שאלה לא פחות חשובה: לאיזו מפלגה לא תצביעו?

שאלה לא פחות חשובה: לאיזו מפלגה לא תצביעו?
יש לא מעט ישראלים שמוכנים להישבע שלא יצביעו למפלגה שתשב עם נתניהו, השמאל או הערבים – אבל ברגע האמת, הרוב מבינים שללא פשרות לא ישארו מספיק חברי כנסת להרכיב קואליציה | המדד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ, נתניהו, לפיד, בנט, סער
צילום:

השאלה פשוטה: לאיזה מפלגה לא תצביעו? יש לא מעט ישראלים שנשבעים שלא יצביעו למפלגה שתשב בקואליציה של בנימין נתניהו. יש כאלה שלא מוכנים להצביע למפלגה שתלך עם "השמאל". ועוד יותר, כך נדמה, כאלה שלא יצביעו למפלגה שתלך עם ״הערבים״. אם לומר את האמת, הם כנראה לא מתכוונים ל"ערבים" באשר הם, אלא לרשימה המשותפת.

העיפו מבט במדד הקואליציות המתעדכן שלנו, ותבינו שזה המצב

רק השבוע העלה גדעון סער שלט גדול שמחבר את נתניהו לשני פוליטיקאים שהלגיטימיות שלהם, לפחות בעיני סער, כנראה מפוקפקת – מנסור עבאס ואיתמר בן גביר. אפשר להניח שסער מניח, שמי שיראה את השלט הזה אולי יאמר לעצמו: אני לא מצביע למפלגה שתשב עם שניהם.

מה תחזית הבחירות שלכם? הצטרפו לפרויקט חוכמת ההמונים של המדד וכאן חדשות

אבל עם מי באמת ישראלים לא מוכנים לשבת באותה קואליציה? או, ליתר דיוק, מי מהישראלים באמת יימנע מהצבעה למפלגה בגלל החשד שתלך עם ההוא או עם ההיא? בדקנו. בסקר של כאן חדשות והמדד, שבוצע על ידי דודי חסיד וחברת קנטאר, וגילינו כל מיני דברים מעניינים, שחלקם יסופרו כאן בימם הקרובים.

המדד: פוליטיקה, חברה, תרבות וזהות בישראל

אבל נפתח בזה: שיעור הישראלים שיימנעו מהצבעה למפלגה שתשב גם עם ערבים וגם עם חרדים די נמוך – בערך כשיעור בוחריו של אביגדור ליברמן. על מה זה מעיד? נדמה שקודם כל על גישה ריאלית לחיים. הבוחרים מבינים שבלי ערבים – שימנו בערך 15-10 מנדטים, ובלי חרדים – בצפויים לקבל 17-15 מנדטים, לא בטוח שנשארים מספיק חברי כנסת לקואליציה. במיוחד כשצריך לקחת בחשבון עוד החרמות, של נתניהו, או של השמאל, או של אבתיסאם מראענה ממפלגת העבודה. 

במילים אחרות: מי שרוצה להצביע למפלגה שיש לה סיכוי כלשהו לתפוס את השלטון, כנראה צריך לקחת בחשבון אפשרות לישיבה משותפת גם עם מפלגות שהם לא בדיוק החביבות עליו.

עוד גילינו ששיעור המסתייגים מישיבה עם הערבים גבוה משמעותית משיעור המסתייגים מישיבה עם החרדים. זה חשוב, כי בעוד שיאיר לפיד מנסה להדביק לנתניהו את החרדים כסוג של איום על המצביעים, לנתניהו יש נשק פוליטי מאיים יותר – הערבים. כמעט פי שלושה ישראלים (יהודים) מעדיפים לא לשבת עם הערבים מלא לשבת עם החרדים.

הפעם זה יצליח? בחירות 2021: לכל העדכונים, הסקרים והפרשנויות

אומנם נתניהו שינה את הטון כלפי הערבים, ואולי קצת קשה לו עכשיו להשתמש בנשק הפוליטי הזה באותה אפקטיביות, כי כולם מבינים שרע״מ הפורשת היא, בין השאר, יציר כפיו. אבל כבר אמרנו, מילת הקוד ״ערבים״ לא באמת מכוונת לערבים, היא מכוונת לרשימה המשותפת. ועם ערבים כאלה, נתניהו (וגם סער, בנט ואחרים) לא ישבו.

עשינו את ההצלבות המתחייבות – מי יצביע למפלגה שתשב גם עם ערבים וגם עם חרדים? קרי, לא דוגל בהחרמה של שתי קבוצות אלה. מי יצביע רק למפלגה שלא תשב עם ערבים, אבל אין לו בעיה של ישיבה עם חרדים – וההיפך. ומי מחרים גם וגם. 

הפופולריים