למה שילמנו מיליארד שקל למובטלים שהם לא מובטלים?

למה שילמו מיליארד שקל למובטלים שאינם מובטלים?
בערך 380 אלף מובטלים קיבלו מיליארד שקל בדמי אבטלה - למרות שהם לא באמת מובטלים. איך זה קרה? | משחקי הכיס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי, משחקי הכיס
צילום: .

שמעו בדיחה: שילמנו מיליארד שקל למובטלים שהם לא באמת מובטלים בגלל שביטוח לאומי ושירות התעסוקה לא אוהבים אחד את השני ולא מסוגלים לתקשר כמו שצריך. זה לא מצחיק. זו פשוט המציאות.

הסיפור המדהים הזה, שהתפרסם לראשונה בדה מרקר, הולך ככה: יש בערך 380 אלף, אולי יותר, אולי פחות, מובטלים שקיבלו מיליארד שקל בדמי אבטלה למרות שהם לא באמת מובטלים. היום כשמישהו יוצא משוק העבודה והופך להיות מובטל הוא צריך להירשם בשירות התעסוקה. שירות התעסוקה מעביר את הפרטים לביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי בודק אם הוא זכאי לדמי אבטלה ואז משלם לו, כן או לא.

רק שבימי קורונה אין את הדבר הזה שהולכים פיזית לשירות התעסוקה ומתייצבים. וכך יוצא ששירות התעסוקה לא יודע מי חזר לשוק העבודה ומי לא, כי אנשים לא תמיד טורחים לדווח. עכשיו, לאורך השנה האחרונה הצפנו את הסיפור הזה 200 פעם ואנשים אחרים הציפו את הסיפור הזה 200 פעם ובכל זאת, הגענו למצב הזה שבו 380 אלף מובטלים, אולי יותר, אולי פחות, קיבלו מיליארד שקל בדמי אבטלה שלא מגיעים להם.

איך הגענו למצב הזה? הגענו למצב הזה בגלל שיש לנו יותר מדי גופים ויותר מדי בירוקרטיה ואף אחד לא מוכן לוותר על המצב הקיים, וועדי עובדים, ומפעילים את הליכוד והעבודה, ומה שאתם לא רוצים. וזה לא נגמר. אני לא יודע איך פותרים את זה.

אולי צריך לסגור את שירות התעסוקה, אולי לא, אולי הוא נורא נחוץ, אבל את המצב הבירוקרטי הספציפי הזה חייבים לסדר. זה מתחיל במיליארד שקל וזה ייגמר בהרבה יותר.

הפופולריים