תושב קריית אתא קיבל 133 קנסות. מה זה אומר על האכיפה בישראל?

133 קנסות לתושב הקריות: מה זה אומר על האכיפה?
במדינה שמתגאה שהיא מובילה בעולם במספר קנסות הקורונה לנפש - האם העובדה שהישראלי מהקריות קיבל כל כך הרבה דוחות אומרת שהמשטרה עושה את עבודתה באופן המיטבי?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אכיפת הקורונה בתל אביב, דוחות
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

זה סיפור על 133 קנסות שקיבל ישראלי אחד מקריית אתא. כן, 133 דוחות. מעבר לכמות הפעמים שהאיש עבר על החוק, מעניין איך הוא מימן את כל הדוחות שקיבל, אחד מהם על סכום 3,000 שקל. הדוחות ה"קלילים" יותר שקיבל, על סך 500 שקלים, נרשמו כנראה על אי עטיית מסיכה.

במדינה שמתגאה שהיא מובילה בעולם במספר הקנסות לנפש - האם העובדה שהישראלי מקריית אתא קיבל כל כך הרבה דוחות אומרת שהמשטרה עושה את עבודתה באופן המיטבי?

תושב הקריות הוא לא היחיד שמצא את עצמו עם אוסף דוחות. לפי נתוני רשות האכיפה והגבייה, אחריו ברשימת השיאנים נמצאים תושב עכו עם 126 קנסות, תושב לוד עם 123 ותושב קריית ים עם 120 קנסות. בסך הכל, שישה ישראלים קיבלו יותר מ-100 דוחות על עבירות קורונה במהלך השנה האחרונה.

המשטרה הכי אוכפת בעולם?

משטרת ישראל רשמה מפרוץ המגפה כ-600 אלף דוחות קורונה ומתגאה שהיא המשטרה שאוכפת קורונה הכי הרבה בעולם, ביחס לגודל האוכלוסייה. כאן צריך לזכור שהמשטרה לא אכפה בצורה מיטבית במוקדי התחלואה וההפרות בערים החרדיות. הרי מוסדות חינוך רבים במגזר החרדי היו פתוחים יום אחרי יום בתקופות שאסור היה להם לפעול - כולל בסגרים. נכון ללפני שבועיים, שיאן הדוחות מבין המוסדות החרדיים קיבל שישה קנסות בלבד (!) 

לפני כחודש פורסמו נתוני התפלגות האכיפה בסגר השלישי. כפי שנחשף בכאן חדשות, למרות שיעורי התחלואה הגבוהים, האכיפה במגזר החרדי נמוכה באופן יחסי משאר חלקי הארץ, והאכיפה הנוקשה ביותר נמצאת ביישובים הערביים.

מנתוני המשטרה עלה כי בין 8 ל-18 בינואר ניתנו 27,457 דוחות באוכלוסייה הכללית, שהם 58.6 דוחות ל-10,000 תושבים; 10,692 דוחות ניתנו במגזר הערבי, שהם 80 דוחות ל-10,000 תושבים; 1,628 דוחות בלבד חולקו באוכלוסייה החרדית, שהם 26 דוחות ל-10,000 תושבים.

ראש אגף מבצעים במשטרה, ניצב אמנון אלקלעי, ניסה להסביר את הדיסוננס ואמר: "קורלציה בין כמות חולים לכמות הדוחות היא שטחית, כי היא משקפת היבטים מסוימים בלבד. מעל 30% מהאוכלוסייה נדבקים בבתים, ויש אזורים שבהם בתוך בית יש יותר נפשות - אז כמות התחלואה גדולה עוד לפני שיש הפרה".

ראש אגף מבצעים במשטרה: "לא צריך לקשור בין רמת התחלואה להיקף הדוחות"

עוד הוסיף ראש אגף מבצעים כי כמות התחלואה לא בהכרח קשורה להיקף ההפרות. "לא נכון לקשור בין כמות חולים למידת ההפרות. היקף הדוחות זה לא חזות הכול. אצל האוכלוסייה הלא חרדית 71% מהדוחות ניתנו על מגבלת ה-1,000 מטר, ואצל החרדים זה כ-50%. אצל החרדים אוכפים יותר מסכות."

אכיפה באמת עוזרת לשמור על ההנחיות?

כשבשטח מצד אחד נותנים 133 דוחות לתושב הקריות, אבל שישה דוחות בלבד לראשי מוסד חינוכי במגזר החרדי שפתחו את הלימודים כאילו אין הנחיות כלל, נוצרת זילות לאכיפה - ובעיקר חוסר אמון במערכת. נראה שמסגר לסגר ומהגבלות להגבלות - כוחה של המשטרה לגרום לאנשים לשמור על התקנות יורד.

כך לפני כשבוע החליטו שלושה מרכזי קניות – ביג בכרמיאל, הקניון הגדול בפתח תקווה וקניון בת ים לפתוח את שעריהם לפי מתווה משלהם שיאפשר כניסה לקניונים, על אף שהוא מנוגד להנחיות. הם הסבירו כי המצב בלתי נסבל עבורם, וכי אינם מחכים עוד לממשלה שתאשר את התו הירוק. בכרמיאל הגיעה המשטרה למרכז ביג וחילקה דוחות למפרי ההנחיות. בד בבד, פורום ראשי המסחר הגישו עתירה עתירה לבג"ץ נגד שהם מכנים "אכיפה בררנית" של הגבלות הקורונה.

הפופולריים