות ופחות הסתרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יפעת גליק
צילום: בלי

כל האסון הזה של הזפת בחופים ‫והעובדה שהמשרד להגנת הסביבה ‫מיהר להוציא על זה צו איסור פרסום ‫הזכיר לי סיפור אחר ‫שגם בו רב הנסתר על הגלוי ‫קוראים לדבר הזה קצ"א, שהיא מעין הכלאה ‫של חברה פרטית בבעלות ממשלתית. ‫במשך הרבה מאוד שנים ‫היא חסתה תחת צנזורה, ‫לא משנה מה היא עשתה, ‫תמיד היא אמרה צנזורה, ביטחון המדינה ‫אפילו כשהיה מדובר בטבע.

‫בקצ"א לאורך השנים היו המון דליפות ‫במספר רב מאוד של מקרים. ‫חלק מהם הגיעו לכותרות ‫כמו אסון עברונה שאתם בטח זוכרים ‫משנת 2014. ‫לאורך כל הסיפור, ‫הם כל הזמן מתכסים באיזו אצטלה ‫של חיסיון, צנזורה, דברים שאסור לספר אותם ‫ואסור להגיד אותם.

לפני כמה חודשים עשו הסכם בין קצ"א לאיחוד האמירויות ‫לשינוע של נפט. ‫מאות מכליות נפט מדי שנה ‫יגיעו מהמפרץ הפרסי למפרץ אילת, ‫ומשם דרך צינור נפט שסופו באשקלון. ‫הן יגיעו לשווקים באירופה.

את מי אפשר להאשים בזוועה בחופי ישראל? האזינו להסכת עוד יום

‫תדמיינו מה יקרה כשיש מכליות של נפט, ‫כשקורה בהן משהו ‫בתוך הים נגיד, ‫מפרץ שלם יכול להתכסות בשחור, ‫בעלי חיים יכולים למות, ‫אוצרות הטבע הכי גדולים שלנו במדינת ישראל ‫יכולים ללכת פייפן. ‫תראו בדרך כלל כשאני מדברת על גופים גדולים, ‫אז יש להם תמיד את הלוביסטים שלהם, ואת עורכי הדין שלהם, ‫ואת הסוכנים שלהם ואת האנשים שדואגים להם. ‫אבל לטבע אין לוביסטים, ‫יש כמה עמותות ויש מתנדבים.

‫מדינת ישראל היא מדינה שידועה בתור ‫זו שמוציאה צווי איסור פרסום ‫וחיסיון על כל מיני דברים. ‫בסוף הכול יתפוצץ לנו בפנים. ‫בדיוק כמו אסון זיהום הנפט הזה, ‫שכולנו רואים את התוצאות שלו. ‫אז חשובה שקיפות ‫כדי שכולנו נוכל להבין מה בדיוק קורה.

הפופולריים