חמישה תמרורי אזהרה: לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל, בטור מיוחד

חמישה תמרורי אזהרה: לילי בן עמי בטור מיוחד
"את אחותי לא הצלחתי להציל, אבל אני יודעת שאם כל אחד ואחת מאיתנו ילמדו לזהות את תמרורי האזהרה, נוכל להציל חיים" - הכירו את הסימנים שיכולים לסייע לנו לזהות זוגיות אלימה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיאנה רז מיכל סלה
צילום:

לפני יותר משנה אחותי הקטנה מיכל סלה נרצחה על ידי האיש שלה. מאז אותו הלילה אני שואלת את עצמי- האם אפשר היה להציל את מיכל? לא הייתה אלימות פיזית ביניהם לפני הרצח. המכה הראשונה היתה האחרונה. כך גם לפי המשטרה והפרקליטות. האם היו תמרורי אזהרה?

בשנה האחרונה הקמתי את פורום מיכל סלה שהמטרה שלו זה מניעה. למנוע את הרצח הבא. מיפינו חמישה תמרורי אזהרה בזוגיות. ראשי התיבות הם אזהר"ה:

1. אובסיסיביות

האם נמנעת ממפגשים חברתיים שרצית ללכת אליהם כיוון שצפית התנגדות מצדו? הוא מחטט לך בנייד ובולש אחריך? האם מחקת בגללו תיעוד שיחות, אנשי קשר או התבטאויות שלך ברשתות החברתיות? האם הוא העיר לך על מבטי גברים ברחוב? לבושך? המציא רומנים שיש לך?

2. זוגיות דו פרצופית - גן עדן וגיהינום

בפומבי הוא מציג עצמו באופן שונה. האם בפומבי הצגת מצג שווא חיובי על הזוגיות שלכם על מנת לרצות אותו? האם הוא "מסכן ומסוכן": פעם מסכן, עדין, רעב לאהבה וזקוק למישהי שתטפל בו ופעם תוקפן ומפחיד? האם הוא מבקש סליחה, קונה לך מתנות או פרחים, ומבטיח שלא יתנהג שוב בצורה פוגענית?

3. הקטנה

את תמיד אשמה בהכל. "גזלייטינג". האם מצאת עצמך מפקפקת בכושר השיפוט שלך? בזיכרון שלך? ביכולותייך? את "האשמה הבלעדית" גם בדברים שלא קשורים אלייך? הוא אף פעם לא מרוצה ממך?

4. רגישות קיצונית, או "ללכת על ביצים"

האם את נזהרת איך ומתי להגיד משהו? האם את חשה, משום מה, שזה לא מתאים שתשתפי אחרים לגבי הזוגיות שלכם? האם מצבי רוחו משתנים מטוב לרע, ללא סיבה נראית לעין? האם יש לו נטייה להתפרצויות זעם מדברים שוליים? האם את חוששת שהוא יגיב בצורה חריפה במידה ותציעי להיפרד?

5. הקדוש המעונה

הוא גם קורבן וגם תוקפן. לדבריו האקסית שלו בגדה בו ואת מנסה להחזיר לו את אמונו בנשים ובעולם. הוא חווה אובדן, את מוצאת עצמך מטפלת בו ומנחמת אותו. האם יש לו רקע של התמכרויות? פגיעה בבעלי חיים או בחפצים? האם יש לו גישה לכלי נשק?

אלו היו חמישה תמרורי אזהרה, אם את מזהה אחד או יותר פני למומחית אלימות במשפחה במוקדי 118 של הרווחה. את אחותי מיכל סלה ז"ל לא הצלחתי להציל, אבל אני יודעת שאם כל אחד ואחת מאיתנו ילמדו לזהות את תמרורי האזהרה, נוכל להציל חיים.

נשמע מוכר? חייגי 118 למוקד משרד הרווחה או למוקד עמותת ל.א. *6724. חשוב מאוד לשתף גורם מקצועי וקרוב/ת משפחה.

כלל ברזל: רגע הפרידה מבן זוג אובססיבי עשוי להיות סכנת חיים. פני לשם קבלת ייעוץ וליווי מקצועי אך ורק מגורם המומחה בתחום האלימות במשפחה. עלייך לוודא אם הגורם הטיפולי הוא אכן מומחה בתחום.

כתיבה: לילי בן עמי.

ייעוץ: רונית לב ארי, צילית יעקובסון, ד"ר אורנה יהודה אברמסון, ד"ר טל ארזי וסאיד תלי.

יחד נציל חיים. אתר פורום מיכל סלה – michalsela.org.il

הפופולריים