למה מוצרי היגיינה לנשים עולים כ"כ הרבה?

למה מוצרי היגיינה לנשים עולים כ"כ הרבה?
המוצרים, שבהם נשים משתמשות 2,000 יום בממוצע לאורך חייהן, רק מתייקרים. אז למה הן צריכות לשלם כל כך הרבה על מוצרים שאי אפשר להסתדר בלעדיהם?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יפעת גליק
צילום: בלי

מדינת ישראל מסבסדת שורה של מוצרי צריכה בסיסיים: לחם, ביצים, מוצרי חלב. אבל מה אם אני אספר לכם שבערך שלושה מיליון בני אדם כאן נאלצים לשלם 50 שקלים בחודש, כל חודש, על מוצרים שבלעדיהם אי אפשר להתנהל בעולם הזה?

כן. לרותי קליין נמאס לשתוק, בעיקר עכשיו. למה היא ועוד כל כך הרבה נשים נאלצות לשלם סכומים לא סבירים על מוצרי היגיינה לתקופת המחזור - מוצרים שכולנו משתמשות בהם במשך 2,000 יום בממוצע בחיינו, ומשלמות מחיר מלא. מלא מדי. כ-309 מיליון שקלים בשנה - 14% יותר בממוצע ביחס לעולם.

מחירי הטמפונים כאן גבוהים ב-27% ביחס לעולם - ואין לזה שום הצדקה. יש בישראל לא מעט נשים שלא יכולות להרשות לעצמן אפילו את זה. והמצב רק החריף בקורונה, שבה 70 אחוז מהמובטלים הן מובטלות. ולמה המחיר כל כך גבוה? מהרבה סיבות: היעדר תחרות,למשל. העלאת מחירים של היבואנים, אבל גם בגלל שבניגוד למוצרי צריכה בסיסיים, יש על התחבושות האלה מס של 17%

ומה קורה בעולם? בקנדה, החל מהשנה, המס על מוצרי ההיגיינה ירד מ-19% ל-7%. בהודו, בעקבות מחאה גדולה שקמה שם ב-2018, מס ההגיינה הנשית ירד מ-12% לאפס. בניו זילנד המוצרים האלה מחולקים בחינם בבתי הספר, וגם בסקוטלנד החליטו לפני חודשים ספורים לשנות את המצב בתחום הזה.

אז תגידו, מה נסגר איתכם? אתם, הגברים שיושבים במוקדי קבלת ההחלטות, איפה שייצוג הולם לנשים נשמע כמו חלום רחוק. זאת לא אשמתכם שאין לכם מחזור חודשי. אבל אולי בגלל זה אתם לא מבינים כמה הצורך הזה הוא לא איזוטרי. זה צורך בסיסי של חצי מהציבור שאתם מייצגים. אז בזמן שאתם מחליטים לאן ילך הכסף שלנו, אולי הגיע הזמן להתחיל לסבסד גם את המוצרים האלמנטריים האלה, לפחות בזמן מגפה שבה אין עודף כסף?

הפופולריים