מה הסיפור של מענק הרמטכ"ל והפנסיות התקציביות?

מה הסיפור של מענק הרמטכ"ל והפנסיות התקציביות?
הרמטכ"ל דורש תוספת של 3 מיליארד שקלים להתמודדות עם איראן, ובינתיים אף אחד לא מטפל במיליונים שהולכים כתוספות לפנסיה התקציבית של הקצונה הגבוהה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי
צילום: שאול אמסטרדמסקי

עדכון (11.02.21): הרמטכ"ל אביב כוכבי מעוניין להציג את עמדתו בנושא הפנסיות בבג"ץ

בשבוע שעבר, כשהרמטכ"ל אביב כוכבי הפחיד אותנו עם איראן ועל הדרך ‫ביקש שלושה מיליארד שקלים לצה"ל, ‫הוא שכח לספר דבר אחד. ‫אז הנה, תשמעו סיפור, על מענק הרמטכ"ל.

‫בנובמבר 2019, עמותת "צדק פיננסי" הגישה עתירה לבג"ץ, שבו היא אמרה: מה זה הדבר הזה שכל שנה הרמטכ"ל נותן לכל הנגדים והקצינים שפורשים לפנסיה ‫תוספת לפנסיה התקציבית שלהם? ומה שהתחיל לפני 60 שנים, ‫בתור איזשהו מענק רשות שאפשר לתת לחלק מהאנשים הפך להיות דבר שכולם מקבלים. כשאנחנו מדברים על סא"לים ואל"מים ותא"לים, זו יכולה להיות תוספת של אלפי שקלים בחודש ‫לפנסיה התקציבית שלהם מה שאומר שבסך הכול מדובר בתוספת של מיליונים לכל פורש וביחד, כל מענק הרמטכ"ל הזה לבדו ‫עולה למשרד הביטחון מיליארד שקלים בשנה.

שר הביטחון ושר האוצר היו אמורים להגיע לאיזשהו פתרון סביב העניין הזה אך משזה לא קרה, בסופו של דבר ביקשו גם מראש הממשלה בעצמו להתערב והעסק נגרר ונגרר. ביקשו מבג"ץ ארכה ואז עוד ארכה. ‫בינתיים במשרד המשפטים אומרים: ‫חבר'ה, תקשיבו מה שאתם עושים פה הוא לא חוקי.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה כתב ליועץ המשפטי לממשלה: אנחנו צריכים ארכה של עשרה חודשים עד שתהיה ממשלה חדשה וכל זה. בינתיים, בבג"ץ אל תגיד שאתה חושב שזה לא חוקי כי זה נורא יקשה עלינו למצוא פתרון.

‫אז היועץ המשפטי לממשלה ענה לו: אני אגיד בבג"ץ מה שאני חושב. ‫אבל אז מנכ"ל משרד ראש הממשלה לחץ עוד קצת, ‫ובסופו של דבר היועץ המשפטי לממשלה הסכים לא להגיד בבג"ץ שמענק הרמטכ"ל הוא לא חוקי. "אבל אם השופטים יבקשו אז לא תהיה לי ברירה, ‫אני אגיד".

‫בקיצור, העסק הזה נמרח ונמרח, ובינתיים הרמטכ"ל, ההוא ממענק הרמטכ"ל, דורש תוספת של עוד שלושה מיליארד שקלים בשביל להתמודד עם איראן - תעשו לבד את החשבון.

הפופולריים