להתחיל מבראשית: הגיע הזמן לריסטארט במערכת החינוך

הגיע הזמן לריסטארט במערכת החינוך
המבנה של מערכת החינוך כרגע, ושל משרד החינוך בפרט, לא יעיל. משרד החינוך צריך להיות רגולטור, לא לנסות לסדר את כל החלקים של המערכת בדיוק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי
צילום:

קלטו קטע. לפני שבועיים הזמנו לתוכנית את מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי. שאלנו אותו: "תגיד, מתישהו ייגמר הסגר, איך אתם נערכים לחזרה של הילדים לכיתות?". שימו לב מה הוא אמר: "מבחינת תמונת המצב, אנחנו ערוכים לכל החלופות ככל שתתקבל החלטה בעניין הזה".


אה, ואללה? אתם נערכים לכל החלופות ורק שתתקבל החלטת ממשלה? איזה קטע! כי התקבלה החלטת ממשלה ואז התברר שדווקא לחלופה הזאת לא נערכתם! עכשיו תגידו: "אוקיי! הממשלה המציאה פה את הגלגל מחדש, "מה הפלא שהוא לא ערוך?". לא!

הממשלה אמרה בדיוק את מה שהיא אמרה בסוף הסגר השני: "אנחנו רוצים להחזיר את הילדים למערכת החינוך, אנחנו רוצים לתת קדימות לילדים בכיתות א'-ב', כי אנחנו מבינים שההורים שלהם צריכים לחזור לעבודה, אבל אנחנו רוצים לעשות את זה בקבוצות מצומצמות שלא תהיה הרבה הדבקה ותחלואה".

לזה משרד החינוך לא ערוך! הוא ערוך לעשות את זה בכיתות ג'-ד' כי הוא כבר העסיק את כל עוזרי ההוראה החדשים שנדרשים בשביל לצמצם שם את מספר הילדים, אבל בא'-ב' לא! הוא אומר: טוב, בואו נעשה יום כן, יום לא...

מה עשיתם בתקופת הסגר הזאת? זה בדיוק, אבל בדיוק מה שקרה בסגר השני. אתם יודעים מה עוד קרה

בסוף הסגר השני? באו עשרות רשויות מקומיות למשרד החינוך ואמרו: "הלו, אתה לא תגיד לנו איך לעשות את זה. אנחנו יודעות יותר טוב ממך איך לעשות את זה".

וזה לקח בין 24 ל-48 שעות עד שמשרד החינוך פשוט ירד מהעץ שהוא טיפס עליו ואמר: "אוקיי, אוקיי. נעשה את זה כמו שהרשויות אמרו". וזה הלקח הגדול, שאני חושב שאנחנו צריכים ללמוד מהקורונה. שהמבנה של מערכת החינוך כרגע ושל משרד החינוך בפרט לא עוזר לנו.

משרד החינוך צריך להיות רגולטור, לא לנסות לסדר את כל החלקים של המערכת בדיוק. הוא צריך להגיד: תקשיבו, פותחים. מעט ילדים בכיתות. קדימה! ושהרשויות יעשו את זה בעצמן ומי שצריכה עזרה וחיזוק, יעזרו לה. ובהמשך, בעתיד, נרד אפילו לרמת המנהלות והמנהלים של בתי הספר. אוטונומיה בחינוך, זה חשוב. אם יש דבר אחד שאני ממש מקווה שייצא מכל הקורונה הזאת זה זה. שנעשה ריסטארט למערכת החינוך, אי אפשר יותר להמשיך במתכונת הזאת.

הפופולריים